Odchodzisz z pracy? Sprawdź konsekwencje
2006-10-20 12:14
Przeczytaj także: Porzucenie pracy a rozwiązanie umowy z winy pracownika
Z badań wynika, iż bezrobocie w Polsce sięga ok. 16%. Choć jest to duży odsetek w porównaniu z innymi krajami Unii, to wcale nie oznacza on stagnacji na rynku pracy. Wręcz przeciwnie. Wraz ze zmianami gospodarczymi, jakie nastąpiły w 1990, zmienił się również styl naszej pracy. Pracownicy „nie trzymają się już kurczowo" jednej posady, chętnie poszukują nowych, ciekawszych ofert. W branżach takich jak budownictwo, informatyka czy medycyna, migracja pracowników z firmy do firmy jest bardzo duża. Specjaliści tych dziedzin mogą stawiać znacznie większe wymagania swoim pracodawcom.Przedsiębiorcy prześcigają się proponując potencjalnemu pracownikowi coraz bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia. Nie ma się czemu dziwić, bo wykwalifikowani specjaliści są dziś na wagę złota. Wielu z nich decyduje się więc na nagłą zmianę pracy, nie zważając na konsekwencje. W szczególności młodzi ludzie, kuszeni perspektywą szybkiego awansu, skłonni są bez uprzedzenia porzucić dotychczasową pracę. A sytuacja nagłej utraty pracownika nie jest nigdy korzystna. W zależności od stanowiska jakie pracownik zajmował może nastąpić paraliż nawet całej firmy. Jeśli pewnego dnia po prostu postanowimy nie przyjść do pracy, to nie mamy co liczyć na przychylność szefa. Zanim więc podejmiemy decyzję o porzuceniu pracy przede wszystkim warto przejrzeć uważnie umowę o pracę. W niej zostały zawarte warunki co do rezygnacji tj. terminy i możliwości.
Polubownie
Sprawa jest prosta jeśli zawarta przez nas umowa właśnie wygasa lub dane zlecenie zostało wykonane. Żadna ze stron nie jest zobowiązania do przedłużenia kontraktu. Problem pojawia się w momencie, gdy pracownik pragnie odejść z pracy w terminie wcześniejszym niż ten zawarty w umowie. Łagodną formą rozwiązania takiej sytuacji jest odejście na mocy porozumienia stron. Niestety nie w każdych okolicznościach jest ono możliwe.
Jeśli z pracodawcą podpisaliśmy umowę na czas nieokreślony bądź próbny, to zgodnie Kodeksem Pracy, rozwiązanie umowy może nastąpić poprzez wypowiedzenie. Oświadczenie takie musimy złożyć w terminie od 3 dni do miesiąca, od planowego odejścia z pracy.
Zerwanie umowy bez wypowiedzenia może nastąpić w dwóch przypadkach. Z winy pracodawcy – jeśli dopuści się on ciężkiego złamania obowiązków wobec pracownika. Drugą możliwość daje nam art. 55. - wymaga on orzeczenia lekarskiego stwierdzającego, iż zajmowane przez pracownika stanowisko w sposób negatywny wpływa na jego zdrowie. Wówczas pracodawca ma prawo przydzielić pracownika na przykład do innego działu. Jeśli tego nie zrobi, w terminie określonym w orzeczeniu, mamy prawo zrezygnować z pracy bez wypowiedzenia.
oprac. : Aurelia Sawicka / Wokółkariery.pl