eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaErgonomia stanowiska komputerowego

Ergonomia stanowiska komputerowego

2006-04-04 11:36

Wbrew opinii, iż praca przy komputerze należy do najlżejszych, przesiadywanie w tej samej pozycji przez kilka godzin dziennie wiąże się z dużym ryzykiem dla zdrowia. Ryzyko to można ograniczyć przez odpowiedni dobór sprzętu i organizacją stanowiska komputerowego.

Przeczytaj także: Ergonomia pracy z komputerem

Zaburzenia krążenia, ból pleców, zwyrodnienia układu szkieletowo - mięśniowego, podrażnienia oczu, zaburzenia wzroku, ból i zawroty głowy, zespół cieśni nadgarstka. Wbrew pozorom to nie jest wypis z karty choroby górnika przodkowego z 25 letnim stażem. To tylko niektóre z dolegliwości, jakie powoduje... użytkowanie komputera.

Osoba pracująca przy komputerze eksploatuje to samo stanowisko przeciętnie przez 80 000 godzin (8 lat!). Warto więc zadbać, by było ono zorganizowane w sposób jak najmniej narażający nasze zdrowie.

Jak to zrobić? To proste. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad ergonomii.

1. Naturalna pozycja

Pozycja jaką przybieramy podczas pracy przy komputerze powinna być możliwie swobodna i naturalna. Stopy płasko położone na podłodze, plecy proste, pewnie oparte na oparciu krzesła, przedramiona wsparte na podłokietnikach, nadgarstki oparte na pulpicie, głowa trzymana prosto. Dla utrzymania takiej postawy kluczowe jest odpowiednie dopasowanie mebli. W ergonomii istnieją specjalne normy określające właściwe, bezpieczne wymiary mebli biurowych:
• Blat pod klawiaturą powinien znajdować się na wysokości ok. 60 - 75 cm
• Blat pod monitor powinien być umieszczony na wysokości 70 - 90 cm, przy czym różnica miedzy blatem klawiatury i monitora nie powinna być mniejsza niż 10 cm
• Siedzisko krzesła powinno znajdować się na wysokości ok. 45 cm (+/- 5 cm)
• Stały kąt oparcia krzesła powinien wynosić ok. 10 stopni odchylenia w tył od pionu, a jego zakres regulacji: 5 stopni do przodu i 30 do tyłu.

Wysokość blatu pod monitor, blatu pod klawiaturę oraz wysokość siedziska powinny być tak skonfigurowane, by pozwalały obserwację monitora pod kontem 20 - 50 stopni oraz zachowanie przynajmniej kąta prostego między ramieniem a przedramieniem podczas pisania na klawiaturze. Taka konfiguracja uchroni nas przed przyjmowaniem nienaturalnych, wymuszonych pozycji, minimalizuje obciążenie układu mięśniowo - szkieletowego oraz ogranicza mikro urazy związane z wykonywaniem tych samych, powtarzalnych ruchów (powstających przy pracy myszką i pisaniu na klawiaturze).

Pamiętaj:
1. Biurko powinno mieć odpowiednią wysokość dopasowaną do wzrostu użytkownika.
2. Fotel powinien mieć regulację wysokości i oparcie dla przedramion.
3. Trzymaj głowę tak, by szyja nie byłą wygięta i nie powodowało to zniekształceń w odcinku szyjnym kręgosłup.
4. Opieraj się plecami o oparcie fotela, by nie powodować zmęczenia kręgosłupa
5. Łokcie powinny być zgięte pod kątem pod kątem 90 stopni, oparte o poręcze fotela, aby nie obciążać dodatkowo pleców.
6. Ustaw klawiaturę nisko, tak by nie powodować zgięcia rąk w nadgarstkach. Jeżeli nie jest to możliwe zastosuj szufladę na klawiaturę.
7. Reguluj wysokość fotela pamiętając, aby stopy swobodnie opierały się o podłogę. Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym.
8. Stopy trzymaj ustawione swobodnie i płasko na podłodze. Zaleca się stosowanie podnóżków.
9. Jeżeli w zajętej pozycji uda uciskają o krawędź krzesła, zastosowanie podnóżka jest konieczne. Ucisk na tętnice może być przyczyną poważnych zaburzeń krążenia.
10. Klawiatura powinna być ustawiona na nieślizgającej się powierzchni, warto wyposażyć ją w żelowe podkładki pod nadgarstki.

Co jednak zrobić jeśli nasze meble nie spełniają norm ergonomicznych i nijak nie pozwalają na przyjęcie bezpiecznej pozycji? Pomóc nam mogą różne przydatne akcesoria, pozwalające modyfikować wysokość poszczególnych elementów stanowiska.

Specjalne podstawy i wysięgniki pod monitory, (umożliwiające regulowanie ich wysokości i kąta obserwacji), przenośne szuflady na klawiaturę, (pozwalające na ergonomiczne ułożenie ramion przy pisaniu), podnóżki (umożliwiające prawidłowe, płaskie oparcie stóp).

 

1 2 ... 5

następna

Jak zostać CEO?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: