Wynagrodzenia w bankowości w 2019 roku. Komu płacono najwięcej?
2020-03-12 00:45
Komu w bankowości płacą najwięcej? © andrzej - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia w bankowości w 2022 roku
W 2019 roku w bankowości zdecydowanie więcej zarabiały osoby zatrudnione w firmach zagranicznych niż polskich. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego zatrudniających 50–249 osób (7 275 PLN). Najniższe zarobki były w polskich mikroprzedsiębiorstwach (3 300 PLN).fot. mat. prasowe
Schemat 1. Wynagrodzenie całkowite w bankowości w 2019 roku
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Mediana wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale i różnej wielkości
W 2019 roku najwyższe zarobki w bankowości otrzymywali pracownicy zatrudnieni na terenie województwa mazowieckiego. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 7 500 PLN. Pracownicy zatrudnieni w firmach zagranicznych w tym województwie otrzymywali o 200 PLN więcej. Największą różnicę można zauważyć w przypadku małopolski. Mediana wynagrodzeń w firmach zagranicznych w branży bankowości w tej części kraju była o 1 033 PLN wyższa niż w przypadku zarobków osób zatrudnionych w tym województwie we wszystkich firmach.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Mediana wynagrodzenia w firmach zagranicznych w wybranych województwach
Najwyższe wynagrodzenia w bankowości otrzymywały osoby na stanowiskach kierowniczych. Mediana ich zarobków była 2,5 razy wyższa niż w przypadku pracowników najniższego szczebla. Sytuacja wygląda nieco inaczej biorąc dodatkowo pod uwagę takie kryteria jak kapitał firmy czy województwo. W przypadku przedsiębiorstw zagranicznych mieszczących się na Mazowszu mediana zarobków kierowników była 2,7 razy wyższa niż pracowników szeregowych w tym samym województwie.
Największa różnica była jednak zauważalna w przypadku stanowisk wyższego szczebla w polskich przedsiębiorstwach. Wg naszego badania, mediana ich wynagrodzeń wynosiła 8 306 PLN brutto, natomiast w województwie mazowieckim była o 41% wyższa.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Mediana wynagrodzenia osób pracujących w mazowieckim na różnych szczeblach zatrudnienia
Wykres 4. przedstawia wynagrodzenia na wybranych stanowiskach w bankowości. Wysokie pensje otrzymywali doradcy klienta zamożnego. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 6 150 PLN. Najmniej natomiast zarabiali kasjerzy bankowi (3 300 PLN). Warto zwrócić uwagę na to, że wynagrodzenia doradców różnią się w zależności od segmentu klienta. Zarobki doradców klienta zamożnego były o 2 250 PLN wyższe niż doradców klienta indywidualnego.
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Mediana wynagrodzenia na wybranych stanowiskach
Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.
Agnieszka Sutor
Sedlak & Sedlak
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)