TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy
2018-12-17 13:07
Mikołaj © gpointstudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przeciętne wynagrodzenie w Polsce i na Ukrainie. Zobacz różnice
- Polacy coraz rzadziej decydują się na prace dorywcze, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Przedsiębiorcy odczuwają spadek zainteresowania taką formą zatrudnienia, szczególnie wśród osób młodych, które coraz częściej dobrze zarabiają nawet już na stażach i praktykach. A to właśnie na prace dorywcze jest największe zapotrzebowanie w okresie przedświątecznym. Korzystają na tym imigranci zarobkowi, którzy łatwo mogą znaleźć krótkoterminowe zatrudnienie z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Dlatego w tym roku do wielu polskich domów prezenty przyniesie Święty Mikołaj z Ukrainy – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.
Świąteczna gorączka na rynku pracy
Wprawdzie propozycje świątecznej pracy dorywczej pojawiły się już w listopadzie, to jednak prawdziwy wysyp ofert rozpoczął się w grudniu. I nie ma w tym zupełnie nic zaskakującego - szałowi przedświątecznej gorączki towarzyszy potężny wzrost produkcji i sprzedaży, a to z kolei generuje olbrzymi popyt na pracowników, zwłaszcza w branży handlowej i logistyce. Oferowane przed świętami wynagrodzenia bywają bardzo atrakcyjne, ale nawet to nie gwarantuje pracodawcom wypełnienia wakatów.
TOP1 – Święty Mikołaj
Stawka: 20-35 zł/h
Święta bez Mikołaja to nie święta. Nic dziwnego, że jest to jedna z najpopularniejszych świątecznych profesji. Analiza ogłoszeń rekrutacyjnych wskazuje, że szansę na pracę na tym stanowisku mają przede wszystkim osoby obdarzone odpowiednim głosem i umiejętnością nawiązywania dobrych kontaktów z dziećmi. Posiadanie długiej brody oraz mikołajowych krągłości jest dodatkowym atrybutem kandydata. Pracownicy z Ukrainy spełniający te warunki mogą w ten sposób zarobić do 35 zł/h. Wyższe stawki oferowane są Świętym Mikołajom za odwiedziny dzieci w domach podczas Wigilii – nawet do 100 zł/h.
fot. mat. prasowe
TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy
Mniej intratnym zajęciem jest rola pomocników Mikołaja. Elfy i Śnieżynki mogą liczyć na nieco niższe stawki godzinowe (15-20 zł/h), czyli tyle ile zazwyczaj otrzymują hostessy podczas akcji promocyjnych.
Przydatne linki:
Oferty pracy
TOP2 – kurier
Stawka: 20-24 zł/h
Każdy rodzic wie, że najważniejszym pomocnikiem Świętego Mikołaja jest niezawodny kurier, który na czas dostarczy zamówione prezenty. Dla firm kurierskich grudzień to najgorętszy okres w roku – liczba przesyłek wzrasta już od listopada, aby osiągnąć apogeum tuż przed Wigilią.
- Zwiększone zapotrzebowanie na dostawców w ostatnich latach wynika ze wzrostu popularności zakupów przez internet. Jak pokazują dane Gemius, w tym roku ze sklepów online skorzysta już 56% Polaków. Główne przewagi e-commerców nad tradycyjnymi placówkami handlowymi to przede wszystkim całodobowa dostępność, na którą wskazało 87% konsumentów, a także wygoda i szybkość zakupów. Prawdziwy test organizacyjny dla firm kurierskich nadchodzi jednak w grudniu. Aby paczki w okresie wzmożonych zakupów na czas znalazły się pod choinką, potrzeba dodatkowych kilku tysięcy kurierów. Tak duży popyt uzasadnia, dlaczego kurierzy z Ukrainy mogą zarobić nawet 24 zł/h – mówi Krzysztof Inglot.
TOP3 – sprzedawca choinek
Stawka: 14-21 zł/h
Choinka to kolejny z bożonarodzeniowych symboli, cieszący się niesłabnącą popularnością wśród kupujących i bez którego trudno sobie wyobrazić prawdziwe święta. W tym wypadku sezon zaczyna się na około 2 tygodnie przed Wigilią, ale praca trwa 7 dni w tygodniu, po kilkanaście godzin na dobę. Jest to więc dobry moment na szybkie uzupełnienie domowego budżetu. Ukrainiec pracujący jako sprzedawca choinek, w zależności od regionu kraju i wielkości miejscowości, może otrzymać od 14 do nawet 21 zł/h.
Dla porównania sprzedawca na tymczasowym stoisku świątecznym w supermarkecie, oferującym np. bombki i inne ozdoby czy drobne prezenty, dostanie 14-18 zł.
fot. mat. prasowe
TOP5 zimowych prac sezonowych dla pracowników z Ukrainy
TOP4 – cukiernik
Stawka: 14-19 zł/h
W okresie świąteczno-noworocznym chętnie podejmujemy gości lub sami wybieramy się w odwiedziny do rodziny lub znajomych. A gdy mowa o polskiej gościnności, to do głowy od razu przychodzi nam ciasto i kawa. Zwiększona konsumpcja słodkości powoduje, że w miesiącach zimowych częściej poszukiwane są osoby, które zajmą się wyrobem i dekorowaniem ciast, pierników i wszelakich deserów. Na stanowisku cukiernika Ukrainiec otrzyma do 19 zł/h.
TOP5 – kelner
Stawka: 14-18 zł/h
Branża gastronomiczna w naszym kraju osiąga najwyższe zyski w okresie wakacyjnym, chociaż są regiony w których restauratorzy z utęsknieniem wypatrują nadejścia zimowych miesięcy. Przed świętami najwięcej ogłoszeń o pracę tymczasową zamieszczają restauracje i hotele w górskich kurortach turystycznych. Polacy niekoniecznie chcą na nie aplikować, dlatego pracodawcy sięgają po Ukraińców - pracujący jako kelnerzy otrzymują oferty zarobków w przedziale 14-18 zł/h, w zależności od posiadanego doświadczenia. Natomiast za obsługę kelnerską w trakcie zabawy sylwestrowej mogą zarobić nawet 34 zł/h brutto.
- Ukraińcy mogą pracować w Polsce maksymalnie 6 lub 9 miesięcy, dlatego w przeciwieństwie do szukających zawodowej stabilizacji Polaków, chętnie korzystają z ofert pracy tymczasowej. Zimą w naszym kraju mogą liczyć na nawet 4-5 krotnie wyższe zarobki niż na Ukrainie. Na przykład jako kurier w swojej ojczyźnie otrzymaliby średnio zaledwie 5 zł/h, podobnie w gastronomii i hotelarstwie. Oznacza to, że wystarczy im tydzień pracy sezonowej w Polsce, żeby zarobić równowartość ukraińskiej miesięcznej pensji na tym samym stanowisku – podsumowuje Krzysztof Inglot.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)