Wynagrodzenia w miastach różnej wielkości w 2015 roku
2016-02-26 00:15
Wynagrodzenia w miastach różnej wielkości w 2015 roku © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Wynagrodzenia pracowników w różnych grupach wiekowych
Mediana zarobków różniła się znacząco dla różnych grup wiekowych. Warto zauważyć, że w miejscowościach małych oraz w Warszawie najlepiej zarabiającymi były osoby z przedziału wiekowego 36-40, podczas gdy w miastach średnich i dużych największe wynagrodzenie otrzymywały osoby powyżej 65 roku życia. Niezależnie od typu miasta, najmniej zarabiały osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. W tabeli 1. na czerwono zaznaczone zostały najwyższe wartości median zarobków.
Wynagrodzenia pracowników z wykształceniem wyższym w różnych specjalnościach
W Warszawie najlepiej zarabiały osoby po takich specjalnościach jak informatyka (mediana 8 500 PLN), elektronika i automatyka (mediana 7 500 PLN) oraz związane z ekonomią, finansami i zarządzaniem ( mediana 6 500 PLN). Z kolei najmniej zarabiały osoby o specjalności studiów polonistycznych (mediana 4 500 PLN), usług dla ludności (mediana 4 150 PLN) oraz pedagogicznych (mediana 4 000 PLN). W tabeli 2. Na czerwono zaznaczone są 3 najwyższe wartości w danej kategorii miejscowości, a na zielono 3 najmniejsze.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite pracowników w miastach różnej wielkości
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Wynagrodzenia pracowników w różnych grupach wiekowych
Wynagrodzenia pracowników na wyższych szczeblach zarządzania
Dyrektor bądź członek zarządu w Warszawie zarabiał przeciętnie 2,1 razy więcej niż osoba odpowiadająca mu stanowiskiem w małej miejscowości. Warszawscy dyrektorzy zarabiali również 81% więcej niż ci pracujący w średnich miastach i o ok. 42% więcej niż dyrektorzy z miast dużych.
fot. mat. prasowe
Tabela 2. Mediana wynagrodzeń miesięcznych po wybranych specjalnościach studiów wyższych w miastach
W przypadku osób na stanowiskach kierowniczych, pracujący w Warszawie przeciętnie zarabiali więcej od kierowników w małych i średnich miastach o kolejno 80% i 73%. Pracownicy na tym szczeblu zarządzania w dużych miastach otrzymywali przeciętnie ok. 71% tego, co można było zarobić w Warszawie.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Mediana zarobków na wyższych szczeblach zarządzania w miastach różnej wielkości
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Informacje o badaniu: W 2015 roku w badaniu uczestniczyło 161 224 osób (28,3% więcej niż w 2014 roku). Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 143 010 respondentów. 63,3% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 68% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69,2% ma wykształcenie wyższe, 45,2% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79,1% pracuje w firmach prywatnych.
Partnerzy badania: interia.pl, gazetapraca.pl
oprac. : Łukasz Jaszcz / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)