eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPlanujesz odejście z pracy? Zastanów się dobrze, gdy otrzymasz kontrofertę

Planujesz odejście z pracy? Zastanów się dobrze, gdy otrzymasz kontrofertę

2016-04-17 00:20

Planujesz odejście z pracy? Zastanów się dobrze, gdy otrzymasz kontrofertę

Zostać czy odejść? © baranq - Fotolia.com

Wcześniej czy później w życiu zawodowym nadchodzi moment, w którym decydujemy się na zmianę pracy. Powody tej decyzji są różne, ale zawsze istotne. Zdarza się również, że obecny pracodawca próbuje zatrzymać nas w firmie, oferując lepsze niż dotychczas warunki zatrudnienia. Czy jest to powód do radości i znak, że jest się cennym pracownikiem? Jak pokazuje doświadczenie ekspertów Hays, niekoniecznie.

Przeczytaj także: Kontroferta - i co dalej?

Kontroferta to propozycja wysunięta przez obecnego pracodawcę na wieść o planowanym odejściu pracownika z firmy. Zazwyczaj zapewnia lepsze warunki współpracy, a na celu ma zatrzymanie zatrudnionego w organizacji. Może przybrać różne formy – gwarantować wzrost wynagrodzenia, dodatkowe benefity, awans lub zmianę stanowiska, dodatkowe obowiązki czy udział w najciekawszych projektach.

ZGRZYT W MASZYNIE


W wielu przypadkach, kontroferta jest problematyczna. Może się wydawać, że jest świetną propozycją zawodową – szansą na rozwój i możliwością wyboru. Jednak jak uważa Michał Młynarczyk, Managing Director Hays Poland, kontroferta rzadko jest powodem do świętowania.
Zmiana miejsca pracy wymaga wcześniejszego psychicznego i logistycznego przygotowania, a otrzymanie kontroferty może z łatwością wybić z równowagi i pokrzyżować plany zawodowe. Decyzja o opuszczeniu dotychczasowej firmy nigdy nie jest łatwa, więc w obliczu kontroferty należy zachować jasność umysłu i dać sobie czas na rozważenie wszystkich opcji – twierdzi Młynarczyk.

Zmiany zawodowe często wymagają miesięcy przygotowań: wyszukiwanie ofert, wysyłanie aplikacji, liczne rozmowy telefoniczne, spotkania w sprawie pracy czy ewaluacja planów związanych z życiem prywatnym. Otrzymanie propozycji od dotychczasowego pracodawcy w ostatniej chwili, gdy jest się w pełni przygotowanym do zmiany pracy, to najczęściej ogromny dylemat.

fot. baranq - Fotolia.com

Zostać czy odejść?

Przyjęcie kontroferty bardzo rzadko jest rozsądnym rozwiązaniem.


ODŚWIEŻENIE PAMIĘCI


Zdaniem Michała Młynarczyka, warto przypomnieć sobie powody, dla których w ogóle zaczęliśmy myśleć o odejściu z firmy.
− Czy związane z kontrofertą dodatkowe benefity rozwiążą problemy, które skłoniły nas do rozważań nad zmianą pracy? Jeśli powodem odejścia jest brak wyzwań na obecnym stanowisku, to wzrost wynagrodzenia nie zagwarantuje większej satysfakcji zawodowej.

Po przypomnieniu sobie tych aspektów, warto zastanowić się nad pobudkami kierującymi dotychczasowym pracodawcą. Zrozumienie, dlaczego w jego ocenie jesteśmy niezbędni w firmie, może pomóc spojrzeć na sprawę z innej perspektywy.

Powody złożenia przez firmę kontroferty są różnorodne. Oto kilka z nich:
  • Znalezienie odpowiedniego zastępcy będzie kosztowne
  • Rekrutacja w tym okresie roku nie zmieści się w zaplanowanym budżecie
  • Firma nie ma obecnie czasu na realizację dodatkowego procesu rekrutacyjnego
  • Po przyjęciu przez pracownika kontroferty, firma i tak będzie szukać kogoś na jego miejsce
  • Firma chce jedynie, żeby taki pracownik dokończył swoje projekty
  • W tym momencie organizacja nie może sobie pozwolić na wdrażanie nowej osoby
  • Utrata pracownika może mieć zły wpływ na wizerunek pracodawcy

Niestety, rzeczywistość pokazuje, że niezawodność pracownika to tylko jeden z wielu możliwych powodów, dla których pracodawca składa kontrofertę.
– Jeśli jest się jednak pewnym swojej silnej pozycji w firmie oraz tego, że pracodawca chce nas zatrzymać na dłużej, można nawet negocjować warunki zapisane w kontrofercie. – twierdzi Młynarczyk.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: