Praca tymczasowa w okresie wakacyjnym
2007-07-27 12:52
Przeczytaj także: Rośnie rynek pracy tymczasowej w Europie
Kto potrzebny w sezonie wakacyjnym?Szacuje się, że podczas tegorocznych wakacji agencje pracy tymczasowej zatrudnią nawet do kilkudziesięciu tysięcy osób, w tym około 30 tysięcy młodych ludzi. Największe szanse na znalezienie ofert pracy mają specjaliści, m.in. mechanicy, spawacze, pracownicy produkcyjni, pracownicy fizyczni czy magazynierzy.
Studenci natomiast mogą zdobyć doświadczenie w obszarach administracji, bankowości, logistyki, reklamy, branży spożywczej lub hotelarskiej. Jak co roku jest także zapotrzebowanie na typowe prace sezonowe, takie jak: zbiór owoców, plakatowanie i roznoszenie ulotek, praca w wakacyjnych barach.
Agencje doradzają firmom
Agencje pracy tymczasowej przychodzą z pomocą przedsiębiorcom, którzy chcą zapełnić czasowe wakaty powstałe w okresie wakacyjnym. Codziennie w Polsce przez firmy tego typu rekrutowanych jest około 15 tysięcy pracowników.
Agencje przejmują większość obowiązków pracodawcy związanych z pozyskaniem pracownika tymczasowego. W bazach danych posiadają dokumenty aplikacyjne, na podstawie których przeprowadzają wstępną rekrutację i selekcję, a następnie ustalają z pracownikiem warunki zatrudnienia i podpisują umowę. Firmy zrzeszone w Związku Agencji Pracy Tymczasowej - 90 procent pracowników zatrudniają na podstawie umowy o pracę, zapewniając im pełny pakiet ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenie zdrowotne oraz przyznanie urlopu wypoczynkowego.
Przedsiębiorstwo starające się o pracownika musi uzgodnić pisemnie z agencją pracy tymczasowej:
- rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,
- wymagania kwalifikacyjne potrzebne do wykonywania pracy na danym stanowisku,
- przewidywany okres wykonania pracy tymczasowej,
- wymiar czasu pracy pracownika,
- miejsce wykonywania pracy tymczasowej.
Do obowiązków firmy należy zapewnienie pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu do tego wyznaczonym oraz prowadzenie ewidencji czasu pracy. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa, a także nie wyposażenie miejsca pracy, brak odzieży roboczej, posiłków i napojów profilaktycznych, nie powiadomienie pracownika o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą, może skończyć się nałożeniem kary grzywny na firmę, dla której pracownik tymczasowy wykonuje zadania.
Jeśli pracownik zaprzestanie wykonywania pracy na rzecz przedsiębiorcy, pracodawca musi niezwłocznie zawiadomić agencję pracy tymczasowej o terminie i okolicznościach odmowy wykonywania pracy przez pracownika.
![Praca tymczasowa: Mazowsze przoduje [© Scanrail - Fotolia.com] Praca tymczasowa: Mazowsze przoduje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/praca-tymczasowa/Praca-tymczasowa-Mazowsze-przoduje-apURW9.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl