Wynagrodzenia w branżach w 2016 roku
2017-02-22 09:19
Przeczytaj także: Zarobki w Warszawie w 2016 roku
Jednak najwyższe zarobki otrzymywali dyrektorzy nie w branży IT, ale w bankowości. Mediana ich płac to 15 000 PLN brutto miesięcznie. Dla porównania mediana płac dyrektorów zatrudnionych w kulturze i sztuce wyniosła 4 500 PLN.fot. mat. prasowe
Zestawienie median wynagrodzeń całkowitych w różnych branżach w 2016 roku
W 2016 roku najwyżej opłacaną była branża IT.
fot. mat. prasowe
Mediany wynagrodzeń całkowitych osób na różnych szczeblach zarządzania
Najwyższe zarobki otrzymywali dyrektorzy nie w branży IT, ale w bankowości.
Uwzględniając zarobki w różnych województwach, najwyżej wynagradzaną branżą również była branża IT. Była ona najwyżej płatna w dziesięciu województwach. Natomiast bankowość okazała się być najwyżej płatną branżą w czterech województwach. Najniższe zarobki otrzymywali pracownicy w usługach dla ludności – taka sytuacja wystąpiła w siedmiu województwach.
fot. mat. prasowe
Najwyżej i najniżej opłacane branże w poszczególnych województwach w 2016 roku
Branża IT była najwyżej płatna w dziesięciu województwach.
W tabeli 1. zaprezentowane zostały mediany zarobków na przykładowych stanowiskach w najwyżej opłacanej branży – technologiach informatycznych (IT).
fot. mat. prasowe
Mediany wynagrodzeń całkowitych na wybranych stanowiskach w najwyżej opłacanej branży w 2016 roku
Najwięcej zarabiał kierownik projektu IT.
W tabeli 2. zaprezentowane są mediany płac na przykładowych stanowiskach w najniżej opłacanej branży, jaką w 2016 roku były usługi dla ludności.
fot. mat. prasowe
Mediany wynagrodzeń całkowitych na wybranych stanowiskach w najniżej opłacanych branżach w 2016 roku
Najmniej zarabiał listonosz.
Jagoda Zygiert
Sedlak & Sedlak
Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;
mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;
dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.
Informacje o badaniu: W 2016 roku w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 115 163 respondentów. 61% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79% pracuje w firmach prywatnych.
Partnerzy badania: interia.pl, interviewme.pl
![Branża IT: ofert nie brakuje, ale pracy dla juniorów jest coraz mniej [© Freepik] Branża IT: ofert nie brakuje, ale pracy dla juniorów jest coraz mniej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/oferty-pracy/Branza-IT-ofert-nie-brakuje-ale-pracy-dla-juniorow-jest-coraz-mniej-264466-150x100crop.jpg)
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)