eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaCzy wynagrodzenia w 2019 roku wzrosną?

Czy wynagrodzenia w 2019 roku wzrosną?

2018-12-10 00:15

Czy wynagrodzenia w 2019 roku wzrosną?

Czy wynagrodzenia w 2019 roku wzrosną? © Андрей Яланский - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Chociaż według większości prognoz gospodarczych, tempo wzrostu PKB w Polsce w 2019 roku ma spowolnić, to przewidywany wzrost płac będzie jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Wysoki wzrost wynagrodzeń w dużej mierze wynikać będzie z niskiego bezrobocia i ograniczonej dostępności pracowników.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia na świecie 2018 - prognozy

Prognozy dla Europy


Według projekcji Komisji Europejskiej stopa bezrobocia BAEL w całej wspólnocie będzie spadać: w 2018 roku wynosi 6,9%, natomiast w 2019 roku szacuje się poziom 6,6%. Najniższa stopa bezrobocia ma wystąpić w Czechach (2,5%), Polsce (2,9%) i Niemczech (3,2%). Spadek bezrobocia i niedobór pracowników wpłyną na wyższe tempo wzrostu wynagrodzeń.

Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej najwyższa inflacja, liczona w stosunku do roku poprzedniego, wśród krajów Unii Europejskiej w omawianym okresie wystąpi w Rumunii (3,5%), Estonii (3,3%), Węgrzech (3,3) Rumunii (3,5%) i Polsce (2,6%). Wartość wskaźnika inflacji dla całej Unii Europejskiej wyniesie 2%.

Dynamika wzrostu wynagrodzeń w Unii Europejskiej ma nieco spowolnić w porównaniu do mijającego roku. Prognozowany realny wzrost wynagrodzeń w Unii Europejskiej ma wynieść 0,8%, w porównaniu z dynamiką wynoszącą 1% w 2018 roku. Z kolei w całej strefie euro wynagrodzenia realne wzrosną o 0,2%.

fot. mat. prasowe

Prognozowany wzrost wynagrodzeń w krajach Unii Europejskiej w 2019 roku

W całej strefie euro wynagrodzenia realne wzrosną o 0,2%.


Według prognoz Komisji Europejskiej najwyższy wzrost wynagrodzeń w ujęciu nominalnym wystąpi w Czechach (7,8%), na Litwie (7,7%), w Bułgarii (7,6%) oraz Polsce (7%). Po uwzględnieniu inflacji, w zestawieniu państw o najwyższej dynamice wzrostu wynagrodzeń, znalazły się kolejno Czechy (5,5%), Bułgaria (5,4%), Litwa (5,1%) oraz Polska (4,5%). Z kolei spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym nastąpi we Włoszech i Francji. W krajach tych wysoka inflacja „skonsumuje” nominalny wzrost wynagrodzeń.

fot. mat. prasowe

Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych i realnych w wybranych krajach Unii Europejskiej w 2019

Według prognoz Komisji Europejskiej najwyższy wzrost wynagrodzeń w ujęciu nominalnym wystąpi w Czechach (7,8%), na Litwie (7,7%), w Bułgarii (7,6%) oraz Polsce (7%).


Prognozy dla Polski


Według szacunków NBP wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniesie 6,8% (Raport o inflacji, listopad 2018).

Nieco niższy wzrost przewiduje Ministerstwo Finansów. Zdaniem specjalistów z tej instytucji, wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną o 5,6% przy wzroście 6,1% w sektorze przedsiębiorstw.

Predykcje Komisji Europejskiej są najbardziej optymistyczne. Według tej instytucji wynagrodzenia nominalne w Polsce wzrosną o 7%.

Zgodnie z Raportem Płacowym Sedlak & Sedlak 2018, planowane podwyżki wyniosą ok. 5%.

fot. mat. prasowe

Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych w Polsce w 2019 roku

Według szacunków NBP wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniesie 6,8%.


Wzrost płac przekroczy wzrost wydajności


Z ekonomicznego punktu widzenia wskaźniki dynamiki wzrostu wynagrodzeń i produktywności pracy (obliczanej jako PKB podzielony przez liczbę przepracowanych godzin pracy) powinny przyjmować wartości porównywalne. Tymczasem wzrost płac w wielu krajach Unii Europejskiej przekroczy wzrost wydajności. Szczególnie w słabiej rozwiniętych krajach Europy Wschodniej. Według predykcji Komisji Europejskiej tak będzie również w Polsce.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Prognozowana zmiana produktywności pracy w wybranych krajach UE w 2019 roku

Wzrost płac w wielu krajach Unii Europejskiej przekroczy wzrost wydajności.


Płaca minimalna


W ostatnich latach w większości krajów Europy płaca minimalna stopniowo wzrastała. W 2019 roku tendencja ta utrzyma się. Jedynie w Grecji i Czarnogórze pozostanie na tym samym poziomie. Przypomnijmy, że w nadchodzącym roku obowiązująca stawka płacy minimalnej w Polsce wyniesie 2 250 PLN brutto w wymiarze miesięcznym i 14,70 PLN brutto na godzinę.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Płaca minimalna w poszczególnych krajach Unii Europejskiej

W nadchodzącym roku obowiązująca stawka płacy minimalnej w Polsce wyniesie 2 250 PLN brutto w wymiarze miesięcznym.


fot. mat. prasowe

Tabela 1. Płaca minimalna w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, cd

W ostatnich latach w większości krajów Europy płaca minimalna stopniowo wzrastała.


Przy prognozowanych wzrostach płac należy wziąć pod uwagę, że nie we wszystkich branżach wielkości te będą równe. Od lat wyższy poziom płac notują branże, w których niedobór pracowników jest najbardziej widoczny. Są to IT, budownictwo, transport czy handel. Dynamika wzrostu wynagrodzeń nie jest również jednolita na terenie danego państwa. Podwyżki mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji przedsiębiorstwa.

Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: