Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jakie załączniki do wniosku?
2020-11-12 13:30
![Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jakie załączniki do wniosku? [© Syda Productions - Fotolia.com] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jakie załączniki do wniosku?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zasilek-opiekunczy/Dodatkowy-zasilek-opiekunczy-jakie-zalaczniki-do-wniosku-233832-200x133crop.jpg)
Rodzice mogą znów wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko © Syda Productions - Fotolia.com
Przeczytaj także: ZUS: dla kogo zasiłek opiekuńczy we wrześniu?
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko można wnioskować od 9 listopada br. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy też umów cywilnoprawnych wnioskują o świadczenie poprzez swojego pracodawcę, który przed wysłaniem dokumentów do ZUS musi dołączyć do nich odpowiedni załącznik. Mowa tu o druku Z-3 stanowiącym potwierdzenie, że od pensji pracownika opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.Osoby prowadzące działalność gospodarczą o dodatkowy zasiłek opiekuńczy wnioskują do ZUS samodzielnie, dołączają do wniosku załącznik Z-3b bądź ZAS-53.
ZUS przypomina również, że załącznika wymaga także wniosek od osoby, której umowa o pracę wygasła lub została wypowiedziana. Brak załącznika powoduje brak wypłaty.
Nadal naszym największym problemem jest niekompletność wniosków przysyłanych przez firmy zatrudniające do 20 pracowników – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To są te firmy, w których zasiłki wypłaca ZUS - dodaje.
Wiele wniosków o opiekę nad dzieckiem jest niepoprawnie wypełnionych lub nie ma załączników od pracodawcy (Z-3 lub Z-3a) potwierdzających, że pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu. To powoduję, że ZUS musi kontaktować się z wnioskodawcą (w przypadku samozatrudnionych) lub pracodawcą, jeżeli ktoś ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenia i prosić o korektę.
fot. Syda Productions - Fotolia.com
Rodzice mogą znów wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko
Osoby samozatrudnione, które wnioski składają bezpośrednio do ZUS dołączają do nich Z-3b bądź ZAS-53. Załącznika wymaga także wniosek od osoby, której umowa o pracę wygasła lub została wypowiedziana.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
ZUS przypomina jednocześnie, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy:
- pomimo otwarcia placówek, rodzice boją się do nich wysłać swoją latorośl;
- drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)