Zmiana pracy czy kontroferta od pracodawcy? Zastanów się dobrze
2017-01-25 12:22
Nowa praca © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Planujesz odejście z pracy? Zastanów się dobrze, gdy otrzymasz kontrofertę
Nowa praca – czy aby na pewno?
Złożenie wypowiedzenia przez pracownika może stać się dla pracodawcy powodem do refleksji. Szczególnie obecnie, w czasach kiedy niemal w każdym obszarze rynku i w każdej specjalizacji możemy mówić o rynku pracownika. Troska o już zatrudnionych pracowników, szczególnie tych, którzy są kluczowi dla firmy, jest jednym z priorytetów pracodawcy. Stąd coraz częściej pracownicy mogą spodziewać się, że ich aktualny pracodawca będzie się starał zatrzymać ich w firmie oferując zwiększenie wynagrodzenia lub dodatkowe benefity. Wtedy stajemy przed trudnym wyborem: zmiana pracy i podjęcie związanego z nią ryzyka czy też przyjęcie kontroferty i pozostanie w dobrze znanym środowisku.
Kluczem do podjęcia trafnej decyzji jest chłodna ocena sytuacji. Warto pamiętać o czterech podstawowych zasadach.
1) Emocje nie są dobrym doradcą.
Pracodawca na pewno będzie chciał, aby pracownik podjął natychmiastowo decyzję czy przyjmuje kontrofertę. Ważnym jest, aby poprosić o kilka dni na zastanowienie, ponieważ należy przeanalizować dokładnie otrzymaną propozycję. Najważniejsze jest, aby poinformować także drugą stronę o otrzymaniu kontroferty, aby dać szansę nowemu pracodawcy i sprawdzić czy będzie on w stanie negocjować i zaoferować nowe warunki.
2) Upewnij się czy to rzeczywiście na Tobie zależy pracodawcy
Upewnij się, jakie są prawdziwe powody złożenia kontroferty – może być to spowodowane faktyczną chęcią zatrzymania dobrego pracownika w organizacji i docenienia go, ale może także być to umotywowane brakiem czasu na szukanie nowej osoby na to stanowisko i wyszkolenie jej - co pociąga za sobą znaczne koszty - a nawet z koniecznością wygospodarowania zasobów na znalezienie zastępstwa.
3) Prześwietl nową propozycję
Sprawdź, co kryje się za kontrofertą. Jeśli zmiana pracy podyktowana jest brakiem podwyżki, to trzeba zdawać sobie sprawę, że po przyjęciu kontroferty może minąć długi czas bez zmiany wynagrodzenia. W nowej firmie, o ile osiągnięcia nowego pracownika będą widoczne, ma on dużą szansę na awans i związany z tym wzrost wysokości pensji. Jeśli zaś proponowany przez pracodawcę awans polega tylko na zmianie nazwy stanowiska, bez zmiany obowiązków, warto zastanowić się, czy dalsza praca w obecnej organizacji przyczyni się do realnego rozwoju zawodowego.
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
4) Oceń swe oczekiwania i motywacje
Zastanów się, dlaczego zmiana pracy stała się dla Ciebie interesująca i co konkretnie skłoniło Cię do przyjęcia nowej oferty zatrudnienia. Czy była to chęć zdobycia nowych doświadczeń w innej kulturze organizacyjnej, głód nowych wyzwań, chęć rozwoju? Czy pozostanie w obecnej organizacji rozwiąże te problemy czy tylko je spotęguje?
Kontroferta dobra na krótką metę
Z doświadczeń konsultantów HRK wynika, że przyjęcie kontroferty od obecnego pracodawcy bywa ryzykowne. Duża część kandydatów, którzy zdecydowali się przyjąć kontrofertę, w ciągu następnych 6 miesięcy stwierdzała, że zmiana pracy jest jednak nieunikniona. Wynika to z dwóch powodów.
Po pierwsze, pozostanie w organizacji nie sprawia, że zmiana pracy przestaje zaprzątać myśli pracownika. Wręcz przeciwnie. Zastanawia się on co by było, gdyby jednak zmienił pracodawcę. Podjęcie decyzji o udziale w procesie rekrutacyjnym musiało być spowodowane brakiem pełnego zadowolenia z sytuacji w obecnej firmie. Po zaakceptowaniu kontroferty jego wątpliwości nie zniknęły, a często nawet się pogłębiły.
fot. mat. prasowe
Nowa praca
Po drugie, obecny pracodawca nie chcąc w krótkim czasie stracić dobrego pracownika, zdecydował się przedstawić kontrofertę. Jednak firma ma do takiej osoby ograniczone zaufanie, nie mając pewności czy za kilka miesięcy znów nie będzie ona chciała odejść. Pracownik zostaje w organizacji, jednak firma rozpoczyna poszukiwania kandydatów, którzy mogliby go zastąpić. W rezultacie, może się okazać, że w krótkim czasie po przyjęciu kontroferty zostaje się zwolnionym z pracy.
Przyjmując kontrofertę należy również pamiętać o tym, czy ta decyzja będzie opłacalna. Nawet jeśli jest ona atrakcyjniejsza finansowo, musimy zastanowić się, czy pozostanie w firmie przyniesie długofalowe korzyści. Przede wszystkim powinniśmy chłodno ocenić wszelkie plusy i minusy obu możliwości i podjąć decyzję bez nadmiernego pośpiechu.
Marcin Iwaniec - Business Unit Manager Engineering & Technology
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)