Polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną?
2018-08-30 13:20
Przeczytaj także: Wynagrodzenia na świecie 2018 - prognozy
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, aby wysokość płacy minimalnej w 2019 r. wzrosła do 2220 zł. Od stycznia z 13,70 do 14,50 zł miałaby również wzrosnąć najniższa stawka godzinowa oferowana osobom pracującym na określonych umowach cywilnoprawnych. W ten sposób rządzący chcą kształtować politykę płacową pracodawców i niejako stymulować podwyżki wynagrodzeń. Ostateczne rozstrzygnięcia w tej kwestii muszą zapaść do 15 września, ale dziś trudno jeszcze wyrokować, czy zaproponowana przez resort pracy kwota faktycznie będzie obowiązywać. Nie zgadza się na nią chociażby część związkowców.Jeżeli jednak porównać rządowe zamierzenia do danych napływających z gospodarki, to widać, że dziś płaca minimalna nawiązuje do trendów rynkowych, a nie odwrotnie. Dynamika wzrostu płac przekroczyła 6 proc. i nie słabnie. Na tym tle najlepiej wypadają polscy przedsiębiorcy, którzy płacą więcej niż pozostałe podmioty gospodarcze.
„Prywaciarz” płaci najwięcej
Dziś płaca minimalna dotyczy około 1,5 miliona osób zatrudnionych w polskiej gospodarce. Zgodnie z liczbami podawanymi przez GUS, to 13 proc. osób zatrudnionych na etatach. Skalę projektowanej podwyżki krytykują m.in. niektóre środowiska pracodawców. Tymczasem zdecydowana większość przedsiębiorców stale podnosi wysokość wynagrodzeń nie oglądając się na płacę minimalną. W ubiegłym roku o 6 proc. Wszystko wskazuje na to, że i w bieżącym roku trend utrzyma się na podobnym poziomie.
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Jak pokazuje ostatni raport Polskiej Rady Biznesu „Przedsiębiorca odczarowany” polscy przedsiębiorcy są zdecydowanie najhojniejszą grupą pracodawców. Opierając się na danych za rok 2016 raport pokazał, że polski przedsiębiorca płaci o 274 złote więcej niż wynosiła średnia dla całej gospodarki. Warto też dodać, że licząc według liczby etatów polscy przedsiębiorcy zatrudniają 3,9 mln osób, co stanowi około 30 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce i aż 57 proc. zatrudnionych we wszystkich przedsiębiorstwach i dwukrotnie więcej niż korporacje międzynarodowe.
– Te dane pokazują, jak nieprawdziwy i krzywdzący jest wciąż żywy stereotyp o „prywaciarzu” – polskim przedsiębiorcy, który wypracowuje zysk kosztem niskich pensji. I Trzeba tutaj zaznaczyć, że polscy przedsiębiorcy to w znakomitej większości małe firmy – mówi wiceprezes Polskiej Rady Biznesu Marian Owerko.
fot. mat. prasowe
Liczba przedsiębiorców w Polsce (w tys.)
Na koniec 2017 r. w Polsce działało 662 tys. przedsiębiorców, często będących szefami kilku firm.
Konkurencja wymusza podwyżki
W założeniu płaca minimalna ma za zadanie chronić portfele zwłaszcza pracowników w najsłabiej opłacanych branżach – prostych usług, produkcji czy handlu. Jednak odnosząc się do raportu, to branże w których najczęściej lokuje się działalność polskich przedsiębiorców.
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorcy w Polsce w 2016 r. według sektora działalności
Aż 165 tys. polskich przedsiębiorców większość dochodów czerpie z handlu hurtowego lub detalicznego.
– Polscy przedsiębiorcy nie tylko nie oszczędzają na pracownikach, ale racjonalnie analizują trendy rynkowe. Nie potrzebują odgórnych regulacji w tym zakresie, bo wiedzą, że jeśli nie odpowiedzą na rynkowe oczekiwania pracowników przegrają rynkową rywalizację – komentuje Marian Owerko.A raport „Pracodawca odczarowany” PRB pokazuje, że wbrew utartym stereotypom – nie ma to jak u prywaciarza.
fot. mat. prasowe
Odsetek ludzi w wieku 18-64, którzy zamierzają założyć firmę w ciągu trzech lat
Ponad 20 proc. Polaków planuje otworzenie własnego biznesu (w ciągu trzech latach od badania).
fot. mat. prasowe
Struktura firm ze względu na wielkość zatrudnienia (w tys.)
Mikrofirmy, czyli te o zatrudnieniu między jedną a dziewięcioma osobami, stanowiły aż 89 proc. przedsiębiorstw.
![Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Zadowoleni są cudzoziemcy [© freepik] Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Zadowoleni są cudzoziemcy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wynagrodzenia/Placa-minimalna-w-2025-r-znowu-w-gore-Zadowoleni-sa-cudzoziemcy-262354-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)