Atrakcyjny kandydat planuje rozwój zawodowy
2019-04-04 12:35
Warto dbać o rozwój zawodowy © adrian_ilie825 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak zarządzać ryzykiem na początku kariery?
Wiele osób nadal jako rozwój zawodowy rozumie awans i to najczęściej awans pionowy lub linowy. Zdobywanie kolejnych szczebli kariery z pewnością daje satysfakcję, ale nie jest jedyną drogą rozwoju i warto o tym pamiętać. Obecnie wyróżniamy kilka typów rozwoju kariery, a najpopularniejsze z nich to:- typ specjalisty (wysoki stopień zaangażowania),
- typ spiralny (przechodzenie co kilka lat z jednego zajęcia do drugiego z jednoczesnym rozbudowywaniem umiejętności z wcześniejszych obowiązków),
- typ zmienny (częste zmiany pracy, które różnią się od siebie),
- typ liniowy (przesuwanie się po szczeblach stanowisk w hierarchicznej kolejności).
Rozwój zawodowy to najprościej ujmując, poszerzanie swoich umiejętności i kompetencji, które są niezbędne do wykonywania zadań na aktualnym i przyszłym stanowisku. Bardzo ważnym jest, aby był dobrze zaplanowany i przemyślany. Warto zatem zacząć od zdefiniowania celów zawodowych. Nasze działania będą skuteczne, jeśli dopasujemy je do naszych możliwości oraz tego, co chcemy osiągnąć. Należy zatem przygotować listę mocnych i słabych stron, dzięki temu możemy określić priorytety i dowiedzieć się, na jakich obszarach powinniśmy się skupić. Planując swoją karierę warto dowiedzieć się, ile czasu mogą nam zająć poszczególne założone przez nas etapy.
fot. adrian_ilie825 - Fotolia.com
Warto dbać o rozwój zawodowy
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele form podnoszenia swoich kompetencji. Wszystko jednak zależy od branży, w jakiej chcemy się rozwijać. Coraz więcej pracodawców dobrze wie, że inwestycja w pracowników to także inwestycja w rozwój firmy. Standardem staje się przygotowanie i planowanie ścieżki kariery pracowników, określenie jakie szkolenia dany pracownik powinien odbyć. Coraz więcej firm ma wdrożone programy rozwojowe, które obejmują: szkolenia, coaching, mentoring czy doradztwo. Chętniej też pracodawcy pokrywają koszty lub część kosztów kursów, szkoleń, studiów lub konferencji branżowych. Firmy inwestują w nowoczesne technologie, interaktywne formy rozwoju kompetencji miękkich, a wszystko po to by pracownicy mogli stale się rozwijać.
Z doświadczeń zawodowych wynika, że pracownicy dłużej pozostają w organizacji w przypadku, gdy pracodawca oferuje możliwości rozwoju horyzontalnego. Firmy, które proponują tylko awanse pionowe borykają się z odpływem kadry, ponieważ pracownicy, którzy nie otrzymują nowego stanowiska np. w wyniku oceny pracowniczej bardzo często decydują się na zmianę pracy. Jeśli jednak pracodawca nie wychodzi z inicjatywą inwestycji w nasz rozwój - warto wziąć sprawy w swoje ręce. Trzeba wtedy zastanowić się jak nasze potrzeby możemy połączyć z potrzebami firmy. Warto zainicjować rozmowę ze swoim przełożonym o obszarach – kompetencjach, umiejętnościach jakie chcielibyśmy rozwinąć i pokazanie, co firma zyska dzięki inwestycji w nasz rozwój.
Tempo rozwoju uzależnione jest od wielu czynników: stażu pracy, rodzaju wykonywanych zadań. Należy jednak pamiętać, że to od nas zależy, jak pokierujemy swoją ścieżką kariery i jak będziemy ją pielęgnować na poszczególnych jej etapach. Nie warto w tej kwestii polegać tylko na możliwościach, które oferuje nam pracodawca, ale także wyjść z inicjatywą i zaplanować, jakie działania pomogą nam w rozwoju kariery zawodowej.
Anna Kulawiak, Recruitment Team Manager SSC/BPO w
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)