Ergonomia stanowiska komputerowego
2006-04-04 11:36
Przeczytaj także: Ergonomia pracy z komputerem
2. Wszystko w zasięgu ręki
Druga zasada bezpiecznego stanowiska pracy to zasada dostępności. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, konieczność wychylania się ze stanowiska i przybierania wymuszonych pozycji stanowi duże obciążenie dla układu szkieletowo mięśniowego. Szczególnie, jeśli te same ruchy (np. sięganie do drukarki lub schylanie się do napędu CD) są często powtarzane. Sprzęt, z którego korzystamy (drukarka, telefon, nagrywarka, płyty CD) powinien znajdować się w zasięgu ramion, tak, by nie było konieczności podnoszenia rąk powyżej barków. Tak naprawdę mało które biurko na to pozwala.
Dlatego często przydatne okazują się różnorakie podstawki i wysięgniki. Pozwalające umieścić sprzęt tak, by był dostępny na wyciagnięcie reki, a za razem nie zajmował całej powierzchni blatu. Jeśli w swojej pracy korzystamy często z materiałów drukowanych - powinniśmy stosować specjalne sortery na dokumenty. Prostym, a bardzo przydatnym gadżetem jest uchwyt na dokumenty. Przyczepiany do monitora lub wolnostojący pozwala przepisywać tekst bez potrzeby ciągłego skręcania szyi. Wszystko to umożliwia wyzyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy i utrzymanie porządku.
"Oprzyrządowanie biurowe zapewniające bezpieczeństwo i usprawniające pracę jest obecnie łatwo dostępne - mówi Dariusz Wilk z firmy Fellowes, produkującej sprzęt biurowy. - Można je dostać w specjalistycznych sklepach komputerowych, zamówić przez Internet, a nawet kupić w supermarketach."
3. Chroń oczy...
Na subiektywne dolegliwości związane ze zmęczeniem oczu na skutek pracy przy komputerze skarży się aż 90% kobiet i 80% mężczyzn. Rozmywanie się obrazu, zły kontrast widzenia, podwójne widzenie, uczucie pieczenia, kłucia, ucisku, łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek - te wszystkie dolegliwości można przynajmniej częściowo wyeliminować przy odpowiednim ustawieniu monitora i oświetlenia.
Monitory ciekłokrystaliczne (LCD) stają się powoli standardem. W przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emitują szkodliwego promieniowania, nie powodują też dolegliwości związanych z częstotliwością odświeżania ekranu. Jeśli posiadamy tradycyjny monitor, wówczas warto pomyśleć o filtrze ograniczającym promieniowanie.
Bez względu na rodzaj posiadanego monitora powinien on być tak ustawiony, by umożliwiał obserwację z odległości 40 - 75 cm, pod kątem 20 - 50 stopni poniżej linii wzroku. Ważne jest aby płaszczyzna ekranu była równoległa do twarzy. Ustawienie monitora powinno też wyeliminować odblask. Warto o tym pomyśleć już na etapie ustawiania biurka względem okna.
Pamiętaj:
1. Jeżeli korzystasz ze starszego typu monitora koniecznie stosuj filtr ograniczający promieniowanie.
2. Monitor powinien być ustawiony tak, aby nie odbijało się w nim światło naturalne ani sztuczne. Jeżeli nie jest to możliwe zastosuj filtr ograniczający refleksy oraz poprawiający kontrast i ostrość.
3. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna w odległości co najmniej 1m i w odległości min. 50cm od użytkownika.
4. Górny brzeg ekranu powinien być nieco poniżej poziomu oczu. Jeżeli ekran jest za nisko zastosuj podstawkę pod monitor.
5. Wprowadzając dane stosuj uchwyt na dokumenty umożliwiający odczytanie tekstu bez ciągłego pochylania głowy.
6. Utrzymaj ekran w czystości stosując specjalistyczne środki, które nie pozostawiają smug oraz likwidują kurz. Pyłki kurzu w połączeniu z polaryzacją napięcia elektrostatycznego pomiędzy człowiekiem ekranem wywołują reakcje alergiczne i podrażnienia oczu.
7. Nie używaj czcionek mniejszych niż siedmiopunktowe.
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl