eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca w Norwegii: infolinia dla Polaków

Praca w Norwegii: infolinia dla Polaków

2007-06-19 13:34

Norweska Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) utworzyła pomocniczą infolinię dla Polaków, którzy zamierzają pracować w Norwegii lub już tam pracują. Dodatkowo, na specjalnie stworzonej stronie internetowej, zainteresowane osoby znajdą informacje o norweskich przepisach BHP, stawkach minimalnych w budownictwie, czasie pracy, urlopach itp., które Państwowa Inspekcja Pracy przetłumaczyła na język polski. Zainteresowani znajdą również standardową umowę o pracę oraz linki do innych stron z ważnymi informacjami po polsku i po angielsku.

Przeczytaj także: Praca za granicą: jakie formalności?

Infolinia Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) czynna jest w piątki od 09.00 do 14.00 (koszt rozmowy to 32 øre za minutę). Informacje udzielane są po polsku. Telefon do infolinii to 815 48 222 (telefonując z Polski numer infolinii trzeba poprzedzić numerem kierunkowym Norwegii, czyli 47). Po uzyskaniu połączenia z centralą należy wybrać cyfrę 1, a następnie – po otrzymaniu odpowiedzi – podać hasło ”POLSKI”.

Osoby preferujące kontakt mailowy mogą wysłać zapytanie w danej sprawie pocztą elektroniczną na adres svartjenesten@arbeidstilsynet.no . Odpowiedzi udzielane są zazwyczaj w ciągu 3 dni roboczych.

Celem funkcjonowania polskojęzycznej strony i infolinii telefonicznej jest udzielanie porad i informacji obywatelom polskiego pochodzenia zatrudnionym lub ubiegającym się o pracę w firmach na terenie Norwegii. Według szacunków ambasady RP, w Norwegii pracuje już ok. 120 tys. Polaków.

Wykwalifikowani konsultanci obsługujący infolinię Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) udzielają odpowiedzi na pytania o BHP w miejscu pracy, urlopach, czasie pracy, wypowiedzeniu, przepisach urlopowych, minimalnych stawkach, ergonomii, zagrożeniach związanych z użyciem chemikaliów, dźwigach, maszynach, służbach BHP itp.

Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) zamieściła również na swej stronie pięć podstawowych zasad obowiązujących przy zatrudnianiu się w Norwegii:
  • Norweskie prawo dotyczy zarówno norweskich jaki i zagranicznych pracowników,
  • Musisz mieć pozwolenie na pracę, chyba że jesteś zatrudniony w zagranicznym przedsiębiorstwie,
  • Musisz mieć pisemną umowę o pracę,
  • Musisz mieć ubezpieczenie wypadkowe,
  • Powinieneś mieć zadawalające mieszkanie/baraki,

Norweska Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) to organ podlegający Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej (Arbeids- og inkluderingsdepartementet). Funkcją tej instytucji jest nadzór nad przedsiębiorstwami, aby przestrzegały norweskiego Kodeksu Pracy. Zgodnie z Prawem o obcokrajowcach oraz Prawem o upowszechnianiu umów zbiorowych, Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) jest zobowiązana do kontroli warunków pracy i płacy pracowników zagranicznych. Dążeniem Państwowej Inspekcji Pracy jest wspieracie dogodnego otoczenia pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: