ZUS wyjaśnia: praca zdalna na kwarantannie możliwa, ale nie licz na zasiłek chorobowy
2020-11-03 12:48
Praca zdalna na kwarantannie możliwa © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiana w zasiłku chorobowym za okres pozostawania na kwarantannie
Jak wyjaśniają przedstawiciele ZUS, okres kwarantanny traktowany jest identycznie jak okres spowodowanej chorobą niezdolności do pracy. W praktyce oznacza to, że ubezpieczony pracownik ma prawo do tych samych świadczeń, jakie przysługują mu w trakcie zachorowania, czyli do wynagrodzenia za okres choroby lub do zasiłku chorobowego.Stosowanie do osoby odbywającej kwarantannę ogólnych zasad wynikających z ustawy zasiłkowej oznacza również, że pracownik, który podczas kwarantanny wykonuje pracę zarobkową, traci „chorobowe”.
fot. olly - Fotolia.com
Praca zdalna na kwarantannie możliwa
Zatem również wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego - podkreśla Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Trzeba dodać, że czas, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a jedynie narażenie na takie zakażenie.
Oznacza to, że w sytuacji, gdy pracownik nie wystąpi o zasiłek chorobowy podczas kwarantanny, a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę – może pracować zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. Nie można brać chorobowego i pensji równocześnie. Krótko mówiąc ten, kto nie bierze „chorobowego”, może zdalnie pracować – dodaje Kowalska-Matis.
W ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października 2020 r., która jest toku prac legislacyjnych, zagadnienie to zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny. W takim przypadku jednak pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy. Tym samym osoba ta pozbawiona będzie prawa do zasiłku chorobowego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)