eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca tymczasowa w CV: chwalić się czy przemilczeć?

Praca tymczasowa w CV: chwalić się czy przemilczeć?

2016-01-30 00:23

Przeczytaj także: 5 zasad idealnego CV

Bardzo często nowi pracownicy przechodzą szkolenia wraz z objęciem danego stanowiska w firmie. Nawet jeśli nie otrzymałeś certyfikatu, warto wspomnieć o tym fakcie. Umiejętności miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, zdolności komunikacyjne czy odporność na stres wymieniamy w sekcji związanej z doświadczeniem.

Kolejnym ważnym elementem CV jest znajomość języków. Agencje rekrutacyjne często oferują pracę tymczasową za granicą, co jest doskonałą okazją do podszlifowania znajomości języka obcego bądź nauczenia się nowego. Jeśli uczęszczamy do szkoły językowej lub posiadamy certyfikat, koniecznie należy o tym wspomnieć. Poziom znajomości języka można określić na kilka sposobów: początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany lub biegły. Można zastosować również skalę przyjętą przez Radę Europy. Określa ona poziom umiejętności w sześciu stopniach: A1, A2 – początkujący; B1, B2 – średniozaawansowany oraz C1, C2 – zaawansowany. Pamiętajmy o tym, aby w życiorysie podać rzeczywisty stopień znajomości języka – podczas rozmowy kwalifikacyjnej może ona zostać zweryfikowana.

Ostatnią sekcją, która często jest bagatelizowana przez osoby piszące CV są zainteresowania. Literatura, kino, muzyka? Unikajmy ogólników! Pamiętajmy o precyzji: literatura rosyjska, kino czeskie, muzyka jazzowa. Sekcja związana z naszymi zainteresowaniami daje nie tylko możliwość lepszego zaprezentowania się przed pracodawcą, ale może stanowić również ciekawy punkt rozmowy kwalifikacyjnej. Tak jak w przypadku znajomości języków, wpisujmy tylko nasze prawdziwe zainteresowania.

Planujemy przyszłość


Rosnącą popularność elastycznych form zatrudnienia można uznać obecnie za jeden z trendów występujących na rynku pracy. W szczególności dotyczy to młodych ludzi – studentów, którzy swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywają właśnie w taki sposób. Ze względu na charakter studiów, nie zawsze można znaleźć dodatkowy czas na stałą pracę.
– Praca dorywcza jest dobrym sposobem na pogodzenie nauki z aktywnością zawodową. Daje możliwość pracy w weekendy, nabycia doświadczenia, a przede wszystkim dla wielu studentów jest szansą na zdobycie środków na kontynuację nauki. Zaletą jest także brak monotonii, możliwość poznawania specyfiki różnych branż oraz brak przywiązania do jednej firmy. Taka forma zatrudnienia staje się powszechna i bardzo chwalona wśród młodych ludzi. Może również stać się przepustką do stałego zatrudnienia w danej firmie już po zakończeniu studiów – wskazuje Joanna Guzenda z Job Impulse Polska.

Z reguły pozytywne przejście procesu rekrutacyjnego umożliwia rozpoczęcie pracy praktycznie „od zaraz”, dzięki czemu np. w sytuacji utraty pracy możliwe jest zachowanie ciągłości zatrudnienia. W przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją karierę, taka forma zatrudnienia jest bardzo dobrą okazją na zdobycie pierwszych doświadczeń i referencji od pracodawcy, ale także na zastanowienie się, w jakim kierunku chcemy się rozwijać.

W kontekście przyszłej kariery zawodowej praca tymczasowa oraz dorywcza mogą stać się bardzo ważnym punktem na mapie naszego doświadczenia. Pamiętajmy, że liczą się przede wszystkim umiejętności i kompetencje, które nabyliśmy podczas ich wykonywania. Prawidłowo skonstruowane CV to przepustka do rozmowy kwalifikacyjnej, warto więc poświęcić czas na jego przygotowanie. Pierwsze wrażenie możemy wywrzeć tylko raz. Niech będzie ono pozytywne!

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: