Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić nie tylko dziecko
2024-07-04 11:06
Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić nie tylko dziecko © hiphoto39 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Kiedy i na jakich zasadach przysługuje?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?
- Co zrobić, gdy członek rodziny uzyska prawo do własnego ubezpieczenia?
Do ubezpieczenia zdrowotnego możemy zgłosić nie tylko swoje dziecko, ale także dziecko współmałżonka, dziecko przysposobione i dziecko obce, dla którego jest się opiekunem prawnym.
Katalog osób, które mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach naszego własnego ubezpieczenia jest dosyć szeroki, bo poza współmałżonkiem i dziećmi mogą to być także wnuki oraz mieszkający z nami rodzice i dziadkowie – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Według rzeczniczki, do własnego ubezpieczenia można także zgłosić dziecko obce, jeżeli jest się dla niego rodziną zastępczą a także to, które mieszka z nami, gdy prowadzimy rodzinny dom dziecka.
Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym dopóki nie skończy 18 lat. Jeśli uczy się dalej w szkole, na uczelni lub jest na studiach doktoranckich, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu dopóki nie skończy 26 lat – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu bez ograniczenia wieku - dodaje.
Wnuczek może być także zgłoszony do ubezpieczenia przez któregoś z dziadków, jeśli żadne z jego rodziców nie jest objęte obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym i nie prowadzi działalności gospodarczej.
fot. hiphoto39 - Fotolia.com
Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić nie tylko dziecko
Rzeczniczka wyjaśnia, że aby członek rodziny mógł korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, wystarczy jedno zgłoszenie (np. dziecko zgłasza tylko jedno z rodziców).
Robi się to bardzo prosto. Jeżeli ktoś ma swojego pracodawcę, to właśnie on zgłasza członka naszej rodziny do ubezpieczenia wtedy go o to poprosimy. Gdy ktoś prowadzi własną działalność wtedy sam zgłasza członka rodziny do swojego ubezpieczenia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
Co zrobić, gdy członek rodziny uzyska prawo do własnego ubezpieczenia np. w momencie, gdy podejmie pracę?
Wtedy trzeba go ze swojego ubezpieczenia wyrejestrować. Musimy np. poinformować pracodawcę, że nasze dziecko nie ma już prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członek rodziny w momencie, gdy rozpoczęło pracę albo, gdy ukończyło studia czy naukę w szkole.
Należy to zgłosić swojemu pracodawcy lub zrobić samemu, gdy prowadzimy swoją firmę – opowiada Iwona Kowalska-Matis.
Rzeczniczka dodaje, że wyrejestrować członka rodziny z tego ubezpieczenia należy w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności, które powodują konieczność ich wyrejestrowania.
A co wtedy, gdy członek Twojej rodziny stracił tytuł do własnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Wtedy należy go ponownie zgłosić do swojego ubezpieczenia – wyjaśnia.
Bardzo często zdarza się, że uczące się dziecko, które do tej pory było ubezpieczone „przy rodzicu” – podejmuje pracę a tym samym uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieje się tak wtedy, gdy podpisze umowę o pracę lub zacznie prowadzić działalność gospodarczą. W takiej sytuacji będzie ubezpieczone, jako pracownik albo osoba prowadząca działalność gospodarczą (rodzina albo uczelnia nie będą mogły go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego). Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go pracodawca, a jeśli rozpocznie prowadzenie działalności, musi to zrobić sam w ZUS. Jeżeli natomiast przestanie pracować, a tym samym straci „własne” ubezpieczenie – wtedy ponownie, (jeśli dziecko się nadal uczy i nie ukończyło 26 lat) może zostać ubezpieczone przez rodzica.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)