eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaKogo potrzebuje branża IT. Poznaj zawody z przyszłością

Kogo potrzebuje branża IT. Poznaj zawody z przyszłością

2016-06-10 11:53

Przeczytaj także: Praca w IT szuka człowieka


Inwestorzy, często niedoceniający potencjału technologicznego, w tym przypadku otrzymali argumenty bardzo trudne do zakwestionowania. Prognozy Golden Sachs przewidują, że wirtualna rzeczywistość wygeneruje w ciągu najbliższych dziesięciu lat 110 miliardów dolarów zysku. Identyczna prognoza dla telewizji wynosi 99 mld dolarów. Virtual Reality ma ogromną szansę na rynkowe powodzenie, za którym stać będzie nie kto inny jak specjalizujący się w tej dziedzinie inżynierowie.

Badacz danych


Eksplozja danych w Sieci daje o sobie znać przedsiębiorstwom i wymusza na nich zwrot w kierunku analizy cyfrowych informacji. Według szacunków Oracle Internet z roku na rok powiększa swoją objętość o 40 proc. Obecnie globalna Sieć liczy 8 Zettabajtów danych, ale w 2020 roku będzie to już 45 ZB. IDC przelicza, że na jednego mieszkańca Ziemi przypadnie wówczas ponad 5 GB danych. Biznes stanie zatem przed koniecznością odkodowania tych informacji. Firmy inwestują już nie tylko w narzędzia analityczne, lecz przede wszystkim – w badaczy danych, czyli przedstawicieli zgoła nowej profesji, która skupia się na analityce, przetwarzaniu i monetyzacji Big Data. Według ankiety „25 Best Jobs in America”, autorstwa Glassdor Survey, to właśnie badacz danych, będzie najbardziej poszukiwanym zawodem w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Hal Varian, główny ekonomista Google, określa nawet tę profesję mianem „najbardziej pożądanego zawodu dziesięciolecia”.
– Badacze danych to pracownicy sektora gospodarki cyfrowej, kluczowej gałęzi w ekonomii społeczeństw postindustrialnych, w których główną rolę odgrywa informacja. To właśnie informacje, czyli dane, są nową ropą naftową biznesu i kapitałem dzisiejszego przedsiębiorstwa. Pracownicy sektora Big Data są specjalistami do spraw pozyskiwania, przetwarzania, analizowania, segmentowania, interpretowania i monetyzacji informacji, jakie internauci pozostawiają po sobie w Sieci. Ich wiedza czerpie takich źródeł jak ekonomia, matematyka, statystyka oraz nowe technologie – tłumaczy Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies i prekursor zawodu badacza danych w Polsce.

Data scientist to młody zawód, który dopiero zakorzenia się na rynku. W 2008 roku żaden z użytkowników portalu LinkedIn nie zadeklarował się jako badacz danych. Jednak podczas ponownego badania profili zawodowych w 2013 roku, tę profesję wpisało już 3 440 użytkowników. Z kolei dziś, jak twierdzi Josh Sullivan, lider niemal pół tysięcznej grupy „badaczy danych” w firmie konsultingowej Booz Allen Hamilton, użytkownicy LinkedIn z profilem zawodowym „data science”, otrzymują od headhunterów HR nawet sto maili dziennie z propozycją pracy. Mediana wynagrodzeń pracowników sektora analityki Big Data sięga w USA 116 840 dolarów. Szacuje się, że na amerykańskim rynku do 2020 roku może zabraknąć nawet 4 mln specjalistów od analityki danych. Deficyt badaczy danych odczuwa również polska branża IT.

Architekt Internetu Rzeczy


Liczba smart-urządzeń współtworzących Internet Rzeczy (IoT) rozrasta się z roku na rok. IDC szacuje, że do 2020 roku ich liczba może przekroczyć nawet 28 miliardów. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba firm z branży IT patrzy z zainteresowaniem na wykorzystanie tej technologii w swoim biznesplanie. I nie chodzi tu wyłącznie o startupy.
Verizon, największy operator sieci komórkowej w USA opublikował ostatnio ogłoszenie o pracę na stanowisku „IoT Solutions Architect”. Wśród wymaganych kwalifikacji wskazał na umiejętności techniczne dotyczące zarządzania wprowadzaniem kompleksowych rozwiązań uwzględniających IoT, M2M (Machine To Machine), technologie chmurowe, zwrócił jednak także uwagę na znajomość technik marketingowych i zarządzania finansami. Analityk David Foote uzasadnia to kreowaniem się nowego trendu, w którym technologie informacyjne przestają być zaledwie „serwisem” a stają się ważnym elementem całej strategii biznesowej firm, przekładając się na znacznie łatwiejsze osiąganie kluczowych celów. To nie tylko zachodni trend. Katowicka firma BPSC poszukuje np. specjalistów, którzy tworzą oprogramowanie umożliwiające porozumiewanie się maszyn na hali produkcyjnej z systemem wspierającym zarządzanie firmą

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: