Wynagrodzenia w firmach produkcyjnych - wiosna/lato 2024
2024-07-25 00:30
Jakie wynagrodzenia w firmach produkcyjnych? © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie wynagrodzenia w produkcji i logistyce?
Zawartość raportu
Raport obejmuje 814 stanowisk w 20 pionach, uwzględniając wszystkie obszary funkcjonujące w organizacjach produkcyjnych – od technicznych po administracyjne, IT oraz marketingowe.
Opracowanie zawiera informacje na temat 8 rodzajów wynagrodzeń na stanowiskach według różnych parametrów porównawczych, dane o podwyżkach systemowych (zrealizowanych i planowanych) oraz podwyżkach indywidualnych, a także informacje o benefitach.
Wynagrodzenia na poziomach stanowisk
Stanowiska występujące w Raportach płacowych Sedlak & Sedlak są przyporządkowane do szczebli takich jak: pracownik fizyczny, pracownik techniczny, specjalista, kadra kierownicza, kadra zarządzająca oraz zarząd. Każdy z tych szczebel jest podzielony na kilka poziomów doświadczenia. Mapa stanowisk została zaprezentowana na schemacie 1.
fot. mat. prasowe
Mapa stanowisk Sedlak & Sedlak
Poziomy stanowisk zależą od odpowiedzialności, złożoności pracy oraz doświadczenia i umiejętności pracownika. Pracownicy fizyczni są podzieleni na cztery poziomy. Najwyżej wynagradzani są pracownicy fizyczni - liderzy (FL), których mediana wynagrodzenia zasadniczego wynosi 6 300 PLN brutto. Pracownicy fizyczni początkujący zarabiają o 1 749 PLN mniej od liderów.
fot. mat. prasowe
Mediany wynagrodzeń zasadniczych pracowników fizycznych
Wynagrodzenia w poszczególnych województwach
Raport pokazuje również zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od miejsca pracy pracownika. Na mapie zaprezentowano mediany wynagrodzeń podstawowych (wyn. zasadnicze + uśrednione dodatki wypłacane w stałej kwocie co miesiąc) dla poziomu pracownika technicznego - starszego (TS). Najwyższą medianę wynagrodzenia odnotowano w województwie opolskim - wynosiła ona 7 814 PLN brutto. Z kolei najniższą medianę wynagrodzenia podstawowego stwierdzono w województwie lubelskim i wynosiła 5 765 PLN brutto.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń podstawowych dla poziomu stanowiska pracownik techniczny- starszy
Wynagrodzenia w różnych branżach
Wysokość wynagrodzenia jest również zależna od branży pracodawcy. Na wykresach z aplikacji raportyplacowe.pl przedstawiono odstęp międzykwartylowy (różnica między górnym a dolnym kwartylem, obejmująca środkowe 50% danych) dla poziomu specjalisty – doświadczonego (SD) w podziale na branże. Największy odstęp międzykwartylowy odnotowano w branży FMCG (2 633 PLN), co świadczy o znacznym zróżnicowaniu wynagrodzeń. Najmniejszy odstęp wystąpił w branży automatyka i maszyny przemysłowe (2 057 PLN). Najwyższa mediana wynagrodzenia całkowitego występowała w branży lotniczej i wynosiła 8 337 PLN brutto. Najniższa mediana wynagrodzenia całkowitego, tj. 7 000 PLN brutto, wystąpiła w branży spożywczej.
fot. mat. prasowe
Mediany wynagrodzeń całkowitych wypłaconych dla poziomu stanowiska specjalista – doświadczony
Miary statystyczne i składowe wynagrodzenia
W raporcie prezentowane są mediany, kwartyle, decyle, średnie oraz odchylenia standardowe. Na poniższym screenie z aplikacji zaprezentowano dane ogólnopolskie dla stanowiska mistrz produkcji (KZ).
fot. mat. prasowe
Składowe wynagrodzenia stanowiska mistrz produkcji
Najlepiej wynagradzanym stanowiskiem w pionie produkcyjnym jest dyrektor produkcji na poziomie (D2). Na jego przykładzie zaprezentowano wszystkie 8 składowych wynagrodzeń analizowanych w raportach płacowych Sedlak & Sedlak.
fot. mat. prasowe
Struktura wynagrodzeń prezentowana w Raportach płacowych na przykładzie stanowiska dyrektor produkcj
Benefity
Świadczenia dodatkowe stanowią ważną część wynagrodzenia pozafinansowego. Raport przedstawia procent pracowników na danym stanowisku, którzy mogą otrzymywać dane benefity. Poniżej zaprezentowano benefity dostępne na stanowisku programista CNC - specjalista starszy (SS).
fot. mat. prasowe
Benefity dostępne na stanowisku programista CNC
Dokładne dopasowanie
Uczestnicy badania przyporządkowują swoich pracowników do gotowych opisów stanowisk. Pozwala to na dokładne rozróżnienie pracowników, którzy mają tę samą nazwę stanowiska, ale wykonują różne obowiązki, lub w sytuacjach, gdy brakuje jednolitego nazewnictwa stanowisk w organizacji.
Sedlak & Sedlak
Karolina Majchrzak
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)