Wynagrodzenia 2019 a znajomość języków obcych
2020-07-27 00:10
Jakich języków warto się uczyć? © anoyo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2019 a znajomość języka angielskiego
Podobnie było w przypadku języków obcych, które od lat są wymieniane jako najbardziej pożądane przez europejskich pracodawców (Europe Language Jobs, 2019). Wśród nich znalazły się obok angielskiego m.in. takie języki jak niemiecki, francuski oraz hiszpański.fot. mat. prasowe
Wykres 1. Mediany miesięcznych wynagrodzeń osób z różną znajomością jęz. angielskiego
W 2019 roku spośród osób posługujących się powyższymi językami najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby z zaawansowaną znajomością języka francuskiego. Mediana ich miesięcznych zarobków wyniosła 6 914 PLN.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Wysokość miesięcznych wynagrodzeń osób z różną znajomością języków obcych
Panuje przekonanie, że im więcej języków obcych znają pracownicy, tym lepsza jest ich sytuacja na rynku pracy. Dlatego ciekawe wydaje się zestawienie zarobków osób z co najmniej średniozaawansowaną znajomością języka angielskiego, które równocześnie deklarują znajomość innych języków.
W przypadku pracowników posługujących się językiem angielskim przynajmniej na poziomie B1/B2 z dodatkową znajomością języka niemieckiego na tym samym poziomie, mediana zarobków wyniosła 7 000 PLN. Z kolei osoby, które poza średniozaawansowaną znajomością języka angielskiego deklarowały biegłość w języku niemieckim otrzymywały 8 000 PLN. Podobnie było w przypadku pozostałych języków, co prezentuje poniższy wykres.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Mediany miesięcznych wynagrodzeń osób z co najmniej średnią znajomością jęz. angielskiego
Maria Hajec
Sedlak & Sedlak
Bibliografia:
- Working in Europe: most demanded countries, languages and sectors, Europe Language Jobs, https://www.europelanguagejobs.com/blog/working-europe-most-demanded-countries-languages-sectors [dostęp: 29.01.2020].
Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)