Wniosek o emeryturę załatwisz w czasie e-wizyty
2024-07-25 08:49
Wniosek o emeryturę złożysz w czasie e-wizyty © Van3ssa ???????? Desiré ???? Dazzy ???? z Pixabay
Przeczytaj także: Na wysokość emerytury mają wpływ zwolnienia lekarskie i urlopy bezpłatne
E-wizyta to rozwiązanie, które zawsze podpowiadam osobom, które mieszkają daleko od kraju i nie tylko, że nie wiedzą jak zabrać się za sprawy związane z polską emeryturą, ale też nie są w stanie przyjechać do Polski – opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dzięki wizycie online Polacy, którzy od dziesiątek lat mieszkają w USA czy Kanadzie mogą dowiedzieć się, jakie dokumenty zgromadzić, w jakiej formie wysłać je do ZUS i jak złożyć wniosek o polską emeryturę – dodaje.
Według rzeczniczki, eksperci, z którymi mieszkający poza granicami kraju rodacy – umawiają się na wizytę online, uwzględniają różnice czasu między kontynentami i kontaktują się w takich godzinach, które dla obu stron są dogodne.
Z ekspertem ZUS można się umówić na e-wizytę bardzo łatwo. Wystarczy wejść na stronę https://www.zus.pl/e-wizyta i wybrać placówkę ZUS, w której ma sprawę do załatwienia w przypadku rent lub emerytur z zagranicy.
To jest łatwy i bezpieczny sposób na to, żeby bez wychodzenia z domu, spotkać się z ekspertem ZUS online – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
fot. mat. prasowe
Bezpieczna wizyta w ZUS
Gdzie można złożyć wniosek o emeryturę?
Nie tylko w Polsce. Dla osoby, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i pracowała w kraju, w którym mieszka oraz nabyła tam prawo do emerytury a także pracowała kiedyś w Polsce - instytucją właściwą, do której należy złożyć wniosek o emeryturę jest zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa (w kraju, w którym się obecnie mieszka). Na tej instytucji spoczywa obowiązek przekazania wniosku emerytalnego do instytucji ubezpieczeniowych wszystkich państw, w których ktoś pracował. Państwa, w których dana osoba pracowała będą rozpatrywać wniosek o emeryturę lub rentę według swoich krajowych przepisów. Każde państwo, wskazane przez wnioskodawcę, wydaje odrębną decyzję o emeryturze lub rencie. Wszystkie instytucje przyjmą tę samą datę złożenia wniosku.
Pisemny wniosek o emeryturę wraz z niezbędnymi załącznikami można przesłać do ZUS pocztą lub złożyć go osobiście w najbliższej placówce. Można także ten wniosek złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) – na www.zus.pl. Żeby to zrobić, wnioskodawca musi mieć założone konto na PUE ZUS oraz profil zaufany na Elektronicznej Platformie Usług Administracyjnych (ePUAP) albo bezpieczny podpis elektroniczny.
Dokumenty (oryginalne), które dołączane są do wniosku i przesyłane elektroniczne, powinny być złożone w placówce ZUS lub wysłane pocztą.
Wniosek o emeryturę czy rentę można złożyć w każdej jednostce ZUS, a nie tylko w tych oddziałach, w których funkcjonują wyspecjalizowane wydziały, zajmujące się sprawami emerytalnymi z poszczególnych krajów. Nasi eksperci zawsze pomogą w wyjaśnieniu tego, jakie są kolejne kroki i jakie dokumenty są niezbędne. Można z nimi porozmawiać osobiście przychodząc do ZUS lub – do czego zachęcam – podczas e-wizyty – opowiada Kowalska-Matis.
Według rzeczniczki, atutem e-wizyty w ZUS jest to, że można ją zamówić i odbyć z dowolnego miejsca, wystarczy dostęp do Internetu, laptop, smartfon lub inne urządzenie przenośne, przy czym nie trzeba w nich instalować żadnych aplikacji. Ważne, by urządzenie było wyposażone w mikrofon i kamerę.
Rzeczniczka zastrzega jednak, że aby ZUS rozpoczął wypłatę emerytury, wnioskodawca musi już zakończyć pracę, czyli mieć rozwiązane wszystkie umowy o pracę zarówno w Polsce jak i za granicą.
Tego wymagają przepisy, a konkretnie z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te regulacje stanowią, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz, którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Gdzie można uzyskać więcej informacji?
Każdy może zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (COT) pod numer:
- (+48) 22 560-16-00 – z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych
- lub zadać pytanie pod adresem e-mail: cot@zus.pl Konsultanci COT służą pomocą w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–18.00.
Wsparcie można dostać w każdej placówce ZUS a przede wszystkim w jednostkach ZUS wyznaczone do realizacji umów międzynarodowych w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i w Departamencie Rent Zagranicznych (ul. Szamocka 3,5, 01-748 Warszawa, e-mail: drz@zus.pl).
Jakie placówki ZUS obsługują państwa UE lub EFTA:
- Oddział ZUS w Bydgoszczy - Włochy;
- Oddział ZUS w Chrzanowie - Belgia;
- Oddział ZUS w Gdańsku – Wielka Brytania;
- Oddział ZUS w Krakowie - Holandia;
- Oddział ZUS w Lublinie - Irlandia;
- I Oddział ZUS w Łodzi – Cypr, Grecja, Malta;
- Oddział ZUS w Nowym Sączu – Czechy, Słowacja;
- Oddział ZUS w Opolu – Niemcy;
- Oddział ZUS w Rzeszowie – Hiszpania, Portugalia;
- Oddział ZUS w Szczecinie – Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja;
- Oddział ZUS w Tarnowie – Austria, Lichtenstein, Słowenia;
- Oddział ZUS w Toruniu - Dania, Szwajcaria, Węgry;
- I Oddział ZUS w Warszawie – Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia.
więcej: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)