Przygotuj się do choroby
2006-02-16 13:56
Przeczytaj także: Zwolnienie lekarskie a koniec umowy o pracę. Co z zasiłkiem chorobowym?
Praca przed komputerem wpływa na wzrok, powodować może dolegliwości kręgosłupa czy nadgarstków, pojawiać się mogą też inne choroby związane ze stresem (np. alkoholizm), depresje (np. z powodu wypalenia zawodowego), itd.Problem, przed jakim stoją pracownicy uważający, że podupadli na zdrowiu podczas pracy, jest taki, że niektórych spośród wymienionych chorób nie ma na ministerialnym wykazie chorób zawodowych (depresja, uzależnienia). A w przypadków innych, występujących na liście, może być problem z wykazaniem, że dana dolegliwość ma bezpośredni związek z wykonywaną pracą.
Mimo wszystko, ci, którzy uważają, że to praca jest przyczyną ich choroby, mogą wystąpić o specjalny zasiłek chorobowy. Standardowy, przyznawany wszystkim chorym, wynosi 80% podstawy wynagrodzenia. Cierpiący na chorobę zawodową otrzymują pełne świadczenie, w wysokości 100% podstawy.
Według danych Instytutu Medycyny Pracy z Łodzi, w 2004 roku zanotowano 3790 przypadków chorób zawodowych, z czego większość dotyczyła mężczyzn – 2306 wobec 1484. Oznaczało to, że na każde 100 tysięcy osób zatrudnionych, na chorobę zawodową zapadło 41 pracowników.
Co trzeci mężczyzna zachorował na pylicę płuc (choroba górników), co piąty – miał stwierdzone uszkodzenie słuchu (np. robotnicy pracujący w halach produkcyjnych, przy głośnych maszynach). U kobiet aż połowa cierpiała na choroby narządu głosu (przede wszystkim nauczycielki), co piąta – choroby zakaźne lub pasożytnicze (np. pracownice służby zdrowia).
oprac. : Pracuj.pl