Ergonomia stanowiska komputerowego
2006-04-04 11:36
Przeczytaj także: Ergonomia pracy z komputerem
Każdemu pracownikowi pracodawca zobowiązany jest zapewnić:
- co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia
- co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.)
- światło dzienne i dodatkowe oświetlenie elektryczne o odpowiednich parametrach.
W pomieszczeniach biurowych temperatura nie może spadać poniżej 18 stopni Celsjusza
Obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracy na stanowiskach komputerowych szczegółowo reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. (Dz. U. 1998 nr 148 poz. 973). Szczegółowo opisuje obowiązki pracodawcy i wymagania wobec stanowisk komputerowych, jakie wyznacza bezpieczeństwo i ergonomia.
Pracodawca zobowiązany jest do wszechstronnej oceny warunków pracy oraz eliminacji wykrytych zagrożeń i uciążliwości. W szczególności chodzi tu o:
- nieprawidłowe rozmieszczenie elementów wyposażenia,
- obciążenie wzroku,
- obciążenie układu mięśniowo szkieletowego,
- nieodpowiednie oświetlenie,
- obciążenia psychiczne związane z organizacja pracy.
Pracodawca ma też obowiązek umożliwić pracownikom łączenie pracy przy komputerze z pracą nie obciążającą wzroku i wykonywaną w innej pozycji. Limit nie przerywanej pracy przy komputerze wynosi 60 minut. Po każdej godzinie pracownik ma prawo do 5 minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy.
Jeśli wyniki badań okulistycznych wykażą taką potrzebą, pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiednie okulary do pracy przy monitorze.
Tekst powstał w oparciu o materiały dostarczone przez
![Ustawienia monitora i co jeszcze? Jak dbać o oczy? Ustawienia monitora i co jeszcze? Jak dbać o oczy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/praca-przy-komputerze/Ustawienia-monitora-i-co-jeszcze-Jak-dbac-o-oczy-224186-150x100crop.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl