eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaKtóre spółki Skarbu Państwa najefektywniej wydatkują środki na wynagrodzenia?

Które spółki Skarbu Państwa najefektywniej wydatkują środki na wynagrodzenia?

2018-09-22 00:44

Które spółki Skarbu Państwa najefektywniej wydatkują środki na wynagrodzenia?

Które spółki Skarbu Państwa najefektywniej wydatkują środki na wynagrodzenia? © marcinm111 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Częste zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa przyciągają uwagę opinii publicznej. Rządzący często zarzekają się, że zarządzanie tymi spółkami powinno być podporządkowane interesowi społecznemu. Warto przyjrzeć się zatem, czy pieniądze mające wspierać interes społeczny są wydatkowane w efektywny sposób. W poniższym artykule analizujemy szereg wskaźników obliczonych dzięki narzędziu Sedlak & Sedlak Compensation Assessment Tool.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia menedżerów spółek giełdowych 2016

Wynagrodzenia – ile to kosztuje?


Z wykresu pierwszego wynika, że w spółkach Skarbu Państwa nie zarabia się źle. W każdym z analizowanych przedsiębiorstw średniomiesięczny koszt świadczeń pracowniczych (czyli w uproszczeniu wynagrodzeń i benefitów) był wyższy niż w spółkach prywatnych z WIG20 i mWIG40. Najwięcej na pracowników wydawał Lotos a najmniej Enea. W aż sześciu z czternastu spółek średniomiesięczny koszt świadczeń na pracownika przekraczał 10 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Średniomiesięczny koszt świadczeń pracowniczych na jeden etat

Z wykresu pierwszego wynika, że w spółkach Skarbu Państwa nie zarabia się źle.


Jak dużą część kosztów całkowitych stanowią świadczenia pracownicze?


Swego czasu dużo mówiło się o nierentownym polskim górnictwie. Przykład JSW pokazuje, że koszty wynagrodzeń i świadczeń w spółkach górniczych mogą stanowić naprawdę dużą część kosztów całkowitych. Wysoką wartość wskaźnik ten przyjął także w KGHM, jednak jest on dużo niższy niż w JSW. Najniższą wartość odnotowaliśmy w spółkach paliwowych, gdzie największe koszty stanowi przede wszystkim zakup surowca.

fot. mat. prasowe

Udział kosztów świadczeń pracowniczych w kosztach całkowitych spółek Skarbu Państwa

Koszty wynagrodzeń i świadczeń w spółkach górniczych mogą stanowić naprawdę dużą część kosztów całkowitych.


Które spółki są najbardziej produktywne i zyskowne?


Od aspektu kosztowego, dla większości z Państwa, bardziej interesujący jest zapewne aspekt produktywności i zyskowności. Jeżeli popatrzymy na produktywność, czyli wartość przychodów jaką wygenerowała jedna złotówka przeznaczona na wynagrodzenia i świadczenia, to najwyższe wartości zanotowaliśmy w spółkach paliwowych. Jest to pochodna ogólnie wysokich przychodów tych firm. Przeważnie w Spółkach Skarbu Państwa jedna złotówka przeznaczona na świadczenia pracownicze generowała od 6 - 8 PLN przychodów. Wartość ta nie odbiega znacząco od wyników spółek prywatnych należących do indeksu WIG20 i mWIG40. Na pewno warty odnotowania jest fakt, że grupa Energa pozytywnie wyróżniała się na tle pozostałych spółek energetycznych. Podczas gdy w innych produktywność wynagrodzeń wynosi od 5 PLN do niecałych 8 PLN, w Enerdze jest to prawie 12 PLN.

fot. mat. prasowe

Produktywność wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa

Przeważnie w Spółkach Skarbu Państwa jedna złotówka przeznaczona na świadczenia pracownicze generowała od 6 - 8 PLN przychodów.


Gdy przyjrzymy się zyskowności wynagrodzeń, czyli wartości zysku operacyjnego, jaką generowała jedna złotówka przeznaczona na wynagrodzenia i świadczenia, to ponownie przodują spółki paliwowe. Wyjątkiem jest wynik GPW, który był tak dobry jak w przypadku Orlenu. Najgorsze rentowności zostały wygenerowane przez Grupę Azoty, Police i KGHM. W ich przypadku jedna złotówka zainwestowana w wynagrodzenia i świadczenia nie generuje nawet 0,5 PLN zysku operacyjnego. Warto zauważyć, że w większości przypadków zyskowność operacyjna wynagrodzeń spółek Skarbu Państwa jest wyższa niż w spółkach prywatnych.

fot. mat. prasowe

Zyskowność operacyjna wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa

Gdy przyjrzymy się zyskowności wynagrodzeń, czyli wartości zysku operacyjnego, jaką generowała jedna złotówka przeznaczona na wynagrodzenia i świadczenia, to ponownie przodują spółki paliwowe.


Drogie, ale opłacalne


Pomimo kosztów świadczeń pracowniczych wyższych niż w spółkach prywatnych, przedsiębiorstwa należące do Skarbu Państwa należy ocenić jako produktywne i zyskowne. Oczywiście na uwadze należy mieć to, że wymienione spółki w większości są Państwowymi monopolistami i nie muszą borykać się z problemem konkurencji. Pomimo to należy docenić fakt, że nie przejadają one gotówki.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Więcej na ten temat: spółki Skarbu Państwa, wynagrodzenia

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: