3 sposoby wsparcia kandydata przez rekrutera
2019-03-06 09:59
Rozmowa kwalifikacyjna © bnenin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak sprawną rekrutację widzą sami kandydaci. Co mogą zmienić pracodawcy?
Dodatkowa wiedza i dokładna weryfikacja
Rekruter to swoistego rodzaju łącznik pomiędzy pracodawcą a kandydatem. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego jego zasadniczym zadaniem jest pozyskiwanie jak najszerszego zakresu informacji odnośnie danej firmy, jej kultury organizacyjnej oraz wymagań co do kandydata. I nie chodzi tu wyłącznie o kompetencje i kwalifikacje, ale również cechy osobowości, które mogą sprzyjać integracji nowego pracownika z zespołem.
Dzięki rekruterowi osoba poszukująca pracy ma szansę dowiedzieć się o wymaganiach pracodawcy znacznie więcej, niż wynikałoby to tylko z zamieszczonego ogłoszenia – podkreśla Sylwia Barbachowska SSC/ BPO Junior Recruitment Consultant w People, agencji specjalizującej się w kompleksowej rekrutacji i doradztwie personalnym.
Rekruter najczęściej nie ogranicza się do wymogów, o których mowa w ofercie pracy, zdając sobie doskonale sprawę, że doświadczenie nie zawsze mierzalne jest w latach. Z tego też powodu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej stara się dogłębnie zweryfikować wiedzę kandydata. Co więcej, ekspert agencji rekrutacyjnej stara się dokładnie poznać oczekiwania kandydata wobec przyszłego pracodawcy i potencjalnego stanowiska. Umożliwia to nie tylko lepsze dopasowanie oferty i brak rozczarowań z obu stron, ale także stwarza sytuację, w której oczekiwania pracodawców i pracowników znajdują wspólny mianownik. Osiągamy to zmieniając Human Resources w Human Relations.
fot. bnenin - Fotolia.com
Rozmowa kwalifikacyjna
Doradztwo, reprezentacja oraz kontrola w jednym
Kiedy wstępna weryfikacja i pierwsze spotkania przebiegną pomyślnie, agencja rekomenduje danego kandydata klientowi. Kolejnym etapem procesu, podczas którego rekruter wspiera kandydata, jest rozmowa o pracę. Jeśli dana osoba spełnia wymagania dotyczące umiejętności twardych, rekruter może pomóc jej w doszlifowaniu zdolności autoprezentacji. Zwiększa to szansę na pozytywne pierwsze wrażenie w trakcie spotkania u klienta. Rekruter stara się także o przekazanie profesjonalnego feedbacku po zakończonym spotkaniu, co wpływa na pozytywne wrażenie o kliencie.
Osoba z agencji, odpowiadająca za proces rekrutacji, nie tylko prowadzi zewnętrzną selekcję, ale również nadzoruje cały proces aplikacyjny. Jest merytorycznym wsparciem dla kandydata. Po pierwsze, rzetelnie prezentuje jego sylwetkę, podkreśla jego kompetencje i cechy istotne z punktu widzenia danej organizacji. Po drugie, jeśli jest to możliwe, udziela informacji zwrotnej po spotkaniu rekrutacyjnym u klienta. Po trzecie, wspiera kandydata w negocjacjach dotyczących wynagrodzenia, rodzaju umowy czy terminu rozpoczęcia pracy – dodaje Sylwia Barbachowska.
Uniwersalne rady, prezentacja wielu możliwości i otwarta współpraca
Ekspert agencji doradztwa personalnego może także pomóc przejść przez proces składania wypowiedzenia u obecnego pracodawcy. Warto pamiętać, że pracownicy agencji rekrutacyjnych prowadzą wiele projektów, co umożliwia zaproponowanie kandydatowi różnorodnych ofert pracy dopasowanych do jego oczekiwań. Dodatkowo udział w rekrutacji prowadzonej przez agencję jest doskonałą okazją do nawiązania dłuższego kontaktu z profesjonalnym doradcą. W przyszłości rekruter będzie pamiętać o doświadczeniu i oczekiwaniach danej osoby. Może to otworzyć nowe możliwości w nieoczekiwanym momencie lub - jeżeli będzie to konieczne - pozwoli na szybką zmianę pracodawcy. Cenne rady rekrutera związane z aplikowaniem na stanowiska oraz sztuką autoprezentacji mogą okazać się przydatne na dalszych etapach kariery.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)