Praca dla studenta. Na jakie wynagrodzenia można liczyć?
2017-10-06 10:53
Barmanka © antgor - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jest praca dla studentów. A tych coraz mniej
Statystyki prowadzone przez GUS dowodzą, że aktywnych zawodowo jest 6 na 10 Polaków (59%) pomiędzy 20 a 24 rokiem życia. Ten całkiem dobry wynik nie powinien wydawać się zaskoczeniem - w końcu nie od dziś wiadomo, że studia to okres, który poświęcamy nie tylko nauce, ale i zdobywaniu pierwszych zawodowych szlifów. Praca na studiach to nie tylko sposób na zdobycie - jakże cennego później - doświadczenia zawodowego, ale często konieczność. Tak dzieje się zwłaszcza w przypadku osób przyjezdnych, studentów studiów niestacjonarnych czy też słuchaczy niepaństwowej uczelni, którzy często już od początku studiów są zmuszeni zarabiać na czesne i własne potrzeby.Pikujące bezrobocie i dobra koniunktura na rynku pracy to bez wątpienia dobra wiadomość dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki zawodowe. Obecnie największe niedobory kadrowe występują w handlu i produkcji, a najłatwiej o pracę jest w sektorze usługowym. Biorąc pod uwagę obecne oferty zatrudnienia, studenci mogą liczyć np. na zatrudnienie jako barmani i hostessy, gdzie średnie zarobki to 17 złotych brutto za godzinę pracy. Złotówkę więcej dostanie pracownik biurowy. Aktywnie poszukiwani są również magazynierzy, pracownicy produkcji i call center. Bardzo często osoby, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia mogą liczyć chociażby na kartę sportową albo prywatną opieką medyczną. To na pewno atrakcyjne benefity dla studentów – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.
1 na 6 młodych nie uczy się i nie pracuje
Młodzi ludzie od zawsze byli grupą, którą najbardziej dotykały problemy na rynku pracy. Jednocześnie stopa bezrobocia była wśród tych osób największa. Nie inaczej jest teraz.
Przydatne linki:
- Wyszukiwarka ofert pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Dane Głównego Urzędu Statystycznego (według metodologii BAEL) pokazują, że w grupie wiekowej 20-24 bez pracy jest aż 13,9% Polaków. Dla porównania wśród ludzi pomiędzy 55 a 64 rokiem życia odsetek ten wynosi tylko 4%. Co dodatkowo niepokoi to fakt, że 16,8% osób w wieku 20-24 lata nie pracuje i nie uczy się – tak wynika z danych Eurostatu. Oznacza to, że co szósta młoda osoba w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności.
fot. mat. prasowe
Średnia stawka godzinowa brutto
Problemy demograficzne już teraz mocno dają się we znaki pracodawcom, z których połowa miała w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem kandydatów. Z prognoz GUS wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat populacja osób w wieku 19-25 zmniejszy się o pół miliona. To ogromny cios dla rynku pracy, bo właśnie młodzi ludzie są naturalną grupą, która powinna go zasilać. Bierność edukacyjna i zawodowa nie jest niczym nowym w Europie Zachodniej. W całej Unii Europejskiej 5 mln młodych nie uczy się i nie pracuje. W Polsce do tej pory nie mieliśmy z tym kłopotów na taką skalę, teraz i my musimy się z nimi zmierzyć. Znalezienie skutecznego sposobu będzie jednym z największych wyzwań dla rynku pracy, który bez dopływu dodatkowych rąk może wkrótce dojść do ściany – dodaje Andrzej Kubisiak.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Radek7771 / 2018-03-23 11:29:12
Jeżeli są tutaj jacyś studenci dzienni i nie mają za bardzo jak pogodzić pracy ze studiami to polecam prace w systemie online – a konkretniej wypełnianie ankiet. Wynagrodzenie dostaje się adekwatnie za ilość wypełnionych ankiet. Ja korzystam z epanel.pl, bo mają chyba najbardziej przejrzysty system ze wszystkich innych tego typu. [ odpowiedz ] [ cytuj ]