eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaPraca dla studenta. Na jakie wynagrodzenia można liczyć?

Praca dla studenta. Na jakie wynagrodzenia można liczyć?

2017-10-06 10:53

Praca dla studenta. Na jakie wynagrodzenia można liczyć?

Barmanka © antgor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Szacuje się, że od 1 października studia rozpocząć mogło nawet 218 tys. tegorocznych maturzystów. Tradycyjnie już całkiem spora grupa z nich będzie chciała pogodzić naukę z pracą. Dla jednych będzie to sposób na zdobycie doświadczenia, dla innych niestety konieczność. O pracę dla studenta nie powinno być jednak ciężko. Z danych opublikowanych przez Work Service wynika, że wiele ofert pracy żacy znajdą w takich zawodach jak barman, hostessa czy pracownik call center. Zarobki na oferowanych studentom stanowiskach wahają się od 13 do 20 zł za godzinę brutto.

Przeczytaj także: Jest praca dla studentów. A tych coraz mniej

Statystyki prowadzone przez GUS dowodzą, że aktywnych zawodowo jest 6 na 10 Polaków (59%) pomiędzy 20 a 24 rokiem życia. Ten całkiem dobry wynik nie powinien wydawać się zaskoczeniem - w końcu nie od dziś wiadomo, że studia to okres, który poświęcamy nie tylko nauce, ale i zdobywaniu pierwszych zawodowych szlifów. Praca na studiach to nie tylko sposób na zdobycie - jakże cennego później - doświadczenia zawodowego, ale często konieczność. Tak dzieje się zwłaszcza w przypadku osób przyjezdnych, studentów studiów niestacjonarnych czy też słuchaczy niepaństwowej uczelni, którzy często już od początku studiów są zmuszeni zarabiać na czesne i własne potrzeby.
Pikujące bezrobocie i dobra koniunktura na rynku pracy to bez wątpienia dobra wiadomość dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki zawodowe. Obecnie największe niedobory kadrowe występują w handlu i produkcji, a najłatwiej o pracę jest w sektorze usługowym. Biorąc pod uwagę obecne oferty zatrudnienia, studenci mogą liczyć np. na zatrudnienie jako barmani i hostessy, gdzie średnie zarobki to 17 złotych brutto za godzinę pracy. Złotówkę więcej dostanie pracownik biurowy. Aktywnie poszukiwani są również magazynierzy, pracownicy produkcji i call center. Bardzo często osoby, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia mogą liczyć chociażby na kartę sportową albo prywatną opieką medyczną. To na pewno atrakcyjne benefity dla studentów – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

1 na 6 młodych nie uczy się i nie pracuje


Młodzi ludzie od zawsze byli grupą, którą najbardziej dotykały problemy na rynku pracy. Jednocześnie stopa bezrobocia była wśród tych osób największa. Nie inaczej jest teraz.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego (według metodologii BAEL) pokazują, że w grupie wiekowej 20-24 bez pracy jest aż 13,9% Polaków. Dla porównania wśród ludzi pomiędzy 55 a 64 rokiem życia odsetek ten wynosi tylko 4%. Co dodatkowo niepokoi to fakt, że 16,8% osób w wieku 20-24 lata nie pracuje i nie uczy się – tak wynika z danych Eurostatu. Oznacza to, że co szósta młoda osoba w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności.

fot. mat. prasowe

Średnia stawka godzinowa brutto

Zarobki wahają się od 13 do 20 zł za godzinę brutto.


Problemy demograficzne już teraz mocno dają się we znaki pracodawcom, z których połowa miała w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem kandydatów. Z prognoz GUS wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat populacja osób w wieku 19-25 zmniejszy się o pół miliona. To ogromny cios dla rynku pracy, bo właśnie młodzi ludzie są naturalną grupą, która powinna go zasilać. Bierność edukacyjna i zawodowa nie jest niczym nowym w Europie Zachodniej. W całej Unii Europejskiej 5 mln młodych nie uczy się i nie pracuje. W Polsce do tej pory nie mieliśmy z tym kłopotów na taką skalę, teraz i my musimy się z nimi zmierzyć. Znalezienie skutecznego sposobu będzie jednym z największych wyzwań dla rynku pracy, który bez dopływu dodatkowych rąk może wkrótce dojść do ściany – dodaje Andrzej Kubisiak.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • można spoko zarabiać

    Radek7771 / 2018-03-23 11:29:12

    Jeżeli są tutaj jacyś studenci dzienni i nie mają za bardzo jak pogodzić pracy ze studiami to polecam prace w systemie online – a konkretniej wypełnianie ankiet. Wynagrodzenie dostaje się adekwatnie za ilość wypełnionych ankiet. Ja korzystam z epanel.pl, bo mają chyba najbardziej przejrzysty system ze wszystkich innych tego typu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: