Odchodzisz z pracy? Sprawdź konsekwencje
2006-10-20 12:14
Przeczytaj także: Porzucenie pracy a rozwiązanie umowy z winy pracownika
Z punktu widzenia pracodawcy
Obowiązujący obecnie Kodeks Pracy posiada wiele luk. Nie precyzuje czym dokładnie jest porzucenie pracy. Funkcjonująca przed rokiem 1996 ustawa jasno określała tego typu sytuacje. Pracodawca miał prawo rozwiązać umowę w przypadku samowolnego uchylania się pracownika od powierzonych mu obowiązków bądź nieobecności w pracy bez wcześniejszego zawiadomienia. Pracownik, z którego winy następowało zerwanie umowy tracił świadczenia pracownicze np. prawo do urlopu.
Znowelizowany Kodeks Pracy daje pracodawcy szersze uprawnienia. Może on powołać się na dość drastyczne dla pracownika artykuły. Pierwszy z nich mówi, iż pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o prace bez wcześniejszego wypowiedzenie w momencie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. W konsekwencji artykuł ten mówi o zwolnieniu dyscyplinarnym. Rozwiązaniu o tyle niekorzystnym dla pracownika, gdyż wpisywanym do świadectwa pracy.
Dla wielu nie jest to poważne ograniczenie, gdyż dokument taki można zataić. Przed takim jednak postępowaniem przestrzega Ania, właścicielka jednej z wrocławskich firm informatycznych. - Pracownikowi, który porzucił pracę nie powierzyłabym strategicznych i odpowiedzialnych stanowisk. Osoba, która nieprawnie łamie umowę o pracę nie jest godna zaufania. Równie dobrze może dopuścić się znacznie poważniejszych wykroczeń, choćby złamać ustawę o zakazie konkurencji. Po chwili dodaje: – Moim zdaniem potencjałem firmy są przede wszystkim ludzie wykwalifikowani i godni zaufania.
Znacznie dotkliwszy może okazać się inny artykuł mówiący o tym, iż w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Odszkodowanie takie orzeka sąd pracy. Niestety, cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.
Poważny problemem dla pracodawcy, którego pracownik opuścił bez uprzedzenia, stanowi kwestia ostatecznego zerwania kontraktu. Formalnie bowiem nadal obowiązuje go umowa. Podejmując więc decyzję o odejściu z dotychczasowej pracy warto pomyśleć o jak najkorzystniejszym rozwiązaniu dla obu stron. Zrywając umowę bez wcześniejszego uprzedzenia nie tylko zaszkodzimy byłemu pracodawcy, ale i sobie.
1 2
oprac. : Aurelia Sawicka / Wokółkariery.pl