Możesz codziennie pracować godzinę krócej
2006-02-02 13:20
Przeczytaj także: 10 kluczowych kompetencji, które powinna posiadać sekretarka
Zasada pierwsza i najważniejsza: zredukuj czas poszukiwania dokumentu o połowę i zajmij się nim w momencie, w którym wpadnie Ci w ręce. Gdy zniknie gdzieś na biurku w stosie innych papierów będzie za późno. Połóż go tak, by był łatwo dostępny, w specjalnie przeznaczonej na nowe dokumenty półce/kuwecie, koszulce, stojącym pojemniku, bądź w zawieszanych teczkach. Możesz włożyć dokument od razu do koszulki z ustalonym kodem kolorystycznym: np. kolor czerwony na oznaczenie dokumentów pilnych, niebieski na oznaczenie spraw do rozpatrzenia, żółty na oznaczenie faktur i rachunków.fot. mat. prasowe
Zasada druga: wybierz jednolity system przechowywania podręcznych dokumentów, zgodnie z własnymi preferencjami i przyzwyczajeniami. Dotychczas najczęściej wybieranym w Polsce sposobem przechowywania bieżących dokumentów jest wpinanie do segregatorów. System ten jednak na ogół nie działa. Dlaczego? Dziurkowanie każdego dokumentu, bądź wkładanie go do koszulki, wpinanie do segregatora i odstawianie segregatora za każdym razem na półkę jest czasochłonne. Zajęło by nam to co najmniej 2 godziny dziennie. Do przechowywania dokumentów podręcznych służą profesjonalne systemy, takie jak: otwarte półki/kuwety na biurko, stojące pojemniki na dokumenty oraz system archiwizacji zawieszanej.
Codziennie poświęć 10 minut pod koniec dnia pracy na uporządkowanie bieżących dokumentów.
fot. mat. prasowe
Jeżeli zdecydowałeś się na system kuwetowy, użyj ofertówek (rodzaj koszulki na dokumenty, która łączy w sobie także zastosowanie teczki) w systemie kolorystycznym. Wymienne kolorowe indeksy pozwalają nie tylko dobrze i w widoczny sposób oznaczyć dokumenty, ale także umożliwiają wielokrotne wykorzystanie ofertówek - wystarczy wymienić indeks i ponownie go opisać.
Odnalezienie właściwego dokumentu stanie się o wiele prostsze - wystarczy delikatnie unieść brzeg ofertówki gdzie znajduje się indeks – posiada ona w tym miejscu perforację, która ułatwia „podglądanie” opisów na indeksach. Tak posegregowane dokumenty są łatwe do odnalezienia na każdym biurku.
fot. mat. prasowe
Jeżeli zdecydowałeś się na system stojących, otwartych pojemników – pomocnym rozwiązaniem jest wybór ofertówek w systemie kolorystycznym z kolorowym grzbietem. Ustawione w pojemniku będą doskonale widoczne.
![Praca zdalna: jak ocenić ryzyko zawodowe? Praca zdalna: jak ocenić ryzyko zawodowe?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/praca-zdalna/Praca-zdalna-jak-ocenic-ryzyko-zawodowe-234942-150x100crop.jpg)
oprac. : Esselte