Najczęstsze błędy w CV
2006-10-07 14:03
Przeczytaj także: Nietypowa oferta pracy? - przygotuj CV ekstremalne
Ewa Fiedor, Specjalista ds. Rekrutacji, Grupa TemPo - Doradztwo Personalne i Organizacyjne:
1. Brak podstawowych informacji (nr ref, zajmowane stanowisko, obowiązki)
2. Zamieszczanie informacji zbędnych (ilość dzieci, imiona rodziców);
3. Niedokończone lub niedopracowane aplikacje, zawierające np. informacje o dokonanych w szablonie zmianach lub przypisy typu "tu wstaw nazwę stanowiska", źle ustawione marginesy, właściwości, niewłaściwe sformatowanie dokumentu.
Przykłady dziwnych, nietypowych sytuacji występujących w CV
Katarzyna Kubat, Specjalista ds. rozwoju i integracji kadr, Almi Decor:
1. Moje zdziwienie wciąż budzi dołączanie do curriculum vitae nieoficjalnych zdjęć - fotografii z wakacji (kandydat w slipkach), z imprezy (kandydat z butelką piwa w ręku, wyraźnie „zmęczony”), fragmentu wyciętego ze zdjęcia grupowego przedstawiającego bardzo niewyraźny zarys twarzy itp. Fotografie artystyczne załączane przez kandydatów na stanowisko stylisty czy dekoratora uważam jednak za przejaw pomysłowości i indywidualizmu, natomiast gdy od aplikanta do działu analiz otrzymuję zdjęcie jego lewego oka, zastanawiam się, jaką skrupulatnością wykazał się zapoznając się ze standardami edytowania dokumentów rekrutacyjnych.
2. Ciekawym motywem przewijającym się w dokumentach aplikacyjnych jest pomysłowe ukrywanie bezrobocia: pomijanie dat, określanie danego czasu „działalność inna” itp. A przecież brak pracy nie zawsze jest zależny od woli człowieka. Jeśli czas ten wykorzystał efektywnie - np. na naukę języka obcego lub uzyskanie prawa jazdy - to może użyć tego jako argumentu świadczącego o operatywności i chęci rozwijania swoich kompetencji.
Maja Karwacka, specjalista ds. public relations, AG TEST Human Resources:
Zdarzają się takie sytuacje: Dość często dostajemy dokumenty w humorystyczny sposób przedstawiające życie kandydatów. Ktoś opisuje swoje doświadczenia zdobyte podczas pracy jako „uliczny potwór” w przebraniu, inny przedstawia siebie jako „rewolucjonistę walczącego o byt”. Logiczne, że kandydaci chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę rekrutującego. Czy trafnie? Wszystko zależy od stanowiska, bo innej osoby szukamy do agencji reklamowej, innej do działu finansowego korporacji. Takie CV może więc czasem przynieść kandydatowi niewiele więcej prócz chwilowego rozbawienia rekrutera.
oprac. : Pracuj.pl