Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2015 roku
2016-03-11 10:34
![Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2015 roku [© Brian Jackson - Fotolia.com] Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2015 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wynagrodzenia-kobiet-i-mezczyzn/Wynagrodzenia-kobiet-i-mezczyzn-w-2015-roku-172511-200x133crop.jpg)
Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2015 roku © Brian Jackson - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2014 roku
Różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami są widoczne na wszystkich szczeblach zarządzania niezależnie od stażu pracy. Największe dysproporcje wystąpiły w przypadku dyrektorów. Przykładowo: kobiety ze stażem pracy od 6 do 8 lat, które zajmowały stanowiska dyrektorskie, otrzymywały przeciętnie 6 450 PLN. Stanowiło to jedynie 68% mediany wynagrodzeń mężczyzn dyrektorów z identycznym stażem pracy. Z kolei w przypadku pracowników szeregowych kobiety ze stażem pracy poniżej roku zarabiały przeciętnie 2 200 PLN brutto miesięcznie, a więc 92% tego, co mężczyźni na stanowiskach szeregowych z tym samym doświadczeniem zawodowym.We wszystkich wyszczególnionych miastach wynagrodzenia mężczyzn były wyższe niż kobiet. Największe dysproporcje zaobserwowano w Gdańsku i Katowicach, gdzie różnice sięgały aż 1 400 PLN na korzyść mężczyzn. Podobnie było w Warszawie, gdzie płeć piękna zarabiała o 1 348 PLN mniej. Spośród wybranych miast najmniejsze różnice zauważono w Lublinie, na poziomie 525 PLN brutto.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Miesięczne wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn
W 2015 roku kobiety zarabiały przeciętnie 3 400 PLN brutto miesięcznie, a więc o 800 PLN mniej niż mężczyźni, którzy otrzymywali 4 200 PLN brutto.
Niezależnie od wielkości firmy pensje kobiet odbiegały od tego, co otrzymywali przedstawiciele płci przeciwnej. Największe dysproporcje wystąpiły jednak w przypadku wielkich przedsiębiorstw, gdzie kobiety otrzymywały przeciętnie 3 833 PLN brutto, co stanowiło tylko 78% mediany wynagrodzeń mężczyzn.
fot. mat. prasowe
Tabela 2. Miesięczne wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn z różnym stażem pracy
Różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami są widoczne na wszystkich szczeblach zarządzania niezależnie od stażu pracy.
Dysproporcje między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn wystąpiły zarówno w firmach polskich jak i zagranicznych. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2015 roku, w przedsiębiorstwach z przewagą polskiego kapitału kobiety zarabiały przeciętnie 3 000 PLN brutto miesięcznie, co stanowiło niespełna 80% wartości środkowej pensji mężczyzn w polskich firmach. Z kolei w organizacjach zagranicznych, kobiety otrzymywały przeciętnie 4 500 PLN, a ich koledzy 5 500 PLN brutto miesięcznie.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych kobiet i mężczyzn
We wszystkich wyszczególnionych miastach wynagrodzenia mężczyzn były wyższe niż kobiet.
Na koniec warto zaznaczyć, że rozpatrywanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na poziomie ogólnym nie jest do końca precyzyjne. Aby poznać rzeczywiste dysproporcje między zarobkami obu płci, należy wziąć pod uwagę szereg cech takich jak: wykształcenie, doświadczenie na rynku pracy czy rodzaj wykonywanej pracy. Dopiero po ich uwzględnieniu możliwy jest bardziej precyzyjny pomiar luki w wynagrodzeniach.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych kobiet i mężczyzn w firmach różnej wielkości
Niezależnie od wielkości firmy pensje kobiet odbiegały od tego, co otrzymywali przedstawiciele płci przeciwnej.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Miesięczne wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w firmach o różnym pochodzeniu kapitału
Dysproporcje między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn wystąpiły zarówno w firmach polskich jak i zagranicznych.
Informacje o badaniu: W 2015 roku w badaniu uczestniczyło 161 224 osób (28,3% więcej niż w 2014 roku). Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 143 010 respondentów. 63,3% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 68% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69,2% ma wykształcenie wyższe, 45,2% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79,1% pracuje w firmach prywatnych.
Partnerzy badania: interia.pl, gazetapraca.pl
![Równość płac a luka płacowa [© Freepik] Równość płac a luka płacowa](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/luka-placowa/Rownosc-plac-a-luka-placowa-263959-150x100crop.jpg)
oprac. : Maria Hajec / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)