Wzrost wynagrodzeń już w każdej branży?
2019-04-04 13:09
Wynagrodzenia rosną już we wszystkich branżach © Piotr Marcinski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia - trendy 2017
Raport Płacowy Antal tradycyjnie już ujawnia pensje, na jakie mogą liczyć w naszym kraju specjaliści i menedżerowie. Pod lupę wzięto sytuację pracowników, którzy legitymują się co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym, pożądanymi umiejętnościami i mają na swoim koncie sukcesy zawodowe. Analiza objęła swoim zasięgiem 10 sektorów branżowych, w tym: IT, administrację i HR, sprzedaż i marketing, inżynierię i logistykę, bankowość i ubezpieczenia, farmację i sprzęt medyczny, finanse i księgowość, prawo, SSC/BPO, sprzedaż techniczną oraz kadrę zarządzającą.Okazuje się, że na najwyższe średnie pensje mogli liczyć specjaliści i menedżerowie reprezentujący:
- IT – 13 330 zł* (+ 6% r/r.)
- Farmację i sprzęt medyczny – 12 100 zł* (+ 1% r/r.)
- Finanse i księgowość – 11 800 zł* (+ 9% r/r.).
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie oferowane wyższej kadrze zarządzającej wyniosło z kolei 23 020 zł (+ 7% r/r.).
Analizując wyniki raportu możemy zauważyć, że chociaż wzrost wynagrodzeń cały czas się utrzymuje, to dynamika zmian powoli wyhamowuje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tak dobrze na rynku płac jeszcze nie było, a firmy powoli sięgają „sufitu” swoich możliwości finansowych. Głównym wyzwaniem pracodawców jest dziś okiełznanie rynku kandydata, dlatego prezentowane w raporcie dane są cennym punktem odniesienia zarówno podczas negocjacji wynagrodzenia, jak i przy ustalaniu siatki płac na konkretne stanowiska – mówi Artur Skiba, prezes Antal i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Jakie umiejętności kosztują najwięcej?
Obecnie zapotrzebowanie na specjalistów jest tak duże, że absolwenci studiów, bez doświadczenia zawodowego, ale posiadający specyficzne umiejętności– np. znajomość języka francuskiego – mogą otrzymać nawet 10 tys. zł netto. To przykład procesu rekrutacyjnego, przeprowadzonego przez Antal dla branży.
SSC/BPO
W przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Wynika to z wielu zmiennych, które ostatecznie decydują o płacy. Wśród nich można wymienić m.in. wielkość organizacji, branżę oraz region, w jakim firma działa. Z drugiej zaś, każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji, cech osobistych, sukcesów i doświadczenia. I to właśnie najczęściej umiejętności indywidualne takie jak języki obce, certyfikaty, wielkość zespołu, zakres odpowiedzialności, decydują o ostatecznej wysokości wynagrodzenia – komentuje Agnieszka Wójcik, Market Research Manager w Antal.
fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com
Wynagrodzenia rosną już we wszystkich branżach
Komentarze branżowe
IT
Nasze obserwacje potwierdzają dane Raportu Płacowego, jednocześnie duży wzrost zarobków widzimy nie tylko wśród specjalistów, ale także u osób bez doświadczenia. Do branży IT co roku dołącza 10-20 tys. nowych pracowników, którzy dopiero zdobywają umiejętności techniczne i coraz częściej nie mają studiów kierunkowych (dane Stack Overflow). Ich zarobki są na starcie 3-5 razy niższe niż pensje doświadczonych programistów, więc teoretycznie powinny zaniżać średnią dla całej branży. A jednak średnia ciągle rośnie. To oznacza, że w praktyce zarobki przeciętnego pracownika idą w górę nawet więcej niż o 6 proc., co tylko potwierdza stabilność i rozwój branży IT – mówi Marcin Kosedowski, ekspert ds. rynku szkoleniowego w Kodilla.com.
Finanse i księgowość
Wzrost wynagrodzeń obserwujemy już nie tylko wśród specjalistów i ekspertów z 3–5 letnim doświadczeniem. Największym powodzeniem w sektorze finansów i księgowości cieszą się osoby zatrudnione od 1,5 roku do 3 lat. Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na kandydatów z tego poziomu, firmy sukcesywnie zwiększały budżety na procesy rekrutacyjne, wywołując tym samym wyższy poziom rotacji – spotykaliśmy się z osobami, które zmieniając pracę 2-3-krotnie w ciągu roku zyskiwały nawet 70% - 80% wyższe wynagrodzenie. Atrakcyjnymi propozycjami finansowymi w 2018 roku cieszyli się specjaliści z obszaru podatków, a w szczególności cen transferowych. Było to spowodowane zmianami przepisów w tym obszarze i nowymi wymogami Ministerstwa Finansów. Przedłużenie terminu na przygotowanie dokumentacji cen transferowych (z marca na wrzesień), wpłynęło na trend związany z wzrostem wynagrodzeń. Porównując zmianę rok do roku, możemy mówić o 20% - 30% średnich podwyżkach w przypadku poszczególnych specjalizacji – komentuje Michał Borkowski, Team Manager, Antal Finance & Accountancy.
Farmacja i sprzęt medyczny
Duża konkurencyjność sektora sprzętu medycznego zaczyna wywierać presję na pracodawcach, którzy coraz częściej muszą zadbać o prestiżowe szkolenia dla swoich pracowników oraz inwestować w employer branding i atrakcyjne pakiety benefitów. Dużym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie specjaliści w określonej dziedzinie sprzętu medycznego – ortopedia czy kardiologia interwencyjna. Firmy starając się pozyskać najlepszych kandydatów oferują nie tylko międzynarodowe szkolenia oraz atrakcyjny pakiet socjalny, ale również nowe, ciekawe ścieżki rozwoju w ramach zagranicznych jednostek – dodaje Krzysztof Fiłonowicz, Team Leader, Antal Sales & Marketing.
*kwoty brutto
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)