eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaJak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie?

Jak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie?

2020-03-15 00:22

Jak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie?

Jak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W 2019 roku najwięcej zarabiały osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim. Mediana ich zarobków wynosiła o 1 100 PLN więcej względem wykształcenia wyższego magisterskiego.

Przeczytaj także: Key Account Manager - najlepsze stanowisko dla humanisty

Artykuł podsumowuje dane na temat wynagrodzeń osób o różnym wykształceniu w 2019 roku. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) i uwzględniają tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


W 2019 roku najwięcej zarabiały osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim. Mediana ich zarobków wynosiła o 1 100 PLN więcej względem wykształcenia wyższego magisterskiego. Najniższe zarobki odnotowano w grupach o wykształceniu podstawowym i gimnazjalnym. Mediany wynagrodzeń dla tych grup wyniosły odpowiednio 3 250 PLN i 3 234 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób z różnym wykształceniem w Polsce w 2019 roku

W 2019 roku najwięcej zarabiały osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim.


Wynagrodzenia osób po studiach licencjackich/inżynierskich


Wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym zależy od ukończonego kierunku studiów. Szczegółowe dane pokazują, że najwięcej zarabiali absolwenci informatyki (6 100 PLN), elektroniki i automatyki (5 900 PLN). Najmniej zarabiali absolwenci kierunków z obszaru sportu i rehabilitacji (3 642 PLN) i nauk pedagogicznych (3 493 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Miesięczne wynagrodzenia osób po wybranych kierunkach studiów licencjackich/inżynierskich

Najwięcej zarabiali absolwenci informatyki (6 100 PLN).


Wynagrodzenia osób po studiach magisterskich


Wynagrodzenia osób po ukończonym II stopniu studiów znacząco rosły. Ponownie najwyżej zarabiali specjaliści z dziedziny informatyki (8 798 PLN). Ich wynagrodzenia po obronieniu tytułu magistra rosły średnio o 44%. Pensje po elektronice i automatyce rosły przeciętnie o około 36%. W pozostałych, mniej specjalistycznych kierunkach wzrost wynagrodzeń nie był tak wysoki. Przykładowo różnica mediany wynagrodzeń pomiędzy I a II stopniem studiów pedagogicznych to 9%.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wynagrodzenia osób z tytułem magistra/magistra inżyniera po wybranych kierunkach studiów

Wynagrodzenia osób po ukończonym II stopniu studiów znacząco rosły.


Wynagrodzenia w firmach z polskim i zagranicznym kapitałem


Wynagrodzenia w firmach z zagranicznych kapitałem były wyższe od wynagrodzeń osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach. Największa dysproporcja w wynagrodzeniach na tym samym poziomie wykształcenia była po ukończeniu studiów magisterskich. Różnica w stawkach wynosiła 52%. Z danych wynika również, że w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym, poziom wykształcenia zdecydowanie bardziej wpływał na wysokość zarobków.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Porównanie median zarobków osób z różnym wykształceniem w firmach z różnym kapitałem

Wynagrodzenia w firmach z zagranicznych kapitałem były wyższe od wynagrodzeń osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach.


Wpływ wykształcenia na wynagrodzenie


Wynagrodzenia osób wchodzących na rynek pracy były stosunkowo podobne. W pierwszym roku zatrudnienia, pracownicy z wykształceniem podstawowym, zawodowym i średnim zarabiali około 3 300 PLN miesięcznie. Jednak z upływem kolejnych lat kariery wynagrodzenia pracowników z wykształceniem średnim i wyższym rosły szybciej od wynagrodzeń osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Po 10 latach pracy wynagrodzenia etatowców posiadających wykształcenie wyższe magisterskie inżynierskie prawie się podwoiło.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana miesięcznych zarobków osób z różnym wykształceniem i stażem

W pierwszym roku zatrudnienia, pracownicy z wykształceniem podstawowym, zawodowym i średnim zarabiali około 3 300 PLN miesięcznie.


Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 121 802 respondentów. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Dominik Czesak
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: