Zarobki w Polsce: trendy 2016
2016-01-19 12:57
Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2015
SPRZĘT MEDYCZNY - NAPŁYW NOWYCH FIRM
ZAPOTRZEBOWANIE NA DOŚWIADCZONYCH SPRZEDAWCÓW
Rok 2016 będzie okresem dalszego rozwoju branży sprzętu medycznego, na co największy wpływ będzie miał napływ nowych firm oferujących kompleksowe rozwiązania z zakresu wyposażenia szpitali i serwisu nowoczesnego sprzętu medycznego. Istotny jest również wzrost znaczenia rynku e-zdrowia w Polsce, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów sprzedaży w obszarze telemedycyny.
ROZWINIĘTE KONTAKTY BIZNESOWE KLUCZOWE W REKRUTACJI
Wśród firm wchodzących na polski rynek znajdują się organizacje, które oferują kompleksową realizację projektu od zaprojektowania sal szpitalnych do wyposażenia ich w sprzęt, jak również specjalizujące się w konkretnych produktach czy urządzeniach. W związku z tym obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na dystrybutorów, którzy dzięki znajomości lokalnego rynku oraz rozwiniętym kontaktom biznesowym, będą w stanie sprzedać sprzęt szpitalom.
Na ciekawe oferty mogą liczyć również Business Development Menedżerowie, którzy w ramach etatu lub własnej działalności gospodarczej będą odpowiedzialni za wprowadzenie firmy na nasz rynek. Wymagań względem kandydatów jest wiele – firmy oczekują m.in. doświadczenia w sprzedaży sprzętu medycznego poprzez procedury przetargowe oraz siatki kontaktów w branży − ale osoba zatrudniona na takim stanowisku może liczyć na pensję w wysokości 10-12 tys. złotych brutto i atrakcyjny system premiowy.
fot. mat. prasowe
Tabela wynagrodzeń - sprzęt medyczny
ROZWÓJ OBSZARU TELEMEDYCYNY
Wśród firm zainteresowanych wejściem na rynek polski, pojawia się coraz więcej tych wyspecjalizowanych w nowoczesnych rozwiązaniach IT, będących przyszłością branży sprzętu medycznego. Symptomem coraz większego powodzenia szeroko rozumianego rynku e-zdrowia jest rosnąca popularność aplikacji na urządzenia mobilne, służących ocenie stanu zdrowia.
Polskie fundusze inwestycyjne, które dysponują kapitałem inwestycyjnym, coraz częściej poszukują osób do sprzedaży tego rodzaju rozwiązań w Polsce, stąd pojawiające się rekrutacje na stanowiska typu Sales Manager właśnie w obszarze telemedycyny.
STANOWISKA SPREDAŻOWE ŚREDNIEGO I WYŻSZEGO SZCZEBLA
Wiele rekrutacji nadal dotyczy ról sprzedażowych (np. Przedstawiciel Medyczny) oraz związanych z przetargami (Tender Specialist, Tender Coordinator). W przypadku stanowisk wyższego szczebla, istotne jest doświadczenie sprzedażowe zdobyte w branży połączone ze zdolnościami przywódczymi. Najbardziej poszukiwani są menedżerowie typu „hands on”, czyli osoby które jednocześnie zarządzają zespołem i pozostają bardzo blisko biznesu. W ubiegłym roku zanotowaliśmy gwałtowny wzrost biznesu diagnostyki laboratoryjnej, który będzie się przekładał na rosnące zapotrzebowanie firm na specjalistów sprzedaży w obszarze odczynników, aparatury oraz materiałów zużywalnych.
LABORATORIA - STABILNY ROZWÓJ
ROSNĄCE ZAINTERESOWANIE BRANŻĄ
W sektorze Laboratory prowadzimy rekrutacje dla laboratoriów państwowych i prywatnych, a także dla producentów oraz dystrybutorów sprzętu laboratoryjnego. Z roku na rok rynek laboratoriów w Polsce się konsoliduje, nie przewidujemy natomiast wzmożonych inwestycji ze strony nowych firm wchodzących na polski rynek. W roku 2015, obserwowaliśmy kontynuację trendów z lat ubiegłych. Obecnie nie mamy raczej do czynienia z tendencją firm do rozbudowywania zespołów – specjaliści są poszukiwani głównie w związku ze zmianami strukturalnymi w organizacjach. Mimo że nie są to zmiany znaczne, branża ta w dalszym ciągu poszukuje specjalistów na stanowiska sprzedażowe z umiejętnością obsługi sprzętu specjalistycznego.
Dość wyraźnym trendem jest zatrudnianie do sprzedaży sprzętu laboratoryjnego osób z wykształceniem kierunkowym. Dlatego coraz częściej mamy do czynienia z pozyskiwaniem specjalistów, którzy dotychczasowo pracowali na uczelniach wyższych czy w placówkach naukowo-badawczych. Przewidywany na 2016-2019 wzrost rynku diagnostyki laboratoryjnej wynosi 8,8%, co może skutkować rosnącym zapotrzebowaniem na ekspertów z tych obszarów.
fot. mat. prasowe
Tabela wynagrodzeń - laboratoria
BUDOWNICTWO - POPRAWA PO OKRESIE SPOWOLNIENIA
WZROST LICZBY INWESTYCJI INFRASTRUKTURALNYCH
W drugim kwartale 2016 r. powinno zwiększyć się zapotrzebowanie na pracowników z obszaru infrastruktury drogowej i kolejowej, co będzie wiązało się z wykonywaniem inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Ma to związek z cyklem realizacji projektów, a także jest następstwem mniejszej intensywności prac, wiążącej się z okresem przejściowym między „perspektywami” dofinansowania z UE. Prognozujemy, że w 2016 roku doświadczonych inżynierów będą poszukiwać biura projektowe, generalni wykonawcy oraz firmy z obszaru nadzoru.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)