Jakie wynagrodzenia w Polsce w 2020 roku?
2020-02-02 00:30
Jakie wynagrodzenia w Polsce w 2020 roku? © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak zmienią się wynagrodzenia w Polsce i w UE w 2020 roku?
Dynamika wynagrodzeń zależy od wielu czynników. Wpływ na nią ma również sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach. Omawiając prognozy wynagrodzeń na 2020 rok, warto więc przedstawić projekcje innych wskaźników gospodarczych. Z punktu widzenia wynagrodzeń ważnymi wskaźnikami są: PKB, inflacja, produktywność pracy oraz bezrobocie. Prognozy wskaźników makroekonomicznych na kolejny rok, mimo obaw wielu ekonomistów, są wciąż optymistyczne.Prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej
Według prognoz Komisji Europejskiej stopa bezrobocia BAEL w całej wspólnocie będzie spadać: w 2019 roku została oszacowana na 6,8%, natomiast w 2020 roku przewiduje się poziom 6,7%. Najniższa stopa bezrobocia ma wystąpić w Czechach (2,2%), Niemczech (3,4%) i na Węgrzech (3,4%). W Polsce wskaźnik ten wyniesie 3,6%.
Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że dynamika PKB w Polsce wyniesie w 2019 i 2020 odpowiednio 4,1% i 3,3%. W całej Unii wzrost ma być znacznie niższy niż nad Wisłą. Analitycy z Brukseli spodziewają się, że dynamika PKB w całej UE wyniesie 1,4%.
Chociaż rozpędzona polska gospodarka ma znacznie zwolnić w 2020 roku, to mimo wszystko znajdzie się w czołówce pod względem dynamiki PKB. Szybciej mają rosnąć jedynie gospodarki Malty (4,2%), Rumunii (3,6%) oraz Irlandii (3,5%). W 2019 i 2020 roku wzrost PKB wystąpi we wszystkich unijnych państwach.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Prognozowana dynamika PKB w krajach Unii Europejskiej w 2019 i 2020 roku
Dynamika wynagrodzeń
Według prognoz Komisji Europejskiej najwyższy wzrost wynagrodzeń w ujęciu nominalnym wystąpi w Rumunii. Jednak biorąc pod uwagę prognozowaną inflację, krajem o najwyższym wzroście płac w ujęciu realnym będzie Polska. Warto zaznaczyć, że w żadnym z krajów inflacja nie „skonsumuje” nominalnego wzrostu wynagrodzeń.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych i realnych w wybranych krajach UE w 2020 roku
Wynagrodzenia a produktywność pracy
Z ekonomicznego punktu widzenia wskaźniki dynamiki wzrostu wynagrodzeń i produktywności pracy powinny przyjmować wartości porównywalne. Według projekcji na 2020 rok w większości krajów Unii Europejskiej wydajność pracy będzie niższa niż wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Prognozowana zmiana produktywności pracy w wybranych krajach UE w 2019 roku
Prognozy dla Polski
Według szacunków NBP wzrost wynagrodzeń w 2020 roku wyniesie 7% (Raport o inflacji, listopad 2019). Nieco niższy wzrost przewiduje Ministerstwo Finansów. Zdaniem specjalistów z tej instytucji, wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną o 6%. Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw będzie wyższy i wyniesie 6,3%. Predykcje Komisji Europejskiej są najbardziej optymistyczne. Według tej instytucji wynagrodzenia nominalne w Polsce wzrosną o 8,2%. Zgodnie z Raportem Płacowym Sedlak & Sedlak 2019, planowane podwyżki wyniosą ok. 5%.
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych w Polsce w 2020 roku
Płaca minimalna
W ostatnich latach w większości krajów Europy płaca minimalna stopniowo wzrastała. W 2020 roku tendencja ta utrzyma się. Jedynie w Grecji wynagrodzenie minimalne pozostanie na tym samym poziomie. Najwyższy wzrost nastąpi natomiast w Rumunii. Przypomnijmy, że w nadchodzącym roku w Polsce minimalne wynagrodzenia miesięczne ma wynieść 2 600 PLN brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 17 PLN.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Płaca minimalna w poszczególnych krajach UE w latach 2019-2020
Polska versus UE i USA
Prawdopodobieństwo kolejnego światowego kryzysu finansowego niewątpliwie rośnie. Jednak ekonomiści zapewniają, że w najbliższych dwóch latach, raczej on nie wybuchnie. Analitycy z Komisji Europejskiej prognozują, że w kolejnych latach dynamika wzrostu wynagrodzeń w ujęciu realnym w krajach Unii Europejskiej przewyższy amerykańską. Procentowa zmiana pensji według PPS w Unii jest stabilna i od lat znajduje się na poziomie 0,7-1,2 p.p.
fot. mat. prasowe
Wykres 5. Dynamika wzrostu wynagrodzeń w ujęciu realnym w Polsce, UE i USA w latach 2017-2021
Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)