Wynagrodzenia specjalistów w 2016 roku
2017-01-27 09:24
Ile zarabiają specjaliści? © paulcreeps - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zarobki specjalistów w 2013 r.
Najlepiej opłacanymi branżami były IT i telekomunikacja. Najgorzej płatne okazały się usługi dla ludności oraz nauka i szkolnictwo.Z analizy median na wybranych stanowiskach wynika, że najlepiej płatne były stanowiska programistyczne. Wysokie zarobki miały miejsce również na stanowiskach analitycznych.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Branże, w których specjaliści w 2016 r. otrzymywali najwyższe i najniższe wynagrodzenia
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Mediany wynagrodzeń całkowitych specjalistów na wybranych stanowiskach w 2016 roku
W tabeli 2 przedstawiono wynagrodzenia specjalistów w firmach różnej wielkości mierzonej zatrudnieniem. Z danych wynika, że wraz ze wzrostem wielkości firmy rosły również wynagrodzenia specjalistów.
fot. mat. prasowe
Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite specjalistów w 2016 roku zatrudnionych w firmach różnej wielkości
Wykres 2 przedstawia wynagrodzenia specjalistów w zależności od stażu pracy. Z danych wynika, że największy wzrost wynagrodzeń miał miejsce na początku kariery zawodowej. Zarobki specjalistów, których staż przekraczał 15 lat zaczynały spadać.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Mediany wynagrodzeń całkowitych specjalistów o różnym stażu pracy w 2016 roku
Ostatnia tabela przedstawia wynagrodzenia specjalistów o różnym wykształceniu. Okazuje się, że specjaliści z wyższym wykształceniem zarabiali najwięcej.
fot. mat. prasowe
Tabela 3. Wynagrodzenia całkowite specjalistów o różnym wykształcenia w 2016 roku
Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;
mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;
dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.
Informacje o badaniu: W 2016 roku w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 115 163 respondentów. 61% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79% pracuje w firmach prywatnych.
Partnerzy badania: interia.pl, interviewme.pl
Grzegorz Poręba
Sedlak & Sedlak
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)