Umowa o pracę? Nie dla młodych i kobiet
2016-03-01 13:09
Przeczytaj także: Jak Polacy przyjęli zmiany w Kodeksie pracy?
Obowiązująca od niedawna nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła regulacje, na mocy których możliwość przedłużania umów na czas określony ograniczono do 33 miesięcy. Czwarta umowa podpisywana z pracownikiem powinna być zatem umową bezterminową. Z korzyścią dla zainteresowanych zmieniono również sposoby wyliczania okresów wypowiedzeń osób pracujących w oparciu o umowy terminowe.O formę zatrudnienia zapytano respondentów przy okazji badania na temat regulowania bieżących płatności oraz terminowości wypłacania pensji. Odpowiedzi udzielone przez badanych sugerują, że rodzaj umowy, jaką pracodawca podpisuje z zatrudnionym uzależniony jest od...wieku i płci tego ostatniego. Zasadniczo jednak okazuje się, że ponad połowa ankietowanych cieszy się umową o pracę. 38 proc. respondentów zatrudnionych jest w oparciu o umowy cywilnoprawne, czyli tzw. śmieciówki: zlecenie oraz o dzieło, a 6 proc. deklaruje samozatrudnienie.
Ogólna statystyka nie oddaje jednak pełni obrazu warunków zatrudnienia. Fakt, że na etacie pracuje ponad połowa respondentów badania, wynika głównie z sytuacji osób po 60. roku życia. W tej grupie wiekowej umowę o pracę ma aż 83 proc. ankietowanych. Znaczącą przewagę etatów – 59 proc. – widać też wśród osób pomiędzy 40. a 59. rokiem życia. Między 25. a 39. rokiem życia etat ma dwóch na pięciu pracujących, ale już w wieku do 24 lat taką umowę ma jedynie co trzeci.
fot. mat. prasowe
Mężczyźni vs kobiety
Średnio połowa respondentów cieszy się umową o pracę.
- Atrybutem ludzi młodych do 24. roku życia są umowy śmieciowe. Według naszego badania, w tej kategorii wiekowej 58 proc. zatrudnionych jest właśnie w ten sposób. Z wiekiem odsetek ten topnieje do 44 proc., ale nadal przeważa nad grupą pracujących na etacie (40 proc.). Widać jednak, że grupa 25-39-latków, posiadających umowy śmieciowe, maleje, m.in. za sprawą przechodzenia na etat na okres próbny - 13 proc. Taką odpowiedź – etat na okres próbny - wskazał tu wyjątkowo znaczący odsetek ankietowanych – mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.
Spore różnice w formie zatrudnienia widać również pomiędzy płciami. Statystyki przemawiają na niekorzyść kobiet. Podczas gdy umowę zlecenia i o dzieło ma 34 proc. mężczyzn, wśród kobiet odsetek ten sięga aż 41 procent. Zdecydowanie częściej panie znajdują się również na samozatrudnieniu – 8 proc. wobec 4 proc. panów. Inaczej proporcje wyglądają w przypadku etatu, tu przeważają panowie (54 proc.), a panie są w mniejszości (48 proc.).
fot. mat. prasowe
Formy zatrudnienia w zależności od wieku (udział proc.)
Atrybutem ludzi młodych do 24. roku życia są umowy śmieciowe.
Zanim podejmiesz pracę, sprawdź czy pracodawcę na ciebie stać
Firmy, które znalazły się w Rejestrze Dłużników, są ryzykowne. Powody, w wyniku których do niego trafiły, mogą być różne, np. utrata płynności finansowej, niespłacone zobowiązania względem kontrahentów lub też niewypłacanie pensji pracownikom. Zatem przed podjęciem pracy sprawdź, czy pracodawca jest wypłacalny. Możesz to zrobić pobierając raport o przedsiębiorcy w biurze informacji gospodarczej.
![Kodeks pracy - będą zmiany w duchu "work-life balance" Kodeks pracy - będą zmiany w duchu "work-life balance"](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kodeks-pracy/Kodeks-pracy-beda-zmiany-w-duchu-work-life-balance-245560-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)