eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaWybór szkoły? Sprawdź, kogo będzie potrzebował rynek pracy

Wybór szkoły? Sprawdź, kogo będzie potrzebował rynek pracy

2018-07-10 00:11

Wybór szkoły? Sprawdź, kogo będzie potrzebował rynek pracy

Jaką szkołę wybrać? © pressmaster - Fotolia.com

Jaką szkołę średnią wybrać? Jaki kierunek studiów będzie najlepszy? O jednoznaczne odpowiedzi na tak zadane pytanie jest dziś dość trudno. Zmiany zachodzące na rynku pracy są dość gwałtowne, a postępująca automatyzacja i intensywny rozwój sztucznej inteligencji wcale nie ułatwiają podjęcia decyzji o wyborze drogi zawodowej. Niewątpliwie jednak warto wsłuchiwać się w prognozy i trendy i wybierać drogę kształcenia pozwalającą nabyć umiejętności, na które w kolejnych latach będzie największe zapotrzebowanie.

Przeczytaj także: Rynek pracy: zawody przyszłości

Dziś mamy już pewność, że przyszłość rynku pracy w ogromnej mierze kształtować będzie postęp technologiczny. Powstaną stanowiska, które łączyć będą umiejętności człowieka z efektywnością gwarantowaną przez maszynę. Należy się również spodziewać zmiany sposobu wykonywania pracy - na znaczeniu zyska praca zdalna, a międzynarodowe zespoły projektowa staną się w wielu branżach standardem. Wybierając kierunek kształcenia, warto pozostać pragmatycznym. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie konsensusu pomiędzy zainteresowaniami a zapotrzebowaniem zgłaszanym przez pracodawców.

LICEUM, SZKOŁA ZAWODOWA I STUDIA


W przypadku absolwentów gimnazjum czy ośmioletniej szkoły podstawowej mówić o świadomym wyborze zawodu jest trudno. Na tym etapie przeważnie jednak krystalizują się już zainteresowania, które kierują młodego człowieka w kierunku humanistycznej, językowej, przyrodniczej bądź ścisłej ścieżki kształcenia. Warto przed wyborem szkoły średniej przemyśleć nie tyle kierunek studiów czy przyszły zawód, lecz swoje zainteresowania i predyspozycje. Ocena mocnych stron jeszcze przed wyborem szkoły ułatwia obranie odpowiedniej ścieżki kształcenia.

Ogromną pomocą w wyborze szkoły średniej i profilu dalszej edukacji mogą być portale edukacyjne oraz zestawienia najbardziej pożądanych zawodów i umiejętności. Poza opisem kierunków studiów i profesji, warto też sięgnąć po informacje o kwalifikacjach, które w przyszłości będą poszukiwane przez pracodawców. W programie edukacji często brakuje ekspertów i organizacji, które mogłyby uświadamiać młodzież w zakresie aktualnej sytuacji i trendów na rynku pracy, dlatego warto szukać ich samemu.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Jaką szkołę wybrać?

Warto przed wyborem szkoły średniej przemyśleć nie tyle kierunek studiów czy przyszły zawód, lecz swoje zainteresowania i predyspozycje.


Anna Podolska, ekspert Hays Poland, zwraca też uwagę, aby nie uzależniać swoich wyborów wyłącznie od podpowiedzi rodziców, ponieważ bywają one nieadekwatne do tego, co oferuje rynek pracy.
– Nauka w liceum nie zawsze jest najlepszą decyzją. Oczywiście często jest to pierwszy wybór dla osób, które planują zdać maturę i rozpocząć studia, nawet jeśli nie wybrały jeszcze konkretnego kierunku. Warto jednak rozważyć inne możliwości i sprawdzić ofertę np. szkół zawodowych. Wciąż są one niewystarczająco doceniane, chociaż obserwujemy wzrost zainteresowania nauką w placówkach tego typu – wyjaśnia Anna Podolska.
Szkoły zawodowe i techniczne oferują obecnie wiele ciekawych, nowych kierunków kształcenia i starają się nadążać za trendami na rynku pracy. Placówki, które jeszcze do niedawna przygotowywały wyłącznie do wykonywania zawodu elektromechanika, fryzjera czy kucharza, pozwalają dzisiaj zdobyć tytuł technika handlu, logistyka, ekonomisty. Co więcej, zdobywając wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności jeszcze w trakcie nauki szkolnej, dużo łatwiej jest otrzymać dobrą pracę po zakończeniu edukacji oraz podjąć decyzję czy i na jakie studia aplikować.

