Efektywne poszukiwanie pracy przez Internet: są na to sposoby
2016-02-02 00:10
Jak szukać pracy efektywniej? © sumire8 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Co utrudnia poszukiwanie pracy?
Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, a wraz z nim ewoluują narzędzia pomagające znaleźć pracę. Tak jak kiedyś oczywistym działaniem byłoby sięgnięcie po drukowaną gazetę, dziś równie oczywiste wydaje się włączenie komputera i skorzystanie z Internetu. Jego umiejętne wykorzystanie nie jest jednak takie proste, a nieznajomość przeszukiwania sieci może ograniczyć dostęp do najciekawszych ofert.Podstawowym, najbardziej popularnym sposobem jest sięgnięcie po serwisy z ofertami pracy i przeglądanie dostępnych tam ofert pod kątem konkretnej branży i lokalizacji, np. w branży IT na terenie Warszawy, lub z obszaru produkcji w województwie małopolskim. W ten sposób dokonujemy też samodzielnego przeglądu lokalnego rynku pracy, zdobywając wiedzę na temat zawodów, na które jest w chwili obecnej największe zapotrzebowanie. Kto wie, czy uzyskane w ten sposób informacje, nie pokażą nam nowych możliwości. To jednak tylko jeden ze sposobów.
– Osobom poszukującym pracy przez Internet doradzałabym uważne podejście do tematu i szukanie na różne sposoby, co zapewni dostęp do większej liczby ogłoszeń i pomoże znaleźć te najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań, – komentuje Katarzyna Świderska, Job Resource Consultant w firmie doradztwa personalnego ManpowerGroup.
– W zależności od potrzeb, wyniki wyszukiwania można dodatkowo zawęzić określając preferowana przez nas formę zatrudnienia, poziom stanowiska, wymagany język, czy też zarobki brutto. Przy zaznaczaniu znajomości języka lub oczekiwanych zarobków, radziłabym jednak zachować ostrożność. Może zdarzyć się, że osoba wstawiająca ogłoszenie na portal zaznaczy nie wszystkie możliwe opcje. Wtedy oferta, która mogłaby nas zainteresować po prostu się nie pojawi. Selekcja po wynagrodzeniu też może okazać się ryzykowna. Ogranicza dostęp do części gorzej wycenianych ofert, tymczasem w praktyce, nasza kandydatura może okazać się na tyle interesująca, że pracodawca zdecyduje się ostatecznie umówić z nami na wynagrodzenie wyższe, niż planował, – dodaje przedstawiciel ManpowerGroup.
fot. sumire8 - Fotolia.com
Jak szukać pracy efektywniej?
By zwiększyć swoje szanse, nie ograniczajmy się też tylko do popularnych portali z ofertami pracy. Wiele ciekawych ogłoszeń można znaleźć na serwisach należących do agencji zatrudnienia lub firm doradztwa personalnego, takich jak np. www.manpower.pl lub www.experis.pl. Umożliwiają one również pozostawienie swojego CV rekruterom, którzy poszukują osób na różne stanowiska i do różnych branż na terenie całej Polski. Innym źródłem jest odwiedzanie serwisów branżowych, docierających do pracodawców i kandydatów z określonej branży, jak np. KarieraWFinansach.pl adresowana do branży finansowej, Przedstawiciele.pl dla branży handlowej, czy też BDI.pl dla inżynierów.
Przy poszukiwaniu ofert pracy nie należy zapominać także o popularnej wyszukiwarce, jaką jest Google. Wystarczy wpisać do niej słowa kluczowe, które są charakterystyczne dla ofert umieszczanych na portalach. Mogą to być nazwy stanowisk, ale też programy wykorzystywane w danym zawodzie (np. SAP), metodologii (np. LEAN), czy oprogramowania (np. Oracle). W skutek tego wyszukamy ogłoszenia, które te hasła zawierają. Dzięki takiemu rozwiązaniu dowiemy się też na jakich stanowiskach możemy wykorzystać posiadane już przez nas umiejętności. Pamiętajmy jednak o zaznaczeniu niezbyt odległego okresu czasu, by wyselekcjonować tylko te aktualne oferty.
Uzupełnieniem poszukiwań jest korzystanie z serwisów będących agregatorami ofert, jak np. Jooble.com.pl. Ich celem jest gromadzenie ogłoszeń z całego Internetu, również serwisów zagranicznych, z tym zastrzeżeniem, że oferty pojawiają się na nich z pewnym opóźnieniem w stosunku do bazowych portali pracy.
Przydatne linki:
- Wyszukiwarka ofert pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Cennym źródłem ofert pracy są też serwisy społecznościowe dedykowane tematowi rynku pracy, czyli polski Goldenline.pl i międzynarodowy LinkedIn.com. Coraz więcej ofert znaleźć można także na serwisach, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z zupełnie innym obszarem, czyli np. na Facebook.pl. Można znaleźć na nim m.in. zamknięte grupy, na których zamieszczane są oferty- np. grupa dla branży wydawniczej. Coraz częściej także sami pracodawcy oraz znane agencje zatrudnienia zamieszczają informacje o dostępnych wakatach właśnie na swoich profilach na Facebooku.
Pamiętaj, aby wszystkie źródła, które poznałeś, odwiedzać jak najczęściej, a najlepiej codziennie - im szybciej wyślesz aplikację, tym większa szansa na powodzenie. Korzystając z wielu narzędzi warto też unikać dublowania swojej kandydatury. W ocenie czy nasze CV nie zostało już wysłane na dane stanowisko poprzez inny serwis, pomoże spisywanie ofert, na które aplikowaliśmy. Starajmy się też zapamiętać te wybory. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest odebranie telefonu od rekrutera, nie wiedząc której z ofert dotyczy rozmowa. Dlatego też rób notatki, zapisuj ogłoszenia, które wybierasz i uwierz w swój sukces!
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)