eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaJak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

2020-04-03 00:20

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? © Igor Mojzes - Fotolia.com

W związku z rosnącą popularnością (a obecnie koniecznością) pracy z domu, pracodawcy coraz częściej decydują się na prowadzenie całości lub części rekrutacji zdalnie. Rozwiązania technologiczne umożliwiające odbycie komfortowej rozmowy są łatwo dostępne i przystępne cenowo. Pozwalają zaoszczędzić czas i, łatwiej niż w wypadku rozmowy bezpośredniej, znaleźć porę odpowiadającą obydwu stronom. Część firm nie wyobraża sobie podjęcia decyzji o zatrudnieniu wyłącznie w oparciu o rozmowę on-line, ale chętnie korzysta z tego rozwiązania na wstępnych etapach rekrutacji. Jak odpowiednio przygotować się do takiej rozmowy?

Przeczytaj także: Co utrudnia poszukiwanie pracy?

Software


Obecnie odbycie rozmowy kwalifikacyjnej on-line jest możliwe z użyciem smartfona lub laptopa, nie wymaga kupna specjalistycznego sprzętu (kamerki, mikrofonu). Pracodawcy stosują sprawdzone rozwiązania (Skype, Skype For Business, Google Hangouts, Facetime, Zoom). Cześć z nich nie wymaga instalacji programów, a jedynie uruchomienia aplikacji sieciowej.

Niezależnie od formy rozmowy i wykorzystywanego programu trzeba pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna on-line wciąż jest rozmową o pracę. Warto podejść do niej jak do spotkania twarzą w twarz i odpowiednio się do przygotować. Wywarcie na rozmówcy dobrego wrażenia już na tym etapie może pozwolić kandydatowi przejść do kolejnego etapu, a w niektórych wypadkach nawet otrzymać ofertę pracy.

fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Z odpowiednim wyprzedzeniem zainstaluj niezbędne oprogramowanie lub wypróbuj aplikację sieciową, z której chcesz skorzystać.


Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? Co należy zrobić przed?


  • Z odpowiednim wyprzedzeniem zainstaluj niezbędne oprogramowanie lub wypróbuj aplikację sieciową, z której chcesz skorzystać. Stwórz konto, zaloguj się i upewnij się, że dobrze cię widać i słychać. Pamiętaj, żeby wybrać profesjonalnie brzmiącą nazwę użytkownika (np. imię i nazwisko).
  • Ubierz się stosownie do okazji (strój business casual w pełni wystarczy).
  • Ustaw smartfona lub kamerkę na wysokości oczu. Źle ustawiona kamera może zrobić z fizjonomią dziwne rzeczy.
  • Upewnij się, że pomieszczenie, w którym odbędziesz rozmowę jest czyste, spokojne i ciche. Powinno umożliwić ci skupienie się w 100% na rozmowie a nie uspokajanie dziecka lub zwierząt domowych.
  • Przygotuj sobie coś do pisania – być może pojawi się potrzeba zanotowania informacji ważnych w przebiegu rekrutacji.
  • Miej pod ręką swoje CV - może okazać się przydatne kiedy potrzebne będzie odwołanie się do konkretnych dat lub liczb.
  • Uśmiechaj się i utrzymuj kontakt z rozmówcą tak, jakby była to rozmowa twarzą w twarz. Patrz w kamerę, uważnie słuchaj rekrutera, wejdź z nim w interakcję.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomaga w stworzeniu profesjonalnego wizerunku nas, jako potencjalnego pracownika. Narzędzia on-line znacząco usprawniają przebieg projektów i rozmów rekrutacyjnych, wiec warto z nich korzystać. Byle z głową!

Łukasz Przywóski, Managing Consultant z

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: