Home office: jak pogodzić pracę zdalną z opieką nad dzieckiem?
2020-03-31 10:40
Jak pracować z domu z dziećmi? © Monkey Business - Fotolia.com
Przeczytaj także: Home office: jak organizować pracę w czasie pandemii?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Co zrobić, aby efektywnie połączyć home office z opieką nad dzieckiem?
- Dlaczego ważny jest harmonogram dnia?
- Po co potrzebna nam rutyna?
Dziś wszystkie placówki oświatowe są zamknięte, ale nawet w wówczas, gdy pracowały one zupełnie normalnie, zharmonizowanie pracy zdalnej z wychowywaniem dzieci wcale nie było łatwe. Badania zrealizowane przez Hays Poland dowiodły, że trudności w godzeniu tych dwóch kwestii sygnalizowało aż 64 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn.
Biorąc pod uwagę, że osoby łączące role pracownika i rodzica stanowią niemal połowę zatrudnionych w firmach, obecna sytuacja może być jeszcze trudniejsza. Z jednej strony niektóre korzyści home office nie tracą na aktualności – nie tracimy czasu na dojazdy i mamy więcej czasu na inne zobowiązania. Z drugiej jednak brak wprawy w takim trybie pracy oraz towarzystwo dzieci, to czynniki, które mogą przeszkadzać w osiągnięciu pełnej efektywności i realizacji wszystkich zawodowych zobowiązań.
Czytaj także:
- Home office: jak organizować pracę w czasie pandemii?
- Home office. Rady dla pracodawcy i pracownika
Co zrobić, aby czas spędzany przez dzieci w domu był mądrze wypełniony, a rodzice mogli efektywnie pracować? Eksperci Hays Poland podkreślają, że o ile nie istnieje uniwersalna recepta, o tyle na podstawie swoich doświadczeń i rozmów z pracodawcami, można mówić o kilku zasadach – które dopasowane do indywidualnych preferencji – pomagają przetrwać ten trudny czas.
– Praca w domu, gdy są w nim dzieci, nigdy nie była i nie będzie prosta. Wymaga bowiem bardzo dużo samozaparcia i dyscypliny wszystkich domowników, zwłaszcza gdy taka sytuacja trwa dłużej niż zazwyczaj – zaznacza Agnieszka Pietrasik, ekspert Hays Poland. – Pamiętajmy, że przyzwyczailiśmy dzieci, że czas spędzany przez rodziców w domu jest czasem dla nich. Dziś dzieciom ciężko jest zrozumieć i przyzwyczaić się do tego, że rodzic pomimo swojej obecności w domu, tak naprawdę jest w pracy i nie może poświęcić im tyle uwagi, co np. w weekend – dodaje.
fot. Monkey Business - Fotolia.com
Jak pracować z domu z dziećmi?
Harmonogram dnia dla każdego
Dobrą praktyką jest stworzenie rodzinnego harmonogramu na dni pełne wyzwań rodzicielskich i zawodowych. Taki plan powinien obejmować dzień od momentu, kiedy pierwsza osoba w domu wstaje aż do chwili, gdy ostatnia kładzie się spać. W harmonogram powinniśmy wpisać ustalone godziny pracy, posiłków i przerw. Warto dopasować home office do rutynowych czynności dzieci. Rodzicom młodszych dzieci łatwiej jest zaplanować rozmowy telefoniczne w czasie ich drzemki, natomiast opiekunom dzieci w wieku szkolnym – do czasu, który te spędzają w wirtualnej klasie. W sytuacji kiedy w domu jest dwoje pracujących rodziców, można podzielić się przedziałami godzinowymi na pracę i opiekę nad dziećmi. Dzięki temu każdy zyska choć krótki czas na koncentrację na swoich zadaniach.
Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z trudną sytuacją jest określenie godzin pracy. Chodzi głównie o to, aby rodzice nie zaglądali do komputera przez cały dzień, aż do późnych godzin nocnych. Oczywiście nie każdy ma pełną dowolność w ustalaniu godzin home office, warto jednak spróbować dopasować harmonogram pracy do tej wyjątkowej sytuacji. Godziny pracy powinny być adekwatne do wieku dzieci, a więc ich rytmu dnia, potrzeb i przyzwyczajeń. I tak rodzic może pracować np. od wczesnych godzin porannych do wczesnego popołudnia, a później – po zakończonych zajęciach szkolnych dziecka – poświęcać mu więcej czasu.
Po zakończeniu zmagań z home office warto oddać się wyłącznie życiu rodzinnemu i nie wracać już myślami do zawodowych zobowiązań.
– Choć wszystkim nam zależy na ciągłości biznesowej, to musimy mieć zrozumienie dla pracujących rodziców – podkreśla Agnieszka Kolenda, ekspertka Hays Poland. – Pracodawcy rozumieją, że godziny pracy mogą być różne dla poszczególnych pracowników i nikogo dziś nie dziwi, że jedna osoba zaczyna o 6 rano, a inna dopiero po południu – dodaje.
Home office, czyli siła rutyny
Podstawą efektywnej pracy jest rutyna. Home office pozwala na elastyczność, ale we wszystkim – również samodzielnej organizacji pracy – musi istnieć pewien porządek. Korzyści? Dzięki rutynie osobom pracującym zdalnie łatwiej jest rozdzielić czas pracy od czasu wolnego. Są efektywniejsi, szybciej realizują swoje zobowiązania i kończą dzień pracy o określonej porze. Z kolei dzieciom łatwiej jest dopasować się do sytuacji, gdy każdy dzień ma podobny przebieg.
– Choć trudno wyjaśnić kilkulatkowi, że rodzic pracuje i nie powinno się mu nie przeszkadzać, to powtarzalny schemat dnia sprawia, że dziecko wie, czego może spodziewać się po śniadaniu czy obiedzie i kiedy rodzic będzie dla niego w pełni dostępny. Przykładowo czas, kiedy dzieci oglądają bajkę, to dla rodziców moment odpowiadania na maile. Nie chcąc, aby pociechy spędziły za dużo czasu przed telewizorem, musimy szybko porządkować zadania i robić to, co najważniejsze – podkreśla Agnieszka Kolenda z Hays Poland.
W rutynę świetnie wpisuje się planowanie – nadawanie priorytetu poszczególnym zobowiązaniom, zapisywanie co zrobić i w jakiej kolejności, praktyka kończenia jednego zadania przed rozpoczęciem kolejnego. Dzięki temu łatwiej jest ułożyć zadania domowe, ale również przygotować gry i zajęcia dla dzieci spędzających czas w domu. Nie ma większego utrudnienia dla pracujących rodziców, jak nudzące się dzieci.
Do planu dnia dobrze więc wpisać czas na projekty artystyczne, ćwiczenia fizyczne, gry i zabawy. Dzieci, które wiedzą iż w ciągu dnia istnieje określony czas na zabawę, zadania domowe i gry z rodzicami, nie tylko bardziej angażują się w każde z tych zajęć, ale też – nauczone doświadczeniem, że rodzic bawi się z nimi np. po obiedzie – są bardziej skłonne poczekać na ten czas. Nie zapominajmy przy tym o wyrozumiałości, bowiem sytuacja, w której wszyscy zostają w domu, jest tak trudna dla każdego domownika.
Domowe biuro
Dla wielu rodziców stworzenie w domu miejsca wyłącznie do pracy jest niemożliwe. Warto jednak szukać przestrzeni najmniej zawładniętych przez dzieci. Nie mając w otoczeniu zabawek czy akcesoriów dziecięcych, nieco łatwiej jest oddzielić rolę pracownika od rodzica, zwiększyć swoją koncentrację i poczuć się jak w biurze.
Co jednak, jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem? Przede wszystkim nie powinniśmy przejmować się tym nadmiernie. Sytuacje, kiedy dziecko przerwie nam rozmowę telefoniczną albo plan dnia ulegnie szybkiej zmianie będą się zdarzać. W obecnych okolicznościach większość współpracowników i klientów powinna to zrozumieć.
Możliwość pracy z domu to dla zatrudnionych od wielu lat najcenniejszy benefit. Niestety dziś home office jest koniecznością, której towarzyszą ograniczone możliwości skupienia się i która dla wielu jest źródłem stresu. W takich warunkach trudno cieszyć się czasem spędzanym z bliskimi. Warto jednak szukać swoich własnych rozwiązań, aby ten trudny czas przetrwać w możliwie najlepszej kondycji.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)