Najczęstsze błędy w CV
2006-10-07 14:03
Przeczytaj także: Nietypowa oferta pracy? - przygotuj CV ekstremalne
Katarzyna Kubat, Specjalista ds. rozwoju i integracji kadr, Almi Decor:
1. Najczęściej powtarzającymi się omyłkami są błędy ortograficzne i fleksyjne w nazwie naszej firmy. Kandydaci wykazują się niebywałą kreatywnością - wyrazy „ALMI DECOR"odmieniają na wszelkie sposoby, spolszczają to, co brzmi dla nich obco, czasami wpisują też brzmiącą podobnie nazwę jednego z naszych konkurentów. Niekiedy posługują się formalną nazwą prawną naszej spółki, jednak tą sprzed zmiany formy prawnej, a więc nieaktualną.
2. Kandydaci rzadko selekcjonują informacje, zamieszczając w CV wszystkie swoje przeżycia zawodowe (a czasami też osobiste!). Część osób - zwłaszcza humaniści z kilkoma fakultetami - bardzo piękną polszczyzną zapisuje wiele stron, zapominając, że gdy osoba rekrutująca otrzymuje ok. 100 aplikacji, delektowanie się każdym słowem nie jest dla niej priorytetem.
3. Ciekawostką jest sposób autoprezentacji kandydatów. Jeden z ostatnich cytatów to: „Proszę o przyjęcie mnie na oferowane stanowisko, ponieważ uważam, że się do tego nadaję”. Zauważyłam, że w dokumentach aplikacyjnych kandydaci balansują między dwiema skrajnościami, które w uproszczeniu nazwałabym nadmierną pewnością siebie z towarzyszącym jej wodolejstwem oraz kompletnym brakiem umiejętności wskazania swych mocnych stron, idącym w parze z retoryką dużej uległości, np. „Pozwalam sobie wskazać Państwu możliwość ewentualnego zatrudnienia mnie, gdybyście tylko Państwo chcieli dać mi szansę, abym mógł pokazać, że się do Was nadaję”
Małgorzata Świdzińska, Firma Doradztwa Personalnego HAYS:
1. Jednym z poważniejszych błędów pojawiających się w nadsyłanych życiorysach jest brak danych kontaktowych, co skutecznie uniemożliwia szybkie powiadomienie kandydata o rezultacie jego zgłoszenia. Na szczęście nie zdarza się to często. Innym spotykanym w naszej praktyce błędem jest chaotyczność informacji zawartych w CV, nieprzejrzysta struktura, bądź akcentowanie informacji o drugorzędnym znaczeniu. Zdarza się również, że niektórych istotnych informacji- jak na przykład nazwy stanowiska lub zakresu obowiązków– zupełnie brakuje.
2. Jeśli chodzi o nietypowe CV, często zadziwia niezwykła kreatywność kandydatów w opisie znajomości języka obcego, w przypadku, gdy nie jest ona bardzo dobra. Zdarza się również, że kandydaci, nie znając dostatecznie języka, tłumaczą swoje CV i listy motywacyjne ze słownikiem w ręku, co daje naprawdę zaskakujące rezultaty. Zapamiętywane są również CV z zupełnie nieadekwatnymi do tego rodzaju dokumentu zdjęciami. Zdarza się, że ze zdjęcia dowiadujemy się na przykład, w jakim kraju kandydat spędził ostatni urlop.
Agnieszka Witkowska, Konsultant ds. Rekrutacji, P.B.A. Doradztwo Personalne:
1. Najczęstszym błędem popełnianym przez kandydatów podczas pisania aplikacji jest niewątpliwie nieczytelność i chaotyczność informacji w niej zawartych. W tego typu dokumentach trudno na pierwszy rzut oka wyłapać interesujące nas cechy kandydata. Nagminnie zaobserwować również można stosowaną przez kandydatów wyliczankę opisującą przebyte przez nich staże i praktyki. Kandydaci nie zdają sobie sprawy, iż nie ilość a jakość jest brana zazwyczaj pod uwagę. Pojawiają się również CV o bardzo dużej pojemności, które są automatycznie usuwane, ponieważ blokują skrzynki pocztowe.
oprac. : Pracuj.pl