eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaCena karpia rośnie wolniej niż wynagrodzenia

Cena karpia rośnie wolniej niż wynagrodzenia

2018-12-24 10:05

Cena karpia rośnie wolniej niż wynagrodzenia

Karp © Remistudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Cena karpia jest o 7,6% wyższa niż w 2017 roku – wynika z najświeższych danych opublikowanych przez GUS. Rosnące wynagrodzenia Polaków pozwalają jednak delektować się tym przysmakiem równie obficie co przed rokiem – wynika z szacunków Open Finance.

Przeczytaj także: Ile karpi kupimy za przeciętne wynagrodzenie w 2016 roku?

16,65 złotych – taka jest przeciętna cena detaliczna kilograma świeżego karpia w bieżącym roku – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS. To znaczy, że wbrew szacunkom hodowców, cena karpie nie utrzymała się na poziomie sprzed roku. Wtedy za kilogram tej ryby płacono 15,47 złotych, a więc dziś jest aż o 7,6% drożej.

Wynagrodzenia rosną szybciej niż cena karpia


Całe szczęście dobra sytuacja na rynku pracy pozwala nam w tym roku równie obficie delektować się tym wigilijnym przysmakiem. Dane GUS sugerują bowiem, że w listopadzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było o 7,7% wyższe niż przed rokiem. W efekcie możliwości nabywcze Polaków pozostały bez zmian. Zarówno w 2017 jak i w 2018 roku za przeciętną pensję netto można kupić 212 kilogramów wigilijnej ryby.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2011 roku za przeciętną pensję można było kupić znacznie mniej, bo 174 kilogramy karpia. Powód jest prosty – ryba była wtedy wybitnie droga, a nasze wynagrodzenia nawet o ponad jedną czwartą niższe niż dziś. Za kilogram świeżej ryby trzeba było wtedy płacić 15,16 złotych. W rok później cena podskoczyła do 15,43 złotych, aby potem w latach 2013 -2016 przeciętna cena nie przekraczała 15 złotych za kilogram – wynika z danych urzędu statystycznego.

fot. mat. prasowe

Ile karpia można kupić za przeciętną pensję netto?

W 2018 roku za przeciętną pensję netto można kupić 212 kilogramów wigilijnej ryby.


Bartosz Turek, analityk

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: