Rynek pracy pracodawcy? Tylko w 2 branżach
2016-10-25 10:43
Wysokie zarobki czekają na bankowców i prawników © marexfh - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe
Rynek kandydata, czyli zjawisko nadpodaży miejsc pracy, stawia pracodawców w defensywie i zmusza ich do podporządkowania się rozdającym karty pracownikom. To ci ostatni mogą czuć się pewniej zmieniając pracę, negocjując wynagrodzenie, planując ścieżkę rozwoju. Nie bez kozery rynek pracodawcy jest częstym zjawiskiem w czasach kryzysu lub stagnacji – to wtedy firmy decydują się na radykalne działania, jak np. zwolnienia grupowe, a pracownicy kurczowo trzymają się sprawdzonych, stałych posad, myśląc nie o tym, co mogliby zyskać, a raczej o tym, czego nie chcą stracić. Patrząc na dobrą sytuację gospodarczą na polskim rynku pracy (według Raportu Płacowego Antal średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom w różnych branżach wzrosło w porównaniu do ubiegłorocznego badania o 5,85% i osiągnęło poziom 10 223 PLN brutto), można więc pomyśleć, że jeszcze długo o rynku pracodawcy nie usłyszymy.Jednak, jak wyjaśniają eksperci Antal, to zjawisko jest teraz obecne w dwóch branżach. Pierwszą z nich jest sektor bankowy. To tu obserwowaliśmy w ostatnich latach liczne zmiany własnościowe, konsolidacje, a także modyfikacje celów strategicznych przedsiębiorstw.
„Wobec szeregu zmian regulatorów, niepewności wobec projektów rządowych i, co za tym idzie, prognozowanych spadków rentowności banków czy towarzystw ubezpieczeniowych, pracodawcy sektora finansowego szukają oszczędności. Tworzy to atmosferę wyczekiwania na to, co pokaże jutro” – wyjaśnia Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.
fot. marexfh - Fotolia.com
Wysokie zarobki czekają na bankowców i prawników
Raport Płacowy Antal 2016 podaje, że średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom w branży finansowej wynosi 9 217 PLN brutto miesięcznie w porównaniu do 8 410 PLN w poprzednim badaniu. Dlaczego w teoretycznie niesprzyjających warunkach wynagrodzenia jednak wzrosły? To wyraźny znak, że nawet przyjmując postawę wyczekującą i szukając oszczędności, pracodawcy nie rezygnują z zatrudniania najlepszych. Choć wakatów jest mniej i rekrutujący są zdecydowanie bardziej selektywni, pracownicy, którzy są w stanie zarządzić realizacją obecnych celów strategicznych - optymalizacją kosztów i poszukiwaniem oszczędności – są traktowani jako długofalowa inwestycja. Tym bardziej, że – jak dodaje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance – „Wyniki banków za pierwsze półrocze 2016 nie były złe, zbliżający się koniec roku prawdopodobnie wzmocni ten trend i pokaże jaka jest faktyczna kondycja sektora bankowego”.
Inne przyczyny z kolei stoją za zjawiskiem rynku pracodawcy w sektorze usług prawniczych. Na tym rynku obserwujemy od pewnego czasu bardzo ciekawy trend. O ile jeszcze kilka lat temu uwolnienie zawodu adwokata i radcy prawnego nie miało większego wpływu na bieżącą sytuację rynkową specjalistów i menedżerów, o tyle w ostatnim okresie zaobserwowaliśmy wzmożoną konkurencję wśród młodych prawników. Ubiegają się głównie o stanowiska specjalistyczne, sporadycznie o menedżerskie.
„Wzmożona konkurencja wśród młodszych stażem prawników, zaczyna się również powoli przekładać na odbiór rynkowy bardziej doświadczonych kolegów –oczekiwania pracodawców rosną. Z drugiej strony wyraźnie widzimy, że nieliczna pula pracowników, która (bez względu na staż pracy) prócz wiedzy merytorycznej cechuje się także głębokim zrozumieniem mechanizmów biznesu, może przebierać w atrakcyjnych ofertach pracy. Jest to pewien dysonans rynkowy – w branży prawniczej jednocześnie możemy zaobserwować dwa zjawiska. Pierwsze – rynek pracodawcy, po którym poruszają się specjaliści z bogatą wiedzą, lecz formalistyczną postawą. Drugie to rynek kandydata, którego doświadczają jednostki probiznesowe. Prawnik teoretyk przegrywa z prawnikiem biznesmenem – komentuje Konrad Gniadek, ekspert ds. rekrutacji prawników w Antal Legal.
Tegoroczna średnia oferta dla prawników to aż 13 906 PLN brutto miesięcznie w porównaniu do 12 460 PLN w poprzednim badaniu. Wysokie wynagrodzenia w tym sektorze oferowane są przede wszystkim w Warszawie, w dużych międzynarodowych podmiotach.
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
W jaki sposób pracownicy zatrudnieni w bankowości lub usługach prawniczych mogą – pomimo rynku pracodawcy – osiągać satysfakcjonujące wynagrodzenie i rozwijać kompetencje? Konieczne jest zaprezentowanie obecnemu lub potencjalnemu pracodawcy umiejętności szerszego spojrzenia na sytuację branży. Pracownik, który jasno zakomunikuje, że zna kondycję sektora i umie swoje obowiązki realizować skutecznie nawet w niesprzyjających warunkach, może liczyć na większą przestrzeń negocjacyjną. Nie bez znaczenia jest również dbałość o personal branding, czyli traktowanie własnej osoby jak marki i inwestycja w dobry ekspercki wizerunek. Zarówno bankowość, jak i usługi prawnicze, to branże hermetyczne, w których magia nazwiska działa wyjątkowo skutecznie. W długiej perspektywie takie proaktywne działania przyniosą lepsze efekty, niż bierne wypatrywanie rynku kandydata.
Informacje o badaniu
Raport Płacowy Antal 2016 został przygotowany na podstawie 3 źródeł wiedzy. Pierwsze z nich to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 16 listopada – 30 grudnia 2015 na próbie 3427 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal International, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Badanie dotyczy wynagrodzeń oferowanych w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie – faktyczne wynagrodzenia na konkretnych stanowiskach są uzależnione od szeregu czynników
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)