Z kolei podejmując decyzję o wyborze studiów warto sprawdzić, jakich kompetencji brakuje na rynku oraz których specjalistów najczęściej poszukują pracodawcy. Kluczowa jest ocena swoich predyspozycji, takich jak zdolności analityczne, kompetencje językowe czy umiejętność szybkiego przyswajania informacji. Wiedząc, kogo poszukują pracodawcy i znając własne preferencje, można dokonać dobrego wyboru kierunku edukacji.
– Od lat w czołówce najbardziej przyszłościowych kierunków znajdują się studia techniczne. Prym wiedzie programowanie – podkreśla Anna Podolska. – Bardzo dobrym wyborem są również studia inżynierskie, np. automatyka i budowa maszyn, biotechnologia lub logistyka. Dla osób preferujących kierunki humanistyczne, dobrym wyborem mogą być studia filologiczne, np. germanistyka, romanistyka, bądź języki skandynawskie. Rozwijający się w Polsce sektor nowoczesnych usług dla biznesu nieustannie poszukuje utalentowanych poliglotów, co otwiera przed absolwentami studiów językowych atrakcyjne ścieżki rozwoju kariery. Dobrym wyborem są także kierunki związane z szeroko pojętym zarządzaniem projektami – dodaje ekspertka Hays Poland.

PRACA DLA WYBRANYCH


Kierunek kształcenia powinien oferować możliwość pozyskania kompetencji wpisujących się w bieżące zapotrzebowanie firm, dlatego warto wziąć uwagę najbardziej przyszłościowe branże. Wśród najdynamiczniej rozwijających się sektorów wymienić można inżynierię oraz szeroko pojęte IT i bezpieczeństwo. Zapotrzebowanie na pracowników w tych branżach wynika z nieustannego rozwoju nowych technologii, a nic nie wskazuje na to, aby sytuacja zmieniła się w nadchodzących latach. Ciekawe możliwości będą czekały m.in. na specjalistów ds. automatyzacji, druku 3D oraz rzeczywistości wirtualnej, a także na programistów, grafików i projektantów UX.

Coraz więcej firm wykorzystuje internet jako swój wiodący kanał sprzedaży, stąd też wiele miejsc pracy czekać będzie również na specjalistów ds. e-commerce oraz analityków zachowań konsumenckich. Atrakcyjne będą również wszelkie specjalizacje związane z dotarciem do klienta. Umiejętność efektywnej komunikacji i zdolność do zainteresowania potencjalnych konsumentów ofertą firmy będzie niezmiennie wysoko ceniona. Dodatkowo trendy demograficzne podyktują także zapotrzebowanie na lekarzy różnych – także tych jeszcze niesprecyzowanych – specjalizacji, biotechnologów, a także specjalistów branży medycznej i farmaceutycznej.

ROLA JĘZYKÓW OBCYCH


Sukces na rynku pracy w coraz większym stopniu będzie także uzależniony od znajomości języków obcych. Bardzo dobra znajomość angielskiego jest obecnie standardem w wielu firmach – zarówno międzynarodowych korporacjach, jak i w rodzimych przedsiębiorstwach, coraz częściej prowadzących działalność również poza granicami kraju. Jednak język angielski to nie wszystko, a młodzi ludzie powinni również inwestować czas w naukę innych języków obcych, bez względu na obraną ścieżkę kształcenia. Napływ zagranicznych firm do Polski sprawia, że ciekawe oferty pracy coraz częściej będą kierowane do osób biegle władających kilkoma językami obcymi.

Nad wyborem właściwego kierunku studiów warto zastanowić się już w szkole średniej, uwzględniając m.in. swoje predyspozycje, oferty edukacyjne uczelni oraz perspektywy zawodowe. Skutki decyzji, jakie podejmujemy we wczesnej młodości, mogą bowiem determinować przebieg całej kariery. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że ze względu na częste i dynamiczne zmiany technologiczne wpływające na rynek pracy, wielu obecnych uczniów i studentów w swojej karierze zawodowej będzie zmuszonych wielokrotnie zmieniać zawód lub obszar specjalizacyjny. Dlatego też warto inwestować w rozwój umiejętności uniwersalnych, wartościowych na każdym stanowisku. Zdolność do szybkiej adaptacji do zmian, rozwinięte kompetencje miękkie, znajomość języków obcych oraz różnorodne doświadczenia będą w przyszłości przepisem na udaną karierę.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: