Wynagrodzenia 2016. Raport płacowy Sedlak & Sedlak
2017-02-02 11:21
Wynagrodzenia 2016 © lisssbetha - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2016. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń
Wszędzie tam, gdzie pozwoliła na to próba badania, wynagrodzenia prezentowane są w oparciu o takie kryteria jak, branża, wielkość firmy, zatrudnienie oraz pochodzenie kapitału. Poniższy dokument pozwoli Państwu zapoznać się z tym, jak kształtowały się stawki wynagrodzeń na poszczególnych szczeblach organizacji.WYNAGRODZENIA NA SZCZEBLACH ORGANIZACJI
Na poniższym wykresie prezentujemy, jak wyglądały różnice w zarobkach pomiędzy poszczególnymi poziomami zatrudnienia. Prezes w badanych przez nas przedsiębiorstwach zarobił aż 11,6 razy więcej niż młodszy specjalista (czyli taki, z krótszym niż jeden rok doświadczeniem). Co więcej, młodszy specjalista zarobił też prawie dwukrotnie mniej niż starszy specjalista.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto na różnych poziomach zatrudnienia
Ważnym elementem wynagrodzenia jest płaca zmienna. Najwyższe premie otrzymali w 2016 roku dyrektorzy jednostek biznesu. Stanowiły one 14% ich wynagrodzenia. Najniższe premie otrzymali młodsi specjaliści: 6%. Przeciętna premia wszystkich badanych pracowników to 10% ich wynagrodzenia podstawowego.
fot. mat. prasowe
Premia jako procent płacy podstawowej na różnych poziomach zatrudnienia
WYNAGRODZENIA KADRY ZARZĄDZAJĄCEJ
O wysokości wynagrodzenia oferowanego pracownikowi decyduje także to, czy firma jest polska, czy zagraniczna. Bardzo wyraźnie widać to na przykładzie kadry zarządzającej. Wynagrodzenie prezesa polskiej firmy stanowiło tylko 66% wynagrodzenia prezesa firmy zagranicznej. Nieco mniejsza różnica wystąpiła w przypadku dyrektora jednostki biznesu. Osoby pracujące w polskiej firmie zarobiły 77% tego, co ich koledzy w firmie zagranicznej.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń wyższej kadry zarządzającej w firmach polskich i zagranicznych
Mediana wynagrodzeń jest jedną z najważniejszych miar stosowanych w analizie wynagrodzeń, jednak nie mówi o nich wszystkiego. Na poniższym wykresie zaprezentowany został rozkład wynagrodzeń całkowitych brutto kierowników małych działów (do 10 pracowników umysłowych lub 70 fizycznych). Jak widać 76% kierowników zarobiło w przedziale 5 000 – 10 000 PLN. Poniżej 5 000 PLN zarobiło tylko 8% kierowników, a powyżej 10 000 PLN 16%.
fot. mat. prasowe
Rozkład wynagrodzeń całkowitych brutto kierowników małych działów
WYNAGRODZENIA SPECJALISTÓW
Stawki oferowane specjalistom różnią się pomiędzy firmami handlowymi, produkcyjnymi i usługowymi. Wynika to z charakteru pracy, jaką wykonują specjaliści w poszczególnych firmach. Najniższe wynagrodzenia oferowane były specjalistom w firmach produkcyjnych, choć należy zauważyć, że w przypadku młodszych specjalistów (o doświadczeniu poniżej 1 roku) ta zależność nie obowiązuje. Najwięcej zarobili eksperci w firmach usługowych. Mediana ich wynagrodzeń całkowitych brutto wyniosła 10 025 PLN.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń specjalistów w firmach o różnym profilu działalności
Specjalista specjaliście nierówny. Wpływ na ich wynagrodzenie ma także branża w której pracują. Najwięcej w 2016 roku zarobili starsi specjaliści (powyżej 3 lat doświadczenia) w branży motoryzacyjnej. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 7 125 PLN. Najmniej zarobili starsi specjaliści w branży maszynowej. Mediana ich zarobków wyniosła 5 798 PLN. Podobne pensje otrzymali natomiast specjaliści w branży chemicznej oraz elektronicznej i elektrotechnicznej.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń starszych specjalistów w firmach z wybranych branż
Doświadczeni specjaliści (1 - 3 lat praktyki zawodowej) zarobili zdecydowanie mniej niż starsi specjaliści. Ich zarobki nie przekroczyły 5 000 PLN. Najbliżej tej granicy byli ci, którzy pracowali w pionie badań i rozwoju. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 4 959 PLN. Najmniej zarobili doświadczeni specjaliści w pionie obsługi klienta – 4 057 PLN.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń doświadczonych specjalistów w wybranych pionach
Płaca specjalistów różni się od siebie w zależności od tego, w którym województwie pracują, a także od stopnia ich doświadczenia. Najwyższe wynagrodzenia w 2016 roku zarobili doświadczeni specjaliści pracujący w województwie mazowieckim. Ich pensje były o 1 397 PLN wyższe niż młodszych specjalistów w tym samym województwie. Doświadczeni specjaliści w województwie mazowieckim zarobili także o 897 PLN więcej (czyli o 19,2%) niż ich koledzy w województwie podkarpackim.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń specjalistów w wybranych województwach
WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW WSPARCIA
Po omówieniu wynagrodzeń kadry kierowniczej oraz specjalistów czas na przedstawienie stawek oferowanych pracownikom wsparcia. Przez pracowników wsparcia rozumiemy osoby odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie mienia firmy (jak np. elektrycy, mechanicy), asystentów działów, stanowiska sprzedażowe (np. sprzedawcy, telemarketerzy, konsultanci call center), czy pracowników sprzątających, kierowców, dozorców. Z wykresu poniżej wynika, że wynagrodzenie pracowników wsparcia w największych firmach było wyższe niż w mniejszych spółkach. Początkujący pracownik wsparcia w firmie o przychodach powyżej 1 000 mln PLN zarobił 3 874 PLN, podczas gdy pracownik na podobnym stanowisku w firmie o przychodach poniżej 100 mln PLN zarobił 3 043 PLN.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń pracowników wsparcia w firmach o różnej wielkości przychodów
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW FIZYCZNYCH
Ostatnią grupą pracowników, na temat której prezentujemy dane o wynagrodzeniach są pracownicy fizyczni. Jest to najliczniejsza grupa pracowników w naszym raporcie. Ogółem pozyskaliśmy dane o wynagrodzeniach 105 011 z nich. Najmniej zarobili pracownicy fizyczni zatrudnieni w firmach zatrudniających pomiędzy 200 a 1 000 osób. W zależności od poziomu doświadczenia taki pracownik mógł zarobić pomiędzy 2 586 PLN, a 3 877 PLN. Najwięcej zarobili pracownicy fizyczni zatrudnieni w firmach liczących ponad 1 000 pracowników (2 701 PLN – 4 498 PLN) Różnice w wynagrodzeniach pomiędzy firmami o różnej wielkości zatrudnienia wahały się pomiędzy 5, a 15%. Na kolejnej stronie prezentujemy zarobki doświadczonego pracownika produkcyjnego w zależności od branży i województwa w którym pracuje.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń pracowników fizycznych w firmach o różnym zatrudnieniu
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenie całkowite brutto doświadczonego pracownika produkcyjnego
Na koniec raportu prezentujemy dane dotyczące najwyżej i najniżej opłacanych stanowisk. Najwięcej zarobili dyrektorzy. Czwarte i piąte miejsce zajmują dyrektorzy oddziałów i zakładów. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła nieco ponad 28 000 PLN. Drugie i trzecie miejsce zajmują dyrektor sprzedaży i dyrektor finansowy z zarobkami w granicach 32 800 – 33 400 PLN. Najwyżej opłacanym stanowiskiem był dyrektor generalny. Osoby zajmujące to stanowisko zarobiły przeważnie ponad 41 000 PLN. Najniżej opłacane były stanowiska produkcyjne i wsparcia: poczatkujące szwaczki, pracownicy produkcyjni, pakowacze, zgrzewacze, czy pracownicy sprzątający. Ich zarobki całkowite brutto były niższe niż 2 500 PLN.
fot. mat. prasowe
Najwyżej i najniżej opłacane stanowiska
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)