eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaLegalne udzielanie korepetycji. Jak to zrobić?

Legalne udzielanie korepetycji. Jak to zrobić?

2018-10-17 11:31

Legalne udzielanie korepetycji. Jak to zrobić?

Korepetycje ©  Dan Race - Fotolia

Często nauczyciele zastanawiają się, czy mogą po pracy w szkole dodatkowo dorabiać sobie jako korepetytorzy – jaką umowę wówczas podpisać i jak się potem rozliczyć z fiskusem z tych przychodów.

Przeczytaj także: Polski rynek korepetycji 2015

Jeśli chodzi o formę rozliczania korepetycji, nauczyciel może wybrać np. działalność bez rejestracji, pod warunkiem, że jego miesięczne przychody z tego tytułu nie wynoszą więcej niż 50% ustawowej pensji minimalnej. W 2018 roku jest to 1050 złotych brutto, a od 2019 będzie to 1125 zł brutto.

Jeśli przychody z korepetycji są wyższe, można rozliczać się na podstawie umowy zlecenie lub w ramach własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależnie od wybranej formy nauczyciel będzie nadal zatrudniony w szkole w ramach umowy o pracę. Umowa w sprawie udzielania korepetycji może (ale nie musi) być spisana, natomiast należy pamiętać, że druga strona transakcji jest osobą prywatną. W tej sytuacji obowiązek rozliczenia się będzie zawsze po stronie korepetytora. Przy działalności nierejestrowanej i umowie zleceniu nauczyciel będzie w rozliczeniu rocznym składał PIT-36, a przy działalności gospodarczej zeznanie roczne będzie zależne od formy opodatkowania, jaką wybierze korepetytor. Mogą to być zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt 20% lub karta podatkowa. W ostatnich dwóch przypadkach nie można jednak odliczać od podatku kosztów prowadzenia działalności.

Warto również wspomnieć, że nauczyciel, który chce udzielać korepetycji, powinien dowiedzieć się, czy dyrekcja szkoły, w której uczy, nie ma nic przeciwko temu. Czynności wykonywane w szkole i w ramach korepetycji są de facto takie same, więc może wystąpić konflikt interesów. Można to rozumieć jako działalność w pewnym stopniu konkurencyjną.

fot. Dan Race - Fotolia

Korepetycje

Jeśli dochody z korepetycji nie przekraczają 50% płacy minimalnej, można ich udzielać na podst. działalności nierejestrowanej


Kolejną ważną kwestią jest to, że nauczyciel nie powinien udzielać korepetycji uczniowi, którego uczy na co dzień w szkole. Karta Nauczyciela nie zabrania wprost takiej praktyki. Podobne działanie może być jednak uznane za uchybienie godności zawodu nauczyciela, a w takim przypadku prawo przewiduje dla nauczycieli kary dyscyplinarne. Dyrektor szkoły mógłby wówczas wystąpić o postawienie nauczyciela przed komisją dyscyplinarną.

Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie , oferującej nowoczesne rozwiązania księgowe
Przeczytaj także: Polski rynek korepetycji 2014 Polski rynek korepetycji 2014

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Sofiia / 2020-03-19 16:35:23

    Jesteś nauczycielem i udzielasz korepetycje? Uczniowie już czekają na Ciebie: https://buki.org.pl/.


    https://buki.org.pl/ - to serwis poszukiwania korepetytorów na terenia całej Polski.


    Jak to działa?
    Po rejestracji na stronie internetowej serwisu, nasi menedżerowie oferują nowych uczniów na podstawie umiejętności i preferencji korepetytora, jak tylko otrzymujemy odpowiednie zgłoszenie.


    Jakie są zarobki?
    Korepetytor zaznacza stawkę za godzinę za zajęć. Ponadto jest możliwość udzielania korepetycji w domu, z dojazdem do ucznia lub online.

    Wymagania:
    - ukończona specjalizacja z zakresu wykładanego przedmiotu lub student/-ka 2 roku
    - mile widziane doświadczenie w nauczaniu indywidualnym
    Więcej informacji: https://buki.org.pl/

    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: