Wypadek przy pracy
2006-03-16 14:07
Przeczytaj także: Zwolnienie lekarskie a koniec umowy o pracę. Co z zasiłkiem chorobowym?
Najwięcej ofiar pochłania w Polsce przetwórstwo przemysłowe – 27%. Dalsze w kolejności są: budownictwo – 20% (10%), transport i magazynowanie – 15%, handel i naprawy – 10%. W ogólnej statystyce wypadków przy pracy również prym wiedzie przetwórstwo przemysłowe – 40%, następne są: handel i naprawy (10%), ochrona zdrowia i opieka społeczne (9%) i budownictwo (8%). Łącznie w 2004 roku wydarzyło się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy wypadków przy pracy, w których ucierpiało około 87 tysięcy osób.Wypadki zdarzają się nie tylko w „niebezpiecznych” zawodach. Ich ofiarami – nawet śmiertelnymi – padają też pracownicy edukacji (co dwudziesty piąty wypadek, a co trzydziesty – śmiertelny), branży turystycznej czy finansowej (w każdym przypadku – co setny wypadek).
W rzeczywistości jednak na wypadki przy pracy narażeni są wszyscy, niezależnie od branży i stanowiska. A to głównie dlatego, że „wypadek przy pracy”, zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego (z którego pochodzą powyższe dane), to: „Nagłe zdarzenie, powodujące uraz u osoby poszkodowanej i wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności w interesie zakładu pracy, nawet bez polecenia
- w czasie pozostawania w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.”
Oznacza to, że również złamanie nogi czy wypadek, do których doszło w drodze do pracy, również kwalifikuje się do kategorii wypadków przy pracy. Niezależnie od tego, czy pracodawca miał na daną sytuację jakikolwiek wpływ czy nie miał.
Pamiętaj jednak - żeby zdarzenie, do którego doszło po zakładem pracy, było uznane za wypadek w drodze do (lub z pracy), muszą być spełnione te same przesłanki, jak w przypadku wypadku w pracy, czyli:
- zdarzenie musi być nagłe
- zdarzenie musi być spowodowane przez czynniki zewnętrzne
- zdarzenie musi mieć bezpośredni związek z pracą.
Czyli jeśli złamiesz nogę idąc prosto z domu do pracy - miał miejsce wypadek w drodze do pracy. Jeśli jednak nogę złamiesz w drodze do domu, ale wcześniej odwiedziłeś znajomych - sytuacja jest inna. Odwiedzenie znajomych nie ma żadnego związku z pracą, nie ma więc mowy o wypadku w drodze do pracy.
W przypadku wypadku w pracy lub w drodze do/z pracy, można występować od odszkodowanie lub inne świadczenia - zasiłek chorobowy, rehabilitacyjny, wyrównawczy lub rentę.
oprac. : Pracuj.pl