eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaCV studenta w 4 krokach

CV studenta w 4 krokach

2017-05-18 00:49

CV studenta w 4 krokach

CV © magneticmcc - Fotolia.com

W przypadku osób legitymujących się dużym doświadczeniem zawodowym znalezienie wymarzonej pracy nie jest czymś nader skomplikowanym. Imponujący życiorys bez wątpienia przyciągnie uwagę rekruterów. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli chodzi o kandydatów, którzy na rynku pracy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki. Nie oznacza to jednak, że CV studenta musi przepaść w ogromie innych dokumentów aplikacyjnych. Wręcz przeciwnie.

Przeczytaj także: 6 sposobów na dobre CV

JAK PISAĆ O NIEWIELKIM DOŚWIADCZENIU?


Ze względu na brak rozległego doświadczenia zawodowego CV studenta raczej nie przedstawia się imponująco. Nie oznacza to jednak, że pozostaje on na straconej pozycji i nie ma szans na wzbudzenie zainteresowania wśród rekruterów - atrakcyjny dla pracodawcy może bowiem okazać się nawet skromny życiorys.

Konstancja Zyzik, Acquisition Team Leader w Pracuj.pl, zaleca przede wszystkim dopasowanie dokumentów aplikacyjnych do danej oferty pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tu o takie przedstawienie swojego dotychczasowego doświadczenia, które będzie odpowiadać potrzebom potencjalnego pracodawcy.
- W przypadku CV studenta znaczenie ma każdy staż i praktyka. Należy zatem pamiętać, że nawet wolontariat, praca w organizacjach studenckich, prowadzenie koła naukowego czy redagowanie gazety studenckiej, to kwestie, o których warto wspomnieć w CV. Takie doświadczenie z punktu widzenia rekrutera może się okazać bardzo cenne – wyjaśnia ekspertka.

Kiedy mamy niewielkie doświadczenie zawodowe rodzi się pokusa, by opisać w CV wszystko, co do tej pory robiliśmy. To, jak zauważa ekspertka Pracuj.pl, nie jest właściwa droga.
– W dokumentach aplikacyjnych powinniśmy być szczerzy, ale z drugiej strony nie powinniśmy pisać o sobie wszystkiego. Nie zalecam podawania dokładnego adresu zamieszkania, liczby dzieci i stosunku do ich posiadania oraz innych informacji wrażliwych – wymogi prawne dotyczące danych osobowych są bardzo restrykcyjne i pracodawca nie może nas o pewne rzeczy pytać. Ważne, by potencjalny pracodawca wiedział jak się z nami skontaktować oraz dowiedział się z naszych dokumentów aplikacyjnych, co możemy wnieść do jego firmy – mówi Konstancja Zyzik z Pracuj.pl

fot. magneticmcc - Fotolia.com

CV

Nasze CV powinno być czytelne i w prosty sposób przekazywać kluczowe informacje o nas, dlatego liczy się nie tylko treść, ale i forma w jakiej je przygotujemy.


RAJSKIE KOLORY I RÓŻNORODNA CZCIONKA? ZOSTAW TO NA INNĄ OKAZJĘ


Nasze CV powinno być czytelne i w prosty sposób przekazywać kluczowe informacje o nas, dlatego liczy się nie tylko treść, ale i forma w jakiej je przygotujemy. Postawmy na prostotę! Brak doświadczenia może skłaniać do poszukiwania innych rozwiązań, które przyciągną uwagę rekrutera. Ekspertka Pracuj.pl zaznacza, że nie jest to właściwa droga
– Nasze CV powinno być przejrzyste, łatwe do przeczytania, a jego układ powinien ułatwiać znalezienie najważniejszych informacji. Kolorowe czcionki, rozmieszczanie informacji w różnych miejscach, wiele elementów graficznych - to się po prostu ciężko czyta i czasem potrafi zniechęcić do zapoznania się z informacjami, które kandydat chce w tej barwnej formie przekazać. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje aplikacji na stanowiska, w których liczy się kreatywność. Wtedy warto pomyśleć jak pokazać w dokumentach aplikacyjnych, że jesteśmy właściwymi osobami do tej pracy. Jednak pamiętajmy, że nie osiągniemy tego przeładowaną grafiką – podkreśla Konstancja Zyzik.

FOTKA Z PLAŻY W CV? RACZEJ NIEKONIECZNIE!


Jak wynika z doświadczenia ekspertki Pracuj.pl najlepiej w studenckim CV sprawdzi się zdjęcie adekwatne do naszego doświadczenia. Powinno prezentować nas korzystnie i przede wszystkim być dobrej jakości.
- Większość z nas jest wzrokowcami, zatem pierwsze co widzimy w dokumencie to obrazki, a dopiero później skupiamy się na treści. Dlatego musimy zadbać o to, by zdjęcie, które zamieszczamy w dokumentach aplikacyjnych przedstawiało nas od jak najlepszej strony – wyjaśnia Konstancja Zyzik, ekspert Pracuj.pl.

Jakie zdjęcie zatem wybrać? Na pewno kolorowe, zdjęcia czarno-białe mogą źle się kojarzyć i zostać niekorzystnie odebrane. Należy dobrać fotografię do naszego doświadczenia. Ekspertka Pracuj.pl zaznacza, że jeżeli jesteśmy studentami i nie posiadamy jeszcze żadnego doświadczenia, nie powinniśmy załączać w CV tzw. zdjęcia „biznesowego”. Taka fotografia nie będzie spójna z treścią dokumentu. W takiej sytuacji wystarczy trochę „luźniejsze” zdjęcie, prezentujące naszą pogodną, koniecznie uśmiechniętą twarz.

Przydatne linki:
- Szablony CV


WYSYŁAMY! TYLKO GDZIE?


Poszukiwanie pracy wymaga planowania.
– Na początku, zastanówmy się, gdzie tak naprawdę chcielibyśmy pracować i jedynie w takie miejsca aplikować. Często przy wysyłaniu swojej kandydatury do zbyt dużej liczby firm, zapominamy, w jakich rekrutacjach bierzemy udział, przez co trudne jest przygotowanie się do późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej. – mówi Konstancja Zyzik z Pracuj.pl. – Dobrym sposobem, jest zapisywanie ogłoszeń o pracę, aby móc wrócić do nich przed spotkaniem z pracodawcą i móc się przygotować pod kontem jego wymagań. Jeśli kandydat marzy o pracy w konkretnej firmie, a niestety nie ogłasza on naboru na nowe stanowiska pracy, warto mimo to wysłać swoją aplikację – dodaje ekspertka.

Nie warto wysyłać CV hurtowo. Dlaczego? Bo pracodawcy mają różne oczekiwania i warto dopasować nasze dokumenty aplikacyjne do konkretnego ogłoszenia. Poszukiwanie pracy wymaga czasu i planu. Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne mogą być są podstawą do dobrze rozwijającej się kariery.

Przeczytaj także: 5 zasad idealnego CV 5 zasad idealnego CV

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: