Przygotuj się do choroby
2006-02-16 13:56
Przeczytaj także: Zwolnienie lekarskie a koniec umowy o pracę. Co z zasiłkiem chorobowym?
Najbardziej niebezpieczna jest praca w województwie lubelskim. Według IMP w Łodzi, w regionie tym zapadalność wynosi 122 przypadki na 100 tysięcy pracujących (trzy razy więcej niż przeciętna dla kraju). Najmniej ryzykowna jest praca w Mazowieckiem – tylko 11,7 przypadków. Analizując te dane, trzeba jednak pamiętać, że w województwie mazowieckim nieporównywalnie więcej pracowników zatrudnionych jest w „bezpiecznych”, biurowych zawodach.
Podejrzewasz, że cierpisz na chorobę zawodową? Sprawdź, co powinieneś zrobić!
1. Lekarz pierwszego kontaktu - idź do lekarza w swojej przychodni. Im szybciej zaczniesz gromadzić dokumentację chorobową, tym większa szansa, że Ci się uda. Pamiętaj (spójrz w tabelę chorób zawodowych), że do stwierdzenia niektórych chorób potrzeba czasem i kilku lat terapii.
2. Lekarz medycyny pracy – skierowanie od niego otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście, jeśli ten uzna, że istnieją przesłanki wskazujące na chorobę zawodową. Twoje pojawienie się w poradni medycyny pracy oznacza, że o Twoim problemie dowie się inspekcja sanitarna i inspekcja pracy, które zapewne przeprowadzą kontrolę w Twoim miejscu pracy – w tym momencie Twoje działania staną się znane pracodawcy.
3. Inspektor sanitarny – po kontroli podejmuje decyzję o stwierdzeniu (lub nie) choroby zawodowej; od jego decyzji przysługuje odwołanie.
4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – odbierz/odbieraj swoje świadczenia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, odszkodowanie lub rentę.
Słowniczek:
Zasiłek chorobowy – świadczenie pieniężne wypłacane w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia (w przypadku choroby zawodowej) przez maksymalnie pół roku, ale z możliwością przedłużenia
Świadczenie rehabilitacyjne – świadczenie w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia wypłacane przez max. 12 miesięcy, w czasie, gdy pracownik przechodzi rehabilitację pozwalającą mu na powrót do pracy
Zasiłek wyrównawczy – świadczenie wypłacane jako dodatek do wynagrodzenia, pokrywające różnicę między wysokością wynagrodzenia otrzymywanego przed chorobą a tym, jakie dostaje pracownik „z uszczerbkiem na zdrowiu” (np. po zmianie stanowiska lub zakresu obowiązków), max. przez 24 miesiące
Odszkodowanie – jednorazowe świadczenie, którego wartość ustalana jest na podstawie wielkości (wyliczanego procentowo) uszczerbku na zdrowiu.
Renta – stałe świadczenie, którego wysokość uzależniona jest od sytuacji zdrowotnej pracownika
1 2
oprac. : Pracuj.pl