eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaLuka płacowa: realny czy wydumany problem?

Luka płacowa: realny czy wydumany problem?

2017-03-13 00:20

Luka płacowa: realny czy wydumany problem?

Czy kobiety faktycznie zarabiają mniej? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O dysproporcjach w zarobkach kobiet i mężczyzn mówi się od dawna. I niestety niewiele się w tej kwestii zmienia - luka płacowa ciągle ma się dobrze. Na ile powszechne jest to zjawisko? I czy w ogóle istnieją obszary, w których kobiety otrzymują wyższe wynagrodzenia niż ich koledzy? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk. Podstawą analizy są dane z serwisu zarobki.pracuj.pl.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia Polek, czyli luka płacowa ma się dobrze

Polka w pracy


Raport Głównego Urzędu Statystycznego "Kobiety i mężczyźni na rynku pracy" nie pozostawia złudzeń - luka płacowa ciągle daje o sobie znać. W październiku 2014 roku różnica jaka dzieliła przeciętne wynagrodzenie kobiety i mężczyzny sięgała 764 zł. Panowie mogli cieszyć się pensją o 9% wyższą od średniej, panie natomiast o 9,5% niższą. Oznacza to, że w badanym okresie średnie zarobki kobiet były o 17% niższe niż ich kolegów. Ta dysproporcja widoczna była również w minionym roku.

Interesujące wnioski przynosi również pogłębiona analiza wynagrodzeń. Okazuje się bowiem, że w grupie zatrudnionych o najniższych dochodach różnice płac kobiet i mężczyzn są niewielkie. Problem pogłębia się wraz ze wzrostem wynagrodzeń - statystyki GUS pokazują, że pensja najlepiej zarabiających kobiet stanowiła 77% wynagrodzenia mężczyzn z tej samej grupy.

Luka płacowa w Polsce – na ile prawdziwa?


Dane z ankiet zebranych w serwisie zarobki.pracuj.pl dowodzą, że w minionym roku luka płacowa rozumiana jako różnica pomiędzy miesięcznym wynagrodzeniem mężczyzn i kobiet w odniesieniu do płac mężczyzn, sięgnęła 18,8%, co oznacza, że względem zeszłego roku podwyższyła się o 1,4 punktu procentowego. Dokładna analiza pozwala jednak stwierdzić, że istnieją obszary i specjalizacje, w których różnice płac kobiet i mężczyzn nie są tak znaczne lub w których to kobiety zarabiają więcej.

Ekspert Pracuj.pl podkreśla, że kiedy zestawimy ze sobą różnice w płacach mężczyzn i kobiet na tych samych stanowiskach i z takim samym doświadczeniem zawodowym okazuje się, że na 634 takich porównań, w ponad połowie przypadków, różnice w płacach mężczyzn i kobiet nie przekraczały 10%.

fot. mat. prasowe

Najlepiej opłacane obszary

Wybór ścieżki zawodowej nie pozostaje jednak bez wpływu na wysokość zarobków.


- Różnice w zarobkach na poziomie 10% są możliwe choćby z tego powodu, że większość przedsiębiorstw tworzy systemy wynagrodzeniowe dopuszczające tzw. widełki (przedział wynagrodzeń przypisanych do danego stanowiska). To, w którym miejscu w obrębie tych widełek znajduje się dany pracownik determinowane jest przeważnie w trakcie negocjacji płacowych podczas zatrudniania i rozmów okresowych. Na takie zróżnicowanie mogą mieć wpływ umiejętności negocjacyjne i skłonność do podejmowania rozmów na ten temat. – zauważa Maciej Bąk.

W jakich obszarach to kobiety wiodą prym w zarobkach?


Zgodnie z danymi serwisu zarobki.pracuj.pl, w niektórych obszarach i specjalizacjach - stanowiących 1/5 badanych kategorii - kobiety zarabiają na podobnym poziomie lub lepiej od mężczyzn. Na przeciętne pensje wyższe od mężczyzn, pracując na podobnych stanowiskach i z podobnym doświadczeniem, mogą liczyć panie zatrudnione w takich obszarach, jak: Media/Rozrywka, PR, Marketing oraz Call Center.

fot. mat. prasowe

Najsłabiej opłacane obszary

Na wysokie zarobki w administracji biurowej raczej nie ma co liczyć.


Wśród specjalistek z doświadczeniem krótszym niż rok, na wyższe przeciętnie wynagrodzenie od mężczyzn mogą liczyć kobiety zatrudnione w obszarze IT-Administracja, ze specjalizacją administrowanie systemami (zarobki wyższe o ponad 30%) oraz specjalistki bankowości inwestycyjnej (zarobki wyższe o ponad 15%).

W grupie pań z doświadczeniem od 3 do 10 lat, wynagrodzenie o 20% wyższe od kolegów z pracy, mogą otrzymać ekspertki odpowiedzialne za reklamę/copywriting/kreację, produkcje i realizację w obszarze media/sztuka/rozrywka oraz specjalistki ds. zarządzania marką.

Panie na kierowniczych stanowiskach, z co najmniej 10-letnim doświadczeniem, zarabiają przeważnie więcej od panów w marketingu (przeciętnie o ponad 1/3 pensji) oraz w obszarze związanym z prawem - prawniczki po aplikacji mogą liczyć na przeciętne zarobki nieco ponad jedną piątą wyższe od panów na takim stanowisku.

fot. mat. prasowe

Najwyższa kadra zarządzająca

Wśród dyrektorów średnio na każdych trzech mężczyzn przypada jedna kobieta.


Dlaczego luka płacowa jest faktem?


Według cytowanego raportu GUS, na wysokość zarobków ma wpływ fakt, iż kobiety ponad 2-krotnie częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy – blisko 11% spośród nich wykonuje pracę w niepełnym wymiarze. Raport podaje, że mężczyźni pracują przeciętnie o 4 godziny dłużej w tygodniu niż kobiety. 78,8% mężczyzn pracuje przynajmniej 40 godzin tygodniowo, dla kobiet ten odsetek wynosi 65,8%. Zgodnie z danymi GUS główną przyczyną pracy kobiety w mniejszym wymiarze godzin, jest znacznie częstsze korzystanie z urlopów opiekuńczych w porównaniu z mężczyznami.

Dane z serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że do najważniejszych przyczyn luki placowej należy również rodzaj specjalizacji zawodowej, w której pracują kobiety oraz udział kobiet i mężczyzn w kategorii wyżej płatnych stanowiskach kierowniczych. Analiza najlepiej opłacanych specjalizacji i nałożony na nią udział kobiet i mężczyzn w poszczególnych specjalizacjach, pozwala dostrzec, że wybór ścieżki zawodowej nie pozostaje jednak bez wpływu na wysokość zarobków.

Oznacza to, że wśród 10 obszarów w których przeciętne płace są najwyższe, aż w 7 mężczyźni stanowią większość zatrudnionych. W wiodącym obszarze IT – Rozwój oprogramowania (programiści, architekci oprogramowania) na każdych 8 mężczyzn przypada tylko jedna kobieta.

Z kolei w 10 obszarach z najniższymi przeciętnymi płacami sytuacja się odwraca i w 7 z nich to kobiety stanowią większość.

Kobiety na najwyższych stanowiskach a luka płacowa


Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, wśród dyrektorów średnio na każdych trzech mężczyzn przypada jedna kobieta. Skrajnymi przypadkami w tym zestawieniu są obszary marketingu i IT. W marketingu (gdzie przeciętne pensje kobiet dyrektorów są wyższe) na kierowniczych stanowiskach mężczyzn jest o 60% więcej niż kobiet, a w IT (gdzie zarobki mężczyzn są o ponad 1/4 wyższe) na 23 mężczyzn dyrektorów przypada tylko jedna kobieta. Takie różnice nie mogą pozostać bez wpływu na wysokość pensji kobiet i mężczyzn na stanowiskach dyrektorskich we wszystkich obszarach.

Czynniki, które wpływają na lukę płacową


Luka płacowa istnieje i według danych serwisu zarobki.pracuj.pl wyniosła w Polsce w 2016 roku przeciętnie ponad 18%. Wpływ na nią, jak wynika z powyższych rozważań, może mieć klika czynników. Jednym z nich jest fakt, iż statystycznie kobiety pracują nieco krócej od mężczyzn,. Potwierdzone badaniami (Women Don't Ask: Negotiation and the Gender Divide, L. Babcock i S. Lascheverdane) niższe skłonności kobiet do negocjacji podczas zatrudniania i rozmów o podwyżkach, przekładają się również na częstsze plasowanie się w dolnej części widełek płacowych proponowanych przez pracodawcę. Co więcej, nie bez znaczenia pozostaje aspekt mniejszego udziału kobiet na stanowiskach zarządczych oraz w obszarach, w których przeciętne zarobki specjalistów są najwyższe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